| razz4lovee a întrebat:

De cateva zile sunt depresiv din cauza gandului ca odata si odata voi muri,nu am chef de nimic,ma cert cu lumea si pang! sad mi-e frica de moarte! Plus mai am o gramada de probleme, n-are rost sa intru in detalii!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu deznadajdui! Hristos spune: "Domnul M-a uns sa aduc vesti bune celor nenorociti: El M-a trimis sa vindec pe cei cu inima zdrobita, sa vestesc robilor slobozenia, si prinsilor de razboi, izbavirea". (Isaia.61:1) Vestea buna este ca "la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta." (Matei.19:26) Nu exista problema pe care El sa nu o poata rezolva.
Te sfatuiesc sa vii inaintea Lui asa cum esti, cu toate problemele, grijile, ingrijorarile si temerile tale. Tatal nostru ceresc le stie pe toate. "Cat despre voi, pana si perii din cap, toti va sunt numarati." (Matei.10:30) Pe genunchi, in gand sau cu voce tare, in singuratatea ta, in cuvintele tale, spune-I Lui tot ce ai pe suflet. Ai incredere ca El te-a ascultat chiar mai inainte de a rosti cuvantul, caci este scris: "Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isaia.65:24)
Crede ca Dumnezeu iti doreste binele. Caci pentru binele nostru nu a ezitat ca sa-L trimita pe Fiul sau sa moara pentru noi, pentru mine si pentru tine.
Nu conteaza care a fost relatia ta cu Dumnezeu mai inainte. Daca stii ca ai gresit fata de El, marturiseste-I Lui greseala si crede ca esti iertat. Invitatia Mantuitorului nostru este: "Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Matei.11:28)
Uite o carte care ar trebui citita de toti oamenii si pe care ti-o recomand in mod deosebit: http://www.google.ro/......http?/url
Cartea aceasta te va ajuta sa-L cunosti pe Dumnezeu. Nu cum Il cunoaste lumea, nu in felul lumii, ci asa cum trebuie sa fie cunoscut, asa cum doreste El sa fie cunoscut. Caci cunoastere de Dumnezeu aduce prezenta Lui in suflet; si prezenta Lui aduce iertare de pacate, pace, liniste, incredere si bucurie.

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Http://romaniateiubesc.stirileprotv.ro/......-oasa.html

Du-te intr-o tabara la Oasa. Tinerii se simt bine acolo.

| OOOLEOOO a răspuns:

Doar omului ce nu a trait niciodata cu adevarat ii este frica sa se stinga.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul cand moare nu mai e constient de nimic, nu sufera.Eclesiastul9:5,6,10

| AvalohAlyn a răspuns:

Toti murim, mai devreme sau mai tarziu, daca esti impacat sufleteste nu ai de ce sa te temi de moarte.Plus ca nu se stie daca se termina tot odata cu moarte.Nu se stie sigur nimic.

| Dorugar a răspuns:

Cum sa-ti fie frica de moarte? Pai tu nustii ca Seful cheilor mortii este chiar Isus? Pai sa-ti fie tie frica chiar de Isus adica de Mantuitor?
Cat despre probleme, acelea sunt facute ca sa le rezolvi, asa ca incearca-le sa le rezolvi si ai scapat de ele, nimic mai simplu. Fiecare om de pe planeta asta are tot timpul probleme, dar le stiu rezolva, numai ratatii, citeste religiosii, astepta ajutor de la Dumnezeu in loc sa stie sa-si rezolve problemele. Asa ca nu-ti fie frica de moarte ca tu esti nemuritor ca il ai pe Isus de partea ta, si el iti da viata vesnica, si rezolva-ti problemele sau suporta cu barbatie consecintele lor, nu este recomandat sa devii o carpa religioasa cu aspect uman, ci un OM adevarat care stie sa nu planga ca o zdeanta uda dar stie sa-si randuiasca viata singur fara sa aiba nevoie de ajutorul religiei sau al lui Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| razz4lovee explică:

Degeaba va spun.eu am probleme grave...iremediabile...nu sunt impacat sufleteste, nu intelegeti ca viata mea e fara rost...am doar necazuri care nu se pot rezolva

| razz4lovee explică:

Anonimg, nu.pot spune ca nu am o relatie normala cu Dumnezeu, ma rog, merg la Biserica ocazional, ii spun toate necazurile mele...numai ca de cateva zile sunt ca mort, mi-e frica ca odata nu voi mai exista, am niste probleme mai delicate de viata, fiecare om e special, fiecare om e special in felul lui, sunt confuz, nu stiu ce am, multumesc frumos pentru sfaturile date, Doamne ajuta