| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey voi ce parere aveti despre preoti credeti ca au cu adevarat credinta in Dumnezeu sau fac totul pentru bani?

21 răspunsuri:
| William a răspuns:

De ce ne indemni sa judecam preotii? Nu stii ca este pacat sa judeci pe aproapele tau?

| RoseOfTheFire explică (pentru William):

Eu nu judec pe nimeni numai Dumnezeu judeca daca nu stiai asta eu doar eram nedumerita pentru ca sunt unii preoti care fac ce fac pentru bani si am la mine cateva exemplare asa ca daca nu sti taci din gura.

| Parintele a răspuns:

Totul pentru bani!

| Trolli a răspuns:

Bineinteles ca o fac pentru bani ( poate sunt unii care o fac din credinta), dar din moment ce sunt bugetari, nu mi se pare normal sa ceara bani pentru inmormantari, nunti, botezuri.

| ania a răspuns:

De la caz la caz.Numai Dumnezeu poate să judece exact motivația fiecăruia.

| relian a răspuns:

Preoti,pompieri si politisti nu ajunge oricine.Trebuie sa ai anumite "calitati"pentru a ajunge in aceste domenii.Si chiar de nu ai acele calitati in ghilimele si ajungi pe acolo, nu o sa faci multi purici pentru ca o sa fii inlaturat.Doar gandeste-te ce si cat stie un preot un politist sau pompier.Nu degeaba spunem unora cateodata:ESTI POMPIER CE AI? Este o expresie care arata destule.Asta este parerea mea despre preoti.Adica ca sant pompieri si ei.

| relian a răspuns (pentru relian):

Scuze pentru greseli.preot,pompier si politist nu ajunge oricine.

| milan9 a răspuns:

Modul acesta de a generaliza, nu are relevanţă pentru nimic, cel puţin nu pentru nişte concluzii oneste şi corecte.

Este ca şi cum ai spune: cum sunt românii, buni sau răi? Cum sunt bărbaţii, buni sau răi? Dar femeile, sunt bune sau rele? Eticheta generalizării niciodată nu este corectă.

La întrebarea cum sunt preoţii, sunt aşa cum au fost crescuţi în propriile familii! Familii veritabile, creştine, cu frică de Dumnezeu, familii care promovează valorile morale, sau, dimpotrivă...

| milan9 a răspuns:

Pretendentul la preoţie, bun sau rău, nu este altceva decât un,, PRODUS" al SOCIETĂŢII, al FAMILIEI, al ANTURAJULUI în care şi-a trăit o "viaţă", în spiritul moralei creştine sau, dimpotriva, în cel al compromisurilor.

Este cunoscut faptul că, foarte greu mai poţi cizela pe băncile şcolii un copil,, format" în familie... valorile sau non-valorile familiei, conduita morală,,, râvna" spre tot felul de forme de,, realizare" în viaţă, înclinaţia spre câştig, corupţie, în familie se învaţă! Mai puţin în faţa blocului, mai puţin în curtea şcolii, în cadrul educaţiei, şcolare sau morale.

De aceea, decăderea familie creştine se repercutează chiar şi în elita morală. Să ne dorim şi să susţinem „moralitatea" familie, spiritul de sacrificiu faţă de familie, faţă de familie, faţă de semeni, şi vom avea atunci oameni mai vrednici, în toate domeniile, inclusiv la conducere.

| milan9 a răspuns:

Între cei 14.513 preoţi şi peste 8.000 de călugări, cu siguranţă există şi exemple mai puţin bune. Dar dacă presa, mass-media în general nu găseşte decât câteva astfel de exemple pe an, înseamnă că prea mult „senzaţional de scandal" nu se găseşte în acest domeniu.

Şi pentru că astfel de scandaluri îi interesează pe mulţi, doar doar şi-ar mai justifica astfel mai uşor propriile nereguli, acele câteva exemple sunt analizate „obsesiv", şi din păcate, doar „analiza obsesivă" a aceloraşi cazuri, multiplică enorm senzaţia de dezamăgire, lăsând ignorate, viaţa, sacrificiul şi exemplele pozitive ale celorlalţi.

Chiar în ciuda unor exemple negative referitoare la preoţia evreiască a fariseilor, Fiul lui Dumnezeu a inclus cu toate acestea misiunea preoţilor în linia activităţii Bisericii pentru mântuirea oamenilor (subliniind durata misiunii lor: până la sfârşitul veacurilor). A considerat lucrarea lor de transmiterea a învăţăturilor şi a harului ca fiind indispensabilă Bisericii Sale şi mântuirii oamenilor.

| DyNo a răspuns:

Normal ca o fac pentru bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uni pentru bani alti nu depinde de sufletul omului

| Demonull a răspuns:

Da-mi un popă in fata ochilor si o sa vezi tu criminal. CLAR PENTRU BANI! biserica cea mai mare prostie care nu face decat sa spele banii oamenilor lipsiti de materie cenusie.si dau si exemple daca o sa ma contraziceti.

| GRs a răspuns:

Ia exemplu de la papa de la roma care se zice ca-i cel mai credincios om. Uita-te numai in ce masini umba. Ba chiar atat de multa incredere are in Dumnezeu si crestinii lui incat umbla in masini blindate.

| Denis777 a răspuns:

Ambele variante http://www.youtube.com/watch?v=iFUXDP5qiZY urmareste tot videoclipul si imi spui apoi ce parere ai

| AnnaMaria27 a răspuns:

Normal ca au o credinta speciala in Dumnezeu!
Pentru a deveni un slujitor al Domnului, trebuie sa ai har si vocatie, iar aceste lucruri il au doar oamenii bineplacuti lui Dumnezeu, nu oricine!

Sper ca te-am lamurit si ca data viitoare sa nu mai pui intrebari banale de genul acesta! straight face

| RoseOfTheFire explică (pentru AnnaMaria27):

Eu doar am vrut sa stiu atata tot ca nu eram sigura happy

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Buna.fiecare poate sa-ti dea pareri diferite,dar eu atata stiu ca sunt foarte putini aceia care slujesc ca preoti sau sau ca pastori pentru Isus Hristos.
Marjoritatea cauta locurile cele dintai, renume ca lumea sa le slujeasca, atat pe interese matereale cat si pentru orice leult prin profit, cu pretextul ca sunt slujitori lui Dumnezeu, sti ce zice biblia ampotriva acestor oameni?
Matei 23:14
Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi mâncaţi casele văduvelor, în timp ce, de ochii lumii, faceţi rugăciuni lungi; de aceea veţi lua o mai mare osândă.

Marcu 12:40
casele văduvelor le mănâncă şi fac rugăciuni lungi de ochii lumii. O mai mare osândă va veni peste ei."

Luca 20:47
şi casele văduvelor le mănâncă, în timp ce, de ochii lumii, fac rugăciuni lungi. De aceea vor lua o mai mare osândă."

mai mult de cat atata acesti preoti nu prezinta adevarul curat oamenilor, totata credinta lor se bazeaza pe datini traditi si obiceiuri.dar nu pe adevarul curat al bibliei.
Matei 23:13
Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre.

An adevar noi trebuie sa judecam faptele conducatorilor religiosi dar nu pe Iei.

| GsvMcmxc a răspuns:

Preotii nu il slujesc pe ''Dumnezeu,,. Preotii isi slujesc propriul lor interes adica ''Banul,, ochiul corporatiilor.Nici ei nu cred in ce predica.

| andv a răspuns:

Majoritatea sunt niste profitori