| velho a întrebat:

Sant nou pe aci si vreau sa-mi spuneti de aveti si preoti pe aci

16 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Şi eu sânt noo paci şi vruoiam să tentreb de ce ai pus cratimă între "să" şi "mi"? Că era corect şi fără.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Necrophagist,
A intrat pe chat săptămâna trecută, nu am văzut să mai dea răspunsuri pe site.

| FucktheSystem a răspuns:

Ținânc dont că TPU e ca o junglă și e plină de diverse specimene e foarte posibil să aveam și preoți.
Oricum, slujbe încă nu facem, după ce se înființează categoria „biserică", o să se țină pe acolo, până atunci mai găsești pe aici câteva sfaturi creșinești.

| FucktheSystem a răspuns:

@sexicika, nu mă deranjează, la câți stupizi am primit sunt imună. Oricum merci de intenție happy

| MMihai a răspuns:

Daca trebuie o fac eu, pe preotul!
Spune fiule ce pacate ai mai facut un ultima vreme!

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.

Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters / spălat păcatele / radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe",, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Ce zici sunt bun de prelat?
Evident nu de prelat crestin, ca eu nu sunt crestin, nu era pentru mine crestinismul, cu potopul si cu toate aiurelile din Biblie!

Ideea nu este în ce religie crezi sau nu crezi, ci să nu păcătuiești, sau mai corect „să îți minimalizezi păcătuirea", că există și un păcat al acțiunii și al non acțiunii!
Deci putem vorbii de un păcat al implicării și de un păcat al non implicării!
Prin non acțiune și non implicare, nu cumva, ne facem sau nu părtași la a accepta păcatele altora, fără a lua o atitudine, fără ai călăuzii spre o cale mai dreaptă?

Am citit o carte era tipărită înainte de 1989 și care era tradusă din franceză, și se numea ceva de genul „ Originile Creștinismului. Eseuri critice" cred că era tipărită în Editura Științifică și enciclopedică în 1981 și era scrisă de un individ care parcă se numea Georges Ory sau cumva asemănător.
Dacă o găsești pe la vreo bibliotecă, să o citești!

Cu cât vei citii mai multe despre diverse religii, vei pricepe mai bine ce este demn de reținut din Creștinism.

O studiere atentă a problemei păcatelor, a minimalizării păcătuirii, introducerea funcției de păcătuire și a coeficienților de păcătuire șamd, evident că iese din creștinismul actual.

Dar creștinismul actual este oare cea mai bună gândire filozofico -religioasă pe care o poate produce omenirea, evident că nu!

Chiar și ideea cu „iubirea aproapelui" este perimată și ș-a manifestat limitele cu ocazia primului război mondial, când au luptat creștini contra creștini.

Și trebuie înlocuită cu „iubirea pentru oricine, de ori și unde, fără nici un fel de discriminare sau de limitare "!

| Necrophagist a răspuns:

Era odată unul „părintele"oh i miss him, stie careva ceva de el?

| Necrophagist a răspuns:

Da Erotique, probabil a scapat de sindromul Dawkins, n'ar fi pacat totusi.

| miradoniz a răspuns:

Draga@ Mihaidavidoglu1954, păcatele ți le iartă doar Domnul, iar El nici nu se uita la ce ai putut tu sa facihee hee El iartă totul,și nici măcar nu are nevoie sa ierte,pentru ca nici măcar nu se mai supărăhee hee S-a obișnuit,Săracul,de atâta timphee hee în schimb,Te iubește și vrea sa găsești ceea ce te face cu adevărat fericithee hee iar oamenii,vezi tu, nu sunt făcuți sa stea degeabahee hee El știe asta, deci (are încredere în noi) și ne ajutahee hee asta e tot

| Dumnezău a răspuns:

Da,fiule.Acum sa-l laudam pe Domnul si Sfintenia Lui.Hai,facem un joint din foite de Biblie?hee hee

| Polaris a răspuns:

Sunt preot, dar nu-s sigur dacă creştin.

| Laura a răspuns:

Da fiule, cu ce te pot ajuta? Doamne-ajută.batting eyelashes

| AdelinaC a răspuns:

Daca vrei un site serios unde sa gasesti oameni crestini intra pe ortodoxia tinerilor.ro sau pe teologie.ro sau crestin ortodox.ro

| Ofiintă a răspuns:

Da sunt unii care se cred preotzi si o groaza de useri contra preotzilor de pe site

| Ofiintă a răspuns:

@FucktheSystem in loc sa-ti dau inteligent pe rasp te-am dat stupidlaughing
me-a alunecat mouse-ul
Sper sa ma poti ierta happy

| Iisusa a răspuns:

Preoţi nu. Doar mărioare...

| velho explică:

Stiti? Tatal meu e preot. De aia intreb.