| Extasy28 a întrebat:

de ce viata este asa nedreapta? adica unii oameni mor de foame in timp ce altii nu au ce face cu banii..inteleg vorba aia gen:esti sarac si trebuie sa inveti pentru a scapa de saracie, dar oamenii din africa si acei copii care mor de foame unde sa invete? de ce Dumnezeu a hotarat asa?sad.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu a hotarat nimeni sa fie asa, decat intamplarea. Viata e nedreapta pentru ca oamenii o fac asa, nu pentru ca asa ar fi decis vreun zeu.

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că nu toți ne naștem în aceleași condiții și cu aceleași șanse. Unii sunt din start dezavanjati.
Iar zeii imaginari nu au nicio treabă cu asta.

| mODIN a răspuns:

Sa-ti spun de ce.Pentru ca nu exista!

| OnuOnulică a răspuns (pentru mODIN):

De unde sti tu ca Dumnezeu nu exista?

| CranK71 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Intrebarea e alta... de unde stii tu ca dumnezeu exista? ca daca ar fi sa iti spuna cineva acum de ce nu exista nu cred ca ai avea rabdare sa citesti romane pline cu dovezi.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru OnuOnulică):

De unde știi tu că dumnezeu există?

| OnuOnulică a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Dar tu de unde sti ca nu exista?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu mai pune intrebarea asta idioata, nimeni nu trebuie sa-ti demonstreze tie ca un mit al imaginatiei tale nu exista, ci tu trebuie sa demonstrezi celorlalti ca exista. E ca si cum as inveta eu un balaur cu 20 de capete si ti-as cere tie sa-mi dovedesti ca balaurul meu nu exista. Logica ta este gresita din start, de fapt, logica lipseste cu desavarsire in cazul tau, ca si cu majoritatea crestinilor, in general.

Cand afirmi un lucru, bunul simt iti cere sa iti bazezi afirmatiile pe argumente si exemple. Tu doar afirmi lucruri si apoi le ceri celorlalti sa iti dovedeasca contrariul. Din fericire, la oamenii normali treaba asta nu functioneaza, daca ar functiona inca ne-am taia capetele prin cruciade. Din pacate, fenomenul inca mai exista si oameni manipulati inca mai mor in numele zeilor inventati dar umanitate evolueaza si in curand oamenii nu vor mai avea nevoie de zeitati pentru a-si defini scopul in viata si pentru a trai dupa un cod al moralitatii.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru OnuOnulică):

Logica.

Tu de unde știi că există?

| RAY a răspuns:

Viata e o selectie naturala ori i calci in picioare ori te calca alti uite o super pisa

Parazitii - Fii pregatit
Parazitii - Rau sau bun (cu Spike)

| OnuOnulică a răspuns:

Dumnezeu a hotarat sa fie asa poate ca asa a crezut el ca e mai bine pentru majoritatea dintre noi.

| CranK71 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Pai de ce? e mai bine pentru oameni bogati sa moara saracii? sau cum?

| M25M a răspuns:

Viata nu e nedreapta, viata este indiferenta.

| Exilee a răspuns:

Viata e nedreapta? De cand i se poate atribui vietii ( sau absentei mortii) insusiri umane?

Dar ce, de unde stii tu cum este situatia in Africa? Ai cercetat dumneata? Eu nu cred asta.

"acei copii care mor de foame unde sa invete' Serios?:O Stiai ca in Romania scolile sunt ocupate degeaba? Mai mult invatamantul este o bataie de joc la aceasta ora.

Stii ce cred eu? Eu cred ca viata este mai putin placuta cand ai de-aface cu oameni ipocriti care copiaza niste insusiri demne de dispret, uita sa mai aprecieze valoarea omului dupa calitati ( si totusi, unii au familie, au bogatie si nici nu stiu sa le pretuiasca) Te intreb, deoarece este putin ambiguua sintagma 'viata nedreapta", prin care se estompeaza de fapt aducerea divinitatii in discutie. Acum, viata care este un dar de la Dumnezeu este "nedreapta" sau OMUL?!
Si aici, punctul meu de vedere inclina catre om.

Nu stiu de ce ne indoctrinam unii pe altii ca 'viata e rea/ e grea" din cauza unei BANALE probleme pe care o intampinam trebuie sa RESPINGEM si sa inchidem ochii la ajutorul semenului nostru, la dragostea pe care nu-i-o poate oferi.

Stii ceva? Stii ce spunea un personaj al lui Shakpespare ( din Hamlet)?

A spus asa:" a fi sau a nu fi".
A fi sau a nu fi om. De ce dar inclinam catre partea "a avea sau a nu avea"?
"esti sarac si trebuie sa inveti pentru a scapa de saracie"

Este mai grava saracia trupului sau a sufletului?!

Daca te referi si la trup, asa e dar sa nu uitam de unde am plecat.

Oare in dorinta noastra de a avea si a luat initiativa astfel incat totul sa decurga " lapte si miere" facem si viata altuia nedreapta si-l facem si pe el sa constientizeze acest lucru si tot asa pana cand ajunge la concluzia ca " sunt singur si trebuie sa lupt intrucat viata e nasoala".

Este stanjenitor sa fim tristi si sa spunem ca avem o viata nelinistitoare deoarece suntem inconjurati de lucruri pe care milioane de oameni straini nu le au. Si totusi, suntem tristi. De ce oare?

Urmatoarele texte sunt de pe blogul http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com

Avem case mai mari, dar familii mai mici.
Mai multă medicină, dar mai puţină sănătate.
Mai mulţi experţi şi totuşi mai multe probleme.
Avem clădiri mai mari, dar suflete mai mici.
Autostrăzi mai largi, dar minţi mai înguste.
Case mai frumoase, dar cămine destrămate.
Avem mai multe funcţii, dar mai puţină pricepere.
Mai multe cunoştinţe, dar mai puţină înţelepciune.
Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile.
Avem mai multe legi şi totuşi mai multă anarhie.
Cunoaştem mai multe teorii dar avem mai puţină experienţă.
Cunoaştem mai multe strategii dar totuşi avem mai puţine zile.
Am construit mai multe calculatoare, dar comunicăm din ce în ce mai puţin.
Avem mai mulţi prieteni virtuali dar mai puţini reali.
Avem mai multă tehnologie a maşinii dar mai puţină îndemânare a omului.
Avem mai multe arme dar mai puţină siguranţă.
Avem mai multe averi şi totuşi mai mult egoism.
Am ajuns până la lună şi înapoi, dar cărarea până la vecinul nostru nu o mai cunoaştem.
Am cucerit lumea întreagă, dar încă nu ne-am găsit pe noi înşine.
Am atins culmea ştiinţei dar nu avem leac pentru o inimă aşa mică.
Preocupaţi de mijloacele existenţei, uităm de scopurile ei.
Ne îngrijim prea mult de cele pământeşti şi nu le mai vedem pe cele cereşti.
Ne îngrijorează prea mult ziua de mâine încât nu o mai trăim pe cea de azi.
Vorbim mai mult dar simţim mai puţin.
Avem mai multe relaţii bazate pe interes dar mai puţine pe sentiment.
Urâm mai mult, iubim mai puţin.
Trăim timpuri cu mai multă libertate şi totuşi suntem mai robiţi.
Avem mai multe oportunităţi dar mai puţină fericire.
Am realizat mai multe, dar totuşi avem mai puţină satisfacţie.
Trăim într-o lume digitală în care s-au pierdut adevăratele valori. Interesele înăbuşă sentimentul, banul primează dragostea…
Sunt nişte vremuri în care sunt prea multe vitrine, dar nimic în interior.

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/fericire/

O seara frumoasa!

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Si totusi, de ce nu am privi viata cu optimism? o_O big grin

| Exilee a răspuns:

Si totusi, cum crezi ca ar fi viata daca nu ar mai exista aceasta "lupta"? Multe personalitati istorice au pornit din cel mai jos nivel, unii au inventat, si-au dezvoltat activitatea intelectuala in conditii chiar imposibil ( asa pareau), dar nu s-au dat batuti, ba chiar NICI N-AU AFIRMAT CA VIATA e grea, ci si-au continuat munca.

Acum, daca ne plangem noi cum mai traim si de ce mai traim? happy

| ErrorFound a răspuns:

Dumnezeu n ua hotarat, Dumnezeu n uexista in primul rand.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Putem sa ne intrebam in aceasta situatie, de ce a permis Dumnezeu raul si suferinta? Nu? Oare Dumnezeu este cauza lucrurilor negative din lume? Caci nu doar saracia este evidenta, ci si imoralitatea, criminalitatea, abuzurile de orce fel, coruptia, violenta, talharii, rautate, avorturi, droguri, accidente, si alte catastrofe, nedreptate in multe aspecte. Oare asa a vrut Dumnezeu sa fie viata noastra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce elevii din clasele mici au timp de joaca mai mult si au teme mai usoare?
De ce ministrul invatamantului a hotarat asa?

| Extasy28 explică (pentru anonim_4396):

Si ce legatura are ce am intrebat eu, si cu ce mi-ai zis tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Extasy28):

Maestrul universului ne-a trimis la scoala pe planeta Terra in cazul nostru.De regula intr-o viata atat de scurta abia daca reusim sa invatam o singura lectie. Unii chiar au nevoie sa repete "anul" scolar.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos spus :d

| marYmaraYa a răspuns:

Biblia spune ca in prezent: ". este un timp cand un om stapaneste peste alt om spre paguba lui." Eclesiastul 8:9 Dumnezeu nu a hotarat asa, oamenii au decis ca nu au nevoie de conducerea lui, si in prezent multi sustin acest lucru. De aceea Dumnezeu a permis sa vedem cum este sa ne conducem singuri, sa facem ce vrem si sa nu tinem cont de indrumarile lui, si uite rezultatul. Nu el cauzeaza suferinta doar permite inca putin. Totusi cei care se dovedesc a fi ascultatori au parte de multe foloase. Chiar daca in prezent nu putem evita saracia, Dumnezeu promite ca in curand va rezolva aceasta problema si multe altele: Psalmul 72:16 "va fi bogatie de grane pe pamant, pe varful muntilor va fi belsug mare..." si poti sa citesti si Revelatia 21:4; Isaia 33:24; 35:5; 36:6; daca doresti.
Chiar daca multi mor din cauza saraciei, Dumnezeu vede acest lucru si le ofera speranta invierii intro lume schimbata Revelatia 21:4. Acest timp este foarte aproape, Biblia spune ca ultimele zile sunt marcate de razboaie, lipsuri de alimente, cutremure de pamant si epidemii, deci vedem ca aceste lucruri se intampla Matei 24:7 Nu mai este mult pana Dumnezeu va trece la actiune