| Magie2525 a întrebat:

În 1238, Papa Grigore al nouălea a interzis clerului bisericii Romano - Catolice - tuturor celor care lucrează în biserica Romano - Catolică - să mai participe la ceremonia coborârii Luminii Sfinte din Ierusalim?

1 răspuns:
| Ioan3005 a răspuns:

Salut
În 1238 Papa Grigore al IX-lea denunță Lumina Sfânta ca fiind o fraudă
O altă sursă istorică la care apelează scepticii este arhimandritul rus Porfirie, ce a fost trimis în secolul al XVII-lea la Ierusalim de către Biserica Ortodoxă Rusă pentru a funda misiunea rusească.
În jurnalul pe care l-a ţinut, acesta menţionează că preoţimea din Ierusalim ştia că "miracolul" este de fapt o fraudă. "Un ierodiacon care a intrat în altarul Mormântului atunci când, după cum crede toată lumea, focul sfânt coboară, a văzut oripilat că focul este aprins de la o simplă lampă de icoană care nu se stinge niciodată, şi astfel focul sfânt nu este o minune.