| antymphete a întrebat:

Hei,TPU! La voi,cei din orasele mari,unde sunt mai multe biserici,cum se impart treburile cand vine vremea ca preotii sa,,colinde" pe la case? Fiecare preot are zona lui,sau e numai unul singur care se ocupa de tot(desi nu pare logic)? Si, voi ce faceti cand vine preotul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acele orase sunt mai multe parohii, fiecare apartinand de o biserica si preotii de la o biserica merg pe la casele ce fac parte din parohia deservita.

| darrio2007 a răspuns:

Fiecare preot are parohia lui (blocuri,strazi) si merg,atunci cand trebuie, la cei din parohia lui, de anumite sarbatori. Il primesc, asta fac, daca sunt acasa. Dar de ce intrebi?

| Drimmero a răspuns:

Fiecare cu lista lui de strazi, blocuri, etc. Sunt mai multi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Zonele in care Mafia aduna taxele de protectie sunt impartite de sefii Mafiei. Clanurile vin si te ameninta cu Iadul si iti promit Raiul daca platesti iar o buna parte din taxe se aduna la ala mare. Eu ii dau afara civilizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,fiecare biserica are o granita ca sa zicem asa.De aici pana aici este a bisericii cutare, nu se baga alt popa.
Ce sa fac cand vine popa? Ascult ce canta si ma fac ca pup iconita aia, nu o ating deloc pentru ca stiu ca mai inainte a fost la vecina si aia face s ex oral la greu. big grin Cat a fost popa vechi, scapasem o perioada de el pentru ca nu am bagat niciun ban in buzunar(nu este obligatoriu ci doar daca vrei sa ajuti „saracul popa") si apoi nu amai venit vreo cativa ani.Acum cu popa nou, nu cere dar lumea alearga dupa el pana la poarta si tot ii baga in buzunar. Obicei prost! In buzunar baga doar cei bolnavi care nu pot merge la biserica sa bage in cutia milei, cutie tot de popi golita. Ciau! big grin