| Teodor168 a întrebat:

Mâine mă duc la spovedanie si vreau sa va întreb dacă pot sa merg cu o fițuica pe care să-mi scriu păcatele, am voie?
Funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand mergem la preotul duhovnic, pentru a ne marturisi pacatele si a fi dezlegati de sub greutatea lor, diavolul cauta sa ne intunece mintea, astfel incat sa nu ne mai amintim pacatele pe care le-am savarsit.
Pentru a nu uita pacatele si a ramane cu ele nedezlegate, se cuvine sa ne ajutam de o hartie
notam o singura data fiecare pacat savarsit, iar in dreptul lui scriem de cate ori l-am savarsit

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Numarul? La ce foloseste sa spunem de cate ori am facut un pacat?

| Nitroblast a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai e diferenta dintre pacat ca si accident sa spunem sau ca si patima.

Spre exemplu:

Una e sa iti scape o injuratura o data la nu stiu cand, si una e sa scoti pe gura cuvintele cu "p" si cu "f" la fiecare 20 de secunde.

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ai voie ca nu esti la scoala.

| SG1995 a răspuns:

Da.

| xerxes1 a răspuns:

Asta meregea acum 1000 de ani.Acum poti sa mergi cu tableta.
Eventual poti sa-i arati preotului si site-ul xxx cu pricina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor ma amuzati din ce in ce mai mult, pai ar trebui sa scrii romane, tot ce faci si nu tine de dogmele lor e considerat un pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevioe de fituica, caci pacatele, fiecare vorba, fiecare gand, fiecare gest, fiecare actiune buna sau rea, fiecare motivatie, etc, toate sunt notate in rapoartele din Cer.
Daca pe un om il putem pacali, trebuie sa stim ca nu ne putem juca cu Dumnezeu.
Omul este direct raspunzator inaintea lui Dumnezeu ppt tot ce a facut in viata bun sau rau.
Daca vrei cu adevarat sa fii iertat, fa acest lucru inaintea Lui, doar El poate oferi iertarea.
Fiecare dintre noi trebuie sa ne confruntam la Judecata Finala cu tot ceea ce am facut in viata.
Daca suntem sinceri fata de El, nu avem motive de teama, ci trebuie sa venim cu incredere, insa daca suntem cu doua fete, sa nu ne asteptam la un rezultat pozitiv.
In incheiere : Cu Dumnezeu nu ne putem juca, nu-L putem,, duce cu presul '', nu-L putem,, fraieri ''(scuzati termenul).
Asa ca trebuie sa fim deschisi fata de El.

| Ironwin a răspuns:

Ai voie, dar nu este moral.

| gratargratar a răspuns:

Chiar este recomandat sa ai biletel cu pacatele notate, pentru a nu uita.
De altfel, iti recomand sa tii o evidenta a pacatelor tale. Faci ceva rau - scrii. Si cand te duci la spovedanie, te duci cu biletelul.

Doamne ajuta!