| andri22 a întrebat:

vreau si eu sa imi spuneti ce credeti voi despre preoti dar nu ca sunt profitori,ei isi fac doar datoria pentru asi lua banii cuveniti., ce parere aveti? :*

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, ai spus corect,! - preotii isi fac datoria pentru a -si lua banii, ca doar gandeste-te,,, unde!' mai gasesti o meserie atat de buna azi decat la popi si la padurari.La ei nu este criza, la orice chef si ospaciune incepe c-o rugaciune si banii jos. Daca face popa cununie -bani-; daca face botez -banii; daca umbla cu crucea la boboteaza -bani-; daca moare omul-popa trebuie platit sa mearga inaintea mortului la groapa, ca mortul nu stie sa mearga; Sa nu mai vorbim de slujbe,legari si dezlegari; vrajitorii.; slujbe negre, orice numai bani sa iasa si altele. Oricum toate lucrurile care le fac sunt pentru a fi vazuti de oameni si laudati si inaltati mai presus de Dumnezeu, ei se numesc sfinti,preasfinti,preafericiti,desi in starea de lucruri in care traim azi,putini oameni sunt fericiti.Dar ei sunt caci cel caruia ii slujesc ii ajuta sa fie fericiti, desi enoriasi lor traiesc in saracie lucie, pe ei nu-i intereseaza, mai este cate unul ratacit printre ei care mai face daruri de indurare, dar nu din buzunarul lor ci din cel al amaratilor enoriasi ce-si pun increderea in ei si nu in Dumnezeul cel viusi adevarat. Preotimea ca si clasa la inceputul ei a fost instituita de D-zeu, dar in timp au devenit lacomi; nu au mai urmat caleaadevarului ci s-au abatut din calea dreptatii lui D-zeu si si-au dorit multa bogatie, putere si apreciere din partea enoriasilor.Astfel preotia ca si clasa a fost respinsa de Dumnezeu, inca inainte de-a veni isus pe pamantcu 700 de ani in urma (daca doresti citeste in Biblie daca o ai, in MALEAHI 2:2-12).Deci de atunci si pana in zilele noastre preotimea neascultatoare de Dumnezeu este in ilegalitatea lui D-zeu.Cum iti explici faptul ca ei sunt clasa celor ce l-au condamnat pe Isus la moarte, si n-au crezut in el, dar astazi spun ca cred in Isus, dar nimic din ceea ce a spus Isus sa faca, nu fac, pedeasupra isi poarta si cruci pe piept, ca sa arate oricui ca sunt sustinatorii celor ce l-au ucis pe Cristos.Nicaieri in Biblie nu este relatat ca Isus dupa ce a fost inviat, a purtat cruce la piept, sau apostolii n-au purtat cruce sau alte zorzoane care sa-i scoata in evidenta.Atat isus, cat si apostolii au depus o marturie temeinica despre Dumnezeu, despre scopul sau cu omul si cu pamantulsi despre modul de viata care trebuie sa-l dobandeasca adevaratii crestini care vor fi recunoscuti prin iubire si lucrari excelente.Azi preotii fac lucrurile dezgustatoare chiar impotriva vointei lui Dumnezeu. Analizeaza bine ce ti-am scris.Ce crezi, Cine infaptuieste vointa lui Dumnzeu azi/?

15 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Am un oarece respect, dar nu pentru preoti ci pentru pustnici si calugari. Aceia retrasi in varf de munte...

| Leocerba a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Buna, mihaela, poza ta de profil!
La 16 ani e usor sa faci asa, putin mai incolo de 16 iti trebuie multa libertate-n cap si te felicit laughing
Legat de pustnici, si pe mine ma fascineaza subiectul asta. Te-ai intrebat vreodata cati dintre retrasii pe varf nu sunt un fel de anorexici social si, cum sa zic, informatic? Pentru ca eu am senzatia ca ei in mare parte sufera de o disfunctie, adica informatia pe care o primesc n-o filtreaza sau nu functioneaza, se cutremura apoi in loc sa-si puna un fel de filtru ca noi toti, ei prefera sa fuga din calea "ispitei" informationale, se infometeaza de lume, se golesc de orice contact cu oamenii pentru ceea ce s-ar numi regenerare spirituala, nu? Dar fuga de lume cum ti se pare? Ascunsul in varf de munte, disparitia, anularea din comunitate? Mie toate astea mi se par o forma de anorexie sociala. Si nu stiu cat e sacrificiu pentru cauza lor si cat lasitate si neputinta in confruntarea cu omenescul din ei.
Spuneai ca-i respecti. Tu de ce alegi sa-i respecti? Ce ti se pare respectabil la ei? (te intreb pentru ca pe mine ma fascineaza si ma contrariaza deopotriva pustnicii aia adevarati si-s curioasa mereu in fata subiectului asta)

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Pustnici sunt cei mai slabi indivizi, realitatea vietii ii sperie si de aceea se refugiaza si se roaga interminabil la protectorul lor. Modul lor de viata e chiar contrar vointei celui in care cred si se roaga, Dumnezeu;
Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!" (Facere, cap. 1 vers. 20-28)
Ori dupa modul lor de viata specia umana dispare.

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

In capul meu, ascetul fuge de lume, printre altele, tocmai ca sa nu se transforme intr-un *** si privatiunile la care se supune deliberat nu-i permit nici in gluma alaturarea cu termenul de ***. Aici trebuie sa recunosc, vedem un pic diferit ideea de pustnic. Eu cand vorbesc despre oamenii astia am in vedere pe cei mai buni dintre ei. Nu ma gandesc la toti papagalii care au ajuns prin pesteri de cabotini sau nepriceputi ce sunt, pe astia nici nu-i bag la socoteala. Dar eu n-am fermitatea ta, datele pe care le am ma contrariaza si ma incita sa aflu mai multe, deci n-am sa te contrazic pana nu-mi formulez o opinie clara. Deocamdata oamenii astia "sputnicii"( asa le ziceam cand eram mica) imi produc un fel de fascinatie.
PS. Cred ca maica-mea e la butoane pe TPU, ea are obsesie sa vorbesc decent, de aia in locul anumitor cuvinte imi apar stelute! dar tu de ce poti sa scrii cum vrei?! wtf?

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

In ultimi 20 de ani am cunoscut mai multe fete bisericesti, unu' mai snapan decat altul, unul dintre ei chiar drac, inormator al fostei securitati aparatul represiv al ciumei rosii care dupa cum stim era chiar impotriva credintei. In biserica crestin ortodoxa romana nu am incredere de loc, mai ales ca s-a pupat in cur cu ciuma rosie si nu a avut deloc atitudine la nemerniciile acestora iar dupa revolutie au iesit imediat cu sloganul "Dumnezeu ne-a scapat de dictatura". Pai sa nu-i scuipi, sa inteleg ca Dumnezeul lor cand face o favoare musai varsare de sange si martiri, atunci curajul pana la moarte a acelor nefericiti care nu a apucat o zi sa respire libertatea s-au macar cu iluzia ei e confiscat si numai ingaduinta Dumnezeului lor primeaza? In napustirea mea generala asupra slujitorilor lui Dumnezeu poate am scapat cu vederea pe "sputnicii" foarte putini la numar dar care s-au detasat complet de metehnele lumesti urmand o cale numai de ei stiuta, neaccesibila si neanteleasa mie, nu pe ei ii am in vizorul meu critic.
Pe lumea asta toate au un pret, am mituit robotelul si scriu cum vreau, dar mucles, stii ca luarea si darea de mita se pedepseste.winking Inteleg obsesia mamei tale, pe vremea cand isi facea stagiul celor sapte ani de acasa lumea era mai zdravana la cap, acum e vremea jmecherilor, alde, ce p. mea.thinking

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Biserica ortodoxa romana? Pai eu vorbeam de asceti, de pustnici, un fel de "hipioti" spirituali, perfect integrati in smârcuri si jnepenişuri, care se roaga-n legea lor si nu consuma curent degeaba. Aia ma fascineaza pe mine, nu hirotonisitii bisericii ortodoxe romane. Si eu am meciuri cu cei din urma, cel mai proaspat caz concret care m-a revoltat a fost cel al treptelor de la Catedrala ortodoxa. In Timisoara, treptele alea au o valoare speciala pentru noi, la Revolutie oamenii au urcat treptele sa se ascunda de impuscaturi in Catedrala si, ce crezi? Preotii au incuiat usile mari, sa nu se faca deranj in Biserica. Pe trepte au fost impuscati in `89 timisoreni si treptele alea au devenit un simbol. Anul asta, probabil cu pata pe constiinta, Mitropolia a hotarat sa schimbe treptele, dar de unde crezi ca vor lua flatulini (bani) pentru cumpararea materialului? Ghici? De la primarieeeeeeee, adica din banii timisorenilor carora li s-a inchis usa-n nas in `89.
Bai, ii urasc in masa pe toti popii de la Catedrala aia!
Am si povesti misto cu alte locuri mai uitate de lume unde am intalnit Oameni in biserici, dar acum m-am cam aprins cu treptele de marmura de la Catedrala.
SI zi asa...ai mituit robotul stergator? laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E credinta aceea pura si curata! Oamenii aceia nu au nevoie de Biserici si bani pentru a se ruga, practic nu au nevoie de nimic. Beau apa din rau si mananca te miri ce fructe de padure...Asta admir eu!
Apoi iarna! Nu stim noi cata caldura degaja stanca muntelui.
E respectabila supravietuirea! happy
Din cate stiu eu, marea majoritate au murit de batranete, nu s-au imbolnavit.
In ziua de azi, nu stiu cati se mai retrag acolo! Foarte putini, spre deloc!
Inainte nu exista atat de multa informatie, cat avem azi. Si nici ce stii ce nevoie de socializare sau viata sociala... ceva ii atrage acolo! O nevoie de... purificare? thinking
Clar e o chemare...o fi a naturii, o fi a credintei sau chiar altceva, nu stiu!

| Leocerba a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Acel "altceva, nu stiu" ma foarte intereseaza.
(asa-mi vine cateodata, cand o sa fiu mare, sa ma fac si eu un pic pustnic din curiozitate si fascinatie si din acel altcevanustiu...)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt doctori de suflete dar multi se duc la psiholog dupa ce mai intai au trecut pe la vrajitoare

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru u2irish):

Nu ci de cei care se duc la psihologul care are nevoie de pacienti cati mai multi, adica sa depinda de antidepresive

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce iti place sa rascolesti numai in hazna?

| LegionarulRoman a răspuns:

Preotii pe care i cunosc incearca sa rezista in aceasta lume de nebuni.Si are multi enoriasi, el posedand duhul blandetii si al oratoriei.Niciodata nu a cerut nici un ban.

| sayWhaaat a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, nu in vrajeala cu biserica, o consider o pierdere de timp, te poti ruga si acasa. Cat despre preoti, nu prea am avut tangente cu ei, isi fac si ei meseria.

| traiescdeciexist a răspuns:

Preoti - oameni cu calitatii si defecte
In rest de acord cu sayWhaaat