| Anonim0506 a întrebat:

Unde as putea sa ma botez : sunt doar creștină (fără vreo religie exacta) si nici nu am o biserica pe care o frecventez fiindcă nu găsesc una care sa mi se potrivească

162 răspunsuri:
| Anonim0506 explică (pentru pacatosulBogdan):

Faptul ca ma faci "sectanta nebuna" arata faptul ca am dreptate. Biblia spune ca cei drepți vor fii urâți, prigoniți. Comportamentul tău fata de mine nu a fost adecvat. Învață să respecți.

| fllu07 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Si pe preoții de azi, scăldati în aur și mașini scumpe, pe care un om de rând nu si le permite nici dacă munceste cinstit toată viața... cum e? Preoții plini de afaceri? Preoții care practica victoria si vrăjitoria în biserică? Preoții homosexuali, pedofili? Si pe ei tot după roade ii cunoastem.

| fllu07 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Sigur, te dezici acum de el. Chipurile voi cinstiți el păcătos. Dar e asa pentru că a fost descoperit si șantajat. Altfel nu e afla. era în continuare episcop, bine mersi. Si oamenii mergeau la el pentru îndrumare spirituală. Câți popi dăștia or mai fi nedescoperiti?

| Anonim0506 explică (pentru fllu07):

Respect frate

| fllu07 a răspuns (pentru Anonim0506):

?

| danut a răspuns (pentru fllu07):

NEFERICITULE, Domnul Isus a tinut si tine Sabatul de cand a facut omenirea. Domnul Isus ESTE Fiul. Tatal ESTE Tatal si stim despre Tata deoarece ne-a spus Fiul despre EL. Nefericiti suntevi voi astia de va spuneti "martorI", martorii cui ca Domnul Isus ESTE Iehova.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Anonim0506):

Nu te-am facut nebuna, ci mincinoasa, ceea ce si esti!

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Nici un pacatos nu este sfant. Sfintii din Apocalips 14 sunt usor de deosebit fata de ceilalti:
12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.
Deci sfintii PAZESC TOATE cele 10 PORUNCI si tin CREDINTA lui Isus. Pe pamant sunt foarte putine religii care tin TOATE cele zece porunci. Ceilalti "sfinti" nu au legatura cu sfintenia.

| Naavin a răspuns:

Nu ai fost botezata in Biserica Ortodoxa in copilarie?
Sa stii ca multa lume nu cunoaste Adevarul, crede fel si chip despre Biserica Ortodoxa: citeste cand ai timp acest site, mai alest rubrica meniul principal> invataturi.
Ai sa vezi lucruri frumoase, ai sa vezi adevarul, pe Hristos:
https://mantuireaorg.blogspot.com/? m=1

| Anonim0506 explică (pentru danut):

Dumnezeu este unul, insa în 3 personae :Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Și Tatăl și Fiul și Duhul Sfant sunt Dumnezeu, Unul și Același, doar ca în Persoane diferite. Sper ca e destul de clar.

| Anonim0506 explică (pentru pacatosulBogdan):

Cine ești tu sa judeci?

| danut a răspuns (pentru Anonim0506):

Pentru mine este foarte clar, pentru martori lui iehova nu prea e clar.
P.S. Cei trei sunt fiinte, nu persoane fiindca Tatal si Duhul Sfant sunt Fiinte fluide, adica Duhuri. Cand spui persoana te referi la o fiinta MATERIALA.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

?
Asta-i bună. Tu cu mânuța ta scrii ca Tatăl e Tatăl, si Fiul este Fiul. 2 persoane separate. Si apoi zici ca Isus este Tatăl adica Iehova. Spune tu dacă nu te contrazici. Eu stiu din Biblie a exista o singură religie adevărată. O singură cale strâmta. Nu știu de unde ai clocit'o p'asta ca sunt numai câteva religii care țin cele 10 porunci. Una e ortodoxă, nu? Celelalte care mai sunt? Ți-am pus o intrebare simpla: ce caracteristici trebuie să găsim la religia adevarata? Ai batut câmpii. habar nu ai. 2 versete. cuvintele lui Isus identifică clar continuatorii sai. Dar tu esti cu Tatăl Fiu, si Fiul în Tatăl. Care tatăl este și Fiu si Tatăl si Duh si Fiu în tată.
Cui i se va supune Fiul la finalul domniei de 1.000 de ani? Lui însuși? Logica de 2 lei. Stai stai. Tu ești cu crede si nu cerceta. cu rațiunea lui Dumnezeu nu cea umană.

| fllu07 a răspuns (pentru Anonim0506):

Uite. În Filipeni 2:9 se spune că pentru că a fost ascultător până la moarte Isus a fost înălțat de Dumnezeu într-o pozitie superioară. Ori asta nu se poate întâmpla dacă Isus si Dumnezeu ar fi egali doar daca Isus a devenit mai mare ca Dumnezeu. Ori asa ceva nu exista. Daca noi suntem pe aceiași linie, si tu faci un pas automat esti in fața mea. Nu? Dar dacă tu esti in spatele meu, si faci un pas. poti fi mai în față dar tot mai jos ca mine. Aceiași situatie este și cu Isus Cristos. În plus despre Isus se spune că i se va supune lui Dumnezeu. cum e posibil asta de vreme ce ei ar fi egali? Ar fi o persoană? Cam fără sens nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Deci ești ortodox și nu ai găsit greșeli!? Înseamnă că nu ai citit Biblia!
Uite două greșeli:
1. De ce se botează copiii bebeluși dacă tradiția asta este din anul 220 en și nu de la Isus? Origene a introdus asta pentru că se gândea la direcția copiilor ce mor până să ajungă la maturitate, neînțelegând că acel copil este sfințit prin părinți(dacă aceștia sunt credincioși). 1Corinteni 7:14 Aici voi ignorați dinadins un adevăr.
2. De ce preotului i se spune părinte? În Matei 23 Hristos interzice clar asta: Matei 23:9 aici voi păcătuiți împotriva Domnului Isus.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Eu nu mă refer la "unii", ci la principiile/doctrina/practicareligioasă orto/catolică. Voi și adventiștii aveți un duh de slavă deșartă imens: susțineți că sunteți singura biserică adevărată și conformă Scripturii, dar roadele Duhului Sfânt se văd cel mai puțin la voi, spre deosebire de celelalte culte.

| Anonim0506 explică (pentru fllu07):

Si tu vrei sa îmi spui ca sunt 3 Dumnezei? Nu. E fals

| Anonim0506 explică (pentru fllu07):

In acel verset este vorba de când a avut loc Înălțarea și Mântuitorul a fost înălțat în Ceruri de către Dumnezeu Tatăl.

| fllu07 a răspuns (pentru Anonim0506):

Nu, nu asta vreau sa spun. Biblia spune clar ca unul singur este Dumnezeu. Cel Atotputernic. Nu are început, sfârșit, si nici egal. Conform cu Coloseni 1:15 Isus Cristos este Fiul lui Dumnezeu, si începutul lucrărilor de creație. Înainte de orice Dumnezeu l-a creat pe fiul său iubit. Apoi împreună au creat tot ceea ce este vizibil în prezent, precum și lucrurile invizibile. Iata de ce in Geneza 1:26 Dumnezeu spune SĂ FACEM si ASEMANAREA NOASTRĂ. Indică clar prezența a 2 persoane. Ulterior când Isus Cristos a fost pe pământ a spus când a venit timpul ca merege (înapoi în cer ) " la tatăl meu si DUMNEZEUL meu). Înțelegem că Isus este fiul lui Dumnezeu, este inferior lui Dumnezeu. Totusi el Există, este să spun așa "instrumentul" prin care Dumnezeu va distruge lucrările Diavolului. Isus Cristos este un Rege glorios. Regele Regilor și Domnul Domnilor. Oricine se pleacă înaintea lui dar și el se pleacă înaintea lui Dumnezeu care este totul pentru toți. Aceasta idee este susținută și de 1 Corinteni 11:3 - principiul autorității - toți se supun cuiva Iar Isus Cristos lui Dumnezeu. Si mai este susținută și de 1 Corinteni 15:28 care spune că atunci când toate i-au fost supuse. de către altă persoană (Doar Dumnezeu poate face asta) atunci el se va supune celui care i-a supus toate lucrurile. Adică lui Dumnezeu. Iar Duhul sfânt este forța lui Dumnezeu, suflul pe care la folosit pentru a crea, pentru susține viața, nicidecum o persoană.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Anonim0506):

Nu te-am judecat, ci doar am constatat ca spui minciuni despre Ortodoxie si despre mine, ca te-as fi facut "nebuna", ceea ce nu e adevarat! Eu sunt doar un pacatos, care nu doreste discutie in contradictoriu cu tine si cu nimeni, dar reactionez uneori la hulele sectantilor.

| Anonim0506 explică (pentru pacatosulBogdan):

Când faci pe cineva mincinos înseamnă că ai judecat. Iar chestiile în care cred nu sunt minciuni.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru sadrian46):

Referitor la cool, cam ai dreptate: nu au programul religios așa încărcat ca celelalte culte și sunt mai primitori și deschiși cu cei noi veniți. Un mare plus e faptul că au multe emisiuni radio-tv interesante, plăcute și constructive chiar și pentru persoane agnostice sau nereligioase.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Nu iepurasule, EU am spus si repet pentru mintea ta incalcita urmatoarele:
Tatal ESTE DUH si nu a fost NICIODATA pe Terra.
Domnul Isus Hristos ESTE Dumnezeu Fiul numit in Vechiul Testament si YHV sau Iehova dupa cum i-ati modificat voi numele. Domnul Isus ESTE CREATORUL Universului asa cum scrie CLAR in IOAN 1, 3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
Chestia cu cele 10 porunci este ca NUMAI unii RESPECTA PORUNCA a patra.
Exodul 20, 8. Adu-ti aminte de ziua de odihnã, ca s-o sfintesti.
9. Sã lucrezi sase zile, si sã-ti faci lucrul tãu.
10. Dar ziua a saptea SAMBATA, este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta.
11. Cãci în sase zile a fãcut Domnul cerurile, pãmântul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnã si a sfintit-o.
"Ți-am pus o intrebare simpla: ce caracteristici trebuie să găsim la religia adevarata? Ai batut câmpii"
Daca tu spui ca Dumnezeu a batut campii cand a DICTAT Apocalipsa atunci din nefericire am cea mai mare dreptate cand nu va raspund.
"Cui i se va supune Fiul la finalul domniei de 1.000 de ani?"
Pai citeste Biblia gicutule si vei afla.
" Tu ești cu crede si nu cerceta." Esti sigur?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Mie îmi place și stilul lor de alimentație mai sănătos.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

1) unde scrie in Biblie ca Isus este Iehova sau Dumnezeu?
2) sabatul nu mai trebuie ținut, a fost o lege care a fost împlinită de Cristos. Dar nu vreau sa abordez si subiectul sabat cu tine. ca iar ajungem ca în situația de față Isus = Dumnezeu, dar nu Dumnezeu Tatăl. Dumnezeu Fiul.care e Dumnezeu mai mic dar egal cu Tatăl care este Fiul în Duh. Si zici ca eu am mintea încâlcită. laughing
3) tu ai batut câmpii, cu strâgături (cum se zice in ardeal) ai răspuns total pe lângă întrebare. Nu Dumnezeu. Dar asa știi tu sa fi alambicat încurcat, neinteligibil Dumnezeu În Tatăl Isus Yah Creator.
4) stai jos 2. Te contrazici singur!
Dumnezeu e Tatal, e Duh si nu a coborât niciodată pe Terra. Si nu stii cui i se va supune Isus la Finalul celor 1.000 de ani? Dar te-ai inchis singur. Nici nu realizezi. Si nu Isus este Creatorul si Dumnezeu. Apocalipsa 4:11.
Hai scald'o iară iepuras, coconaș ca Isus de fapt. el Nunu Tatal în fiul Duhului. Vorbești prostii si-i tragi si pe alții în noroi.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

"1) unde scrie in Biblie ca Isus este Iehova sau Dumnezeu?"
Ioan, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
" sabatul nu mai trebuie ținut, "
Matei 5, 17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc.
18. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.
Matei 28, 19. Duceti-vã si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh.
Ioan 1, 14. Si Cuvântul S-a fãcut trup, si a locuit printre noi, plin de har si de adevãr. Si noi am privit slava Lui, o slavã întocmai ca slava singurului nãscut din Tatãl.
18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns."
9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"
10. Nu crezi cã Eu sunt în Tatãl, si Tatãl este în Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine, ci Tatãl, care locuieste în Mine, El face aceste lucrãri ale Lui.
11. Credeti-Mã cã Eu sunt în Tatãl, si Tatãl este în Mine; credeti cel putin pentru lucrãrile acestea.
IOan 14, 15. Dacã Mã iubiti, veti pãzi poruncile Mele.
21. Cine are poruncile Mele si le pãzeste, acela Mã iubeste; si cine Mã iubeste, va fi iubit de Tatãl Meu. Eu îl voi iubi, si Mã voi arãta lui."
Apocalipsa 22, 1. Si mi-a arãtat un râu cu apa vietii, limpede ca cristalul, care iesea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu si al Mielului.
3. Nu va mai fi nimic vrednic de blestem acolo. Scaunul de domnie al lui Dumnezeu si al Mielului vor fi în ea. Robii Lui Îi vor sluji.
Uite ce vor face, vor domni vesnic pe noul pamant dar fara iehovisti.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru suntserios):

Îmi cer iertare, poate nu știu eu cum e bine. Va întreb pe dvs.

Cum e bine?

| RoșcaLucian a răspuns (pentru fllu07):

Din păcate exista și astfel de oameni. Sa ne rugam pentru ei.

TOȚI oamenii sunt fara osebire păcătoși, dar adevăratele intenții ale omului se vor descoperi oricum la Dreapta și Înfricoșătoare Judecata.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna!
Sfântul Teofilact al Bulgariei in Talcuirea la Epistola I către Corinteni explica, luminat de Sf Duh, acest verset de la I Cor 7, 14.

El spune clar ca:
-un copil trebuie este curat dacă se va Boteza și daca are părinți credincioși.

E nevoie deci de ambele, atât de Botez, cât și de credință puternica a părinților.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

A spune adevărul nu e slava deșartă.

Noi spunem adevărul în speranța că vor fi luminati și alții, nu pentru a impune cuiva faptul ca religia noastră e cea buna. Eu doar spun ca e cea adverata, cine are urechi de auzit, sa audă.

Nu impun cuiva faptul ca e adevărata.

Slava deșartă e când impun acest lucru și îl spun cu nesimțire.

Dar dacă eu spun adevărul cu inima curata, pentru ce sunt învinovățit?