| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, în 1238, Papa Grigore al nouălea a interzis doar clerului Romano - Catolic să mai participe la ceremonia coborârii Sfintei Lumini sau le - a interzis și franciscanilor să mai participe?

1 răspuns:
| ArchangelElohim a răspuns:

Papa Grigore al IX-lea in secolul al XII-lea, a fost un papă al Romei. Pe numele laic Ugolino di Conti, a păstorit între anii 1227-1241. Nu există informații precise sau documentate despre o interdicție specifică a Papei Grigore al IX-lea în 1238 privind participarea franciscanilor la ceremonia coborârii Sfintei Lumini. Papa Grigore al IX-lea a fost în funcție în perioada 1227-1241 și este cunoscut mai ales pentru implicarea sa în politica europeană și în cadrul Bisericii Catolice. Cu toate acestea, în 1233, Papa Grigore al IX-lea a emis o bulă numită "Ille humani generis", care condamna diverse erezii și secte, inclusiv anumite grupuri considerate eretice. Este posibil ca unele dintre aceste grupuri să fi inclus și franciscanii, având în vedere că ordinele mendicante, cum ar fi franciscanii și dominicanii, au fost adesea supuse criticilor și disputelor în acea perioadă.

Cu toate acestea, pentru detalii precise despre măsuri luate împotriva franciscanilor în 1238, ar trebui să consultați surse istorice contemporane, cum ar fi documente papale, cronici sau alte izvoare relevante.