| BloodyDress a întrebat:

vreau sa stiu daca la spovedanie ai voie sa iti citesti pacatele de pe o hartie.Noua o profesoarea ne-a spus ca la spovedanie Diavolul ne face sa uitam ce am pacatuit si noi suntem indemnati sa mintim, ceea ce -dupa spusele profei- este cel mai mare pacat: sa minti la spovedanie.Nu m-am mai spovedit pana acum dar vreau sa o fac.

7 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

laughing Nu trebuie sa le citesti de pe foaie.Preotul te v-a intreba daca injuri, daca tii post daca iti asculti parinti si etc iar, tu nu trebuie decat sa ii raspunzi sincet.Profa ta e cam fanatica laughing

| ateuNEGATIV a răspuns:

Profa ta e dusa cu capul asta e clar, daca minti vei intra pe veci in iad ce drama

| bulin a răspuns:

Este recomandat sa te gandesti acasa ce ai facut si daca vrei le poti citit de pe foaie.Cand termini preotul oricum va adauga si alte intrebari.Tot ce conteaza este sa nu uiti nimic, sa fi impacata cu tine si sa fi sincera.

| Danielcristian a răspuns:

Spovedania nici nu ar trebui sa existe, pentru ca daca crezi an dumnezeu si ai si biblie si citesti an ea ar trebui sa stii ca unicul mijlocitor antre mine si dumnezeu nu e parintele (popa) ci singurul mijlocitor este ISUS el mijloceste pentru pacatele mele si ale dumitale, ca ruganduma si cerindui iertare sa iti poti elibera sufletul si sa fi iertat.
Parerea mea este ca parintele nu poate mijloci pentru tine, el se poate ruga pentru tine an cazul an care tu nu poti, vrei sau nu ai cheful de ati cere iertare la dumnezeul cel sfant. Intimitatea ta, faptele tale desavarsite doar daca tu te rogi din toata inima la ISUS HRISTOS si ceri iertare pentru pacatele tale. Nu zic ca e rea spovedania, dar ce al intereseaza pe parinte ceea ce eu fac? Cu ce ma poate el ajuta?
este om ca si noi, nu sfant, sper sa-ti fiu de folos si sa nu te dezamagesc, salutari

| Sҝϊττlεs a răspuns:

Profei tale îi lipsesc câteva țigle de pe casă, dacă înțelegi la ce mă refer.
Poți să te duci și cu o hârtie, dar mai bine fără ea. Oricum dacă uiți din greșeală un păcat se șterge și el ca celelalte, dar dacă minți se întorc toate păcatele la loc.Eu cel puțin așa știu!
Sper să te descurci happy

| Danielcristian a răspuns (pentru Sҝϊττlεs):

Am sa te contrazi un pic cu pacatele ca se sterg sau daca nu revin anapoi, sper ca toti ne facem rugaciunea tatal nostru, daca ai o viata cu dumnezeu si te rogi la dumnezeu si pe langa alte rugaciuni spui si tatal nostru, pacatele tale sunt iertate an acel moment, an tatal nostru zice asa: si ne iarta pacatele noastre sau greselile noastre precum si noi iertam greselile altora.

Dragi mei daca te rogi, daca cineva ti-a gresit si il ierti atunci fi fara nici o indoiala ca dumnezeu te iarta pe loc, trebuie doar sa-ti ceri iertare din toata inima.

| sEEk8 a răspuns:

Buna, Daca tu doresti a spune adevarul si sa iti fie iertate pacatele Dumnezeu va fi cu tine si te va lasa sa uiti!
Important e daca tu VREI sa zici adevarul, ca daca da atunci crede-ma ca nu vei uita sa spui adevarul.