| Uchia a întrebat:

vreau sa stiu de ce credeti/nu credeti in dumnezeu (iisus)?

Răspuns Câştigător
| SandraEve a răspuns:

Nu, dar era o forma prin care incercam sa ii arat ca nu are nimic de pierdut daca va crede. Biblia este cea mai buna dovada, marturiile oamenilor treziti din coma profunda, si daca te ai ruga ai simti ca Dumnezeu iti este alaturi si te ajuta.

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ti ai creat cont tocmai ca sa intrebi asta misto, nu exista nici o dovada ca exista Dumnezeu sau ca iisus s-a nascut dintr o virgina,a facut minuni si a inviat din morti a treia zi, exista doar indoctrinare de mic ca apoi acel individ sa creada orbeste desigur fara vreo dovada in Dumnezeu, iar faza cu pariul lui pascal, sunt mii de culte crestine fiecare se vrea a fi cultul perfect sau religia perfecta, sansa sa nimeresti religia perfecta este mica, asa ca pariul este greu de castigat plus ca asta nu e treaba, nu crezi in Dumnezeu din cauza unui pariu

| Uchia explică (pentru SandraEve):

Am auzit de zicala asta(sau era proverb)

| Uchia explică (pentru RAY):

Am vazut pe yt la un canal care nu se ocupa cu promovarea unei religi a facut 4 videoclipuri pe tema asta daca vrei ti le trimit
"Ti ai creat cont tocmai ca sa intrebi asta misto" mai prins,?(ai uitat un "la")

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Biblia este cea mai buna dovada =atunci si alte carti sfante sunt, ce legatura are coma cu un om mort, si daca m-as ruga la zana maseluta

| Uchia explică (pentru RAY):

Nu prea inteleg daca tu esti ateu sau nu

| RAY a răspuns (pentru Uchia):

Nein,danke,nu am nevoie de propaganda religioasa

| RAY a răspuns (pentru Uchia):

La voi ateu e oricine care nu e de acelasi secta cu tine

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Nu ma mai contrazic cu tine laughing e clar ca nu ajungem la un punct comun

| Uchia explică (pentru RAY):

Cred ca se referea la moarte clinica

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Stim asta cu toti, de 5 ani acelasi discuti pe categoria asta, eu cand am intrat nu exista decat stiinta/filozofie dar apoi au facut si categoria asta

| RAY a răspuns (pentru Uchia):

Iisus nu a fost in moarte clinica

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ok, eu zic totusi sa nu mai fi asa ferm in conceptii. Da o sansa si lui Dumnezeu...nu costa nimic

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Cand o sa dai si tu lui zeus

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

:? mhm

| SandraEve a răspuns (pentru Uchia):

:*

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SandraEve):

Ce relateaza oamenii treziti din coma profunda se bazeaza pe educatia insusita anterior comei si reprezentarea perceptiilor DIN PERIOADA DE COMA prin prizma acelei educatii religioase. tongue

| SandraEve a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Poate

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SandraEve):

SIGUR-SIGUR; NU DOAR POATE! Eu am trecut prin moarte clinica si accidental si autoprovocat ca sa invat ce este adeverul si ce nu

| SandraEve a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asa, si care este adevarul?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SandraEve):

Adevarul este acela pe care il cunosti, il stii, il respecti si ti-l poti reprezenta fara umbra de indoiala prin prizma educatiei, a culturii, a cunoasterii si ale trairilor personale, cu grad de intelegere logica si rationala.winking tongue

| SandraEve a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am inteles

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar era o forma prin care incercam sa ii arat ca nu are nimic de pierdut daca va crede. Biblia este cea mai buna dovada, marturiile oamenilor treziti din coma profunda, si daca te ai ruga ai simti ca Dumnezeu iti este alaturi si te ajuta.

| SG1995 a răspuns:

1. Iisus nu e totuna cu Dumnezeu, nici macar el nu s-a crezut zeu, ci s-a crezut Mesia.
2. Un personaj faimos intr-opostura similara pus da un urmatorul raspuns:
"Sa se mire prosti."
Aceeasi dilema si aici doveziile in ambele directi nu exista, e pur si simplu ceva subiectiv a crede sau nu crede, iar eu prefer sa cred.

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este doar o culegere de legende.
Este utila la fel ca o carte de povesti.
Ofera anumite invataturi foarte utile.
Altele sunt penibile.

| SandraEve a răspuns:

Ai auzit de Pariul lui Pascal? Acesta afirma ca "daca ai crezut in Dumnezeu si nu a existat, nu ai pierdut nimic, insa daca nu ai crezut si el exista...ai pierdut totul"

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

laughing) care sunt acele cerinte?

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

Pentru ca aberezi efectiv big grin sunt niste pacate care nu vor fi iertate nici in veacul de acum nici in veacul ce va sa fie. Pacatele impotriva Duhului Sfant precum: 1) cunoasterea religiei ortodoxe si ignorarea ei
2) cunoasterea religiei ortodoxe si luarea in ras a Sfintei Scripturi adica blasfemia
Din astea ce deduci...il doare oare pe Dumnezeu undeva daca tu crezi sau nu? Il doare, iar Duhul Sfant se indeparteaza de tinr, iar cand el se indeparteaza, ia ghici...vine Tatal cel intunecat

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

Acum si aici nimic, mai tarziu vom vedea

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

Ok...fiecare e liber sa creada ce vrea. E in van sa ma certsau sa incerc sa te fac sa crezi in ceea ce cred eu

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

Imi pare rau ca ai incetat...

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

Au okk tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Yhwh2020):

Crestinismul a fost inventat de politicienii imperiului roman, ca sa-i infricoseze pe nomazii iudei. laughing tongue

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Daca n-ar exista atunci eu m-as ruga pentru pereti iar rugaciunile nu mi-ar fi ascultate. Totusi ma rog si simt ca cineva ma asculta si-mi raspunde la rugaciuni.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Daca in adancul constiintei tale simti ca primesti ajutor: atunci considera ca ruga ti-a fost ascultata; iar daca ajutorul nu poate fi resimtit, inseamna ca e-ai rugat fara rost