| Lowsound a întrebat:

Am o curiozitate. Va rog sa cititi urmatoarele versete:
Geneza, 1:11 - Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea pământul verdeaţă, iarbă cu sămânţă, pomi roditori, care să facă rod după soiul lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ." Şi aşa a fost.
Geneza, 1:12 - Pământul a dat verdeaţă, iarbă cu sămânţă după soiul ei şi pomi care fac rod şi care îşi au sămânţa în ei, după soiul lor. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
Iar acum curiozitatea: de ce scrie astfel, daca se spune despre Dumnezeu ca este Atotstiutor: "Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun"? De ce nu stia de dinainte ca acel lucru era bun? De ce doar dupa ce a creat acel lucru, si-a dat seama ca e bun?

7 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Artistul nu cunoaste adevarata valoare a creatiei sale decat dupa ce o termina.

| NOname a răspuns (pentru OOOLEOOO):

...cu excepţia artiştilor omniscienţi. Desigur, dacă ar exista.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru NOname):

Daca ar exista...

| MskDesign a răspuns:

Ceva ce nu exista nu poate fi atotstiutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am. Biblia e plina de chestii d-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu care te chemi rahela ar trebui sa stii cel mei bine, ca sa nu fii excomunicata de poporul tau.

| HerrManelig a răspuns:

Pentru ca acest Dumnezeu nu stia nimic, pentru ca el este Zeul Intunericului, si cand traiesti in intuneric nu poti avea in cap decat bezna! De unde stiu eu ca Dumnezeu traia in intuneric?
Tot din Geneza 1:4 Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
Asa ca daca ar fi trait in lumina si nu in intuneric, ar fi stiut ca lumina este buna si nu mai trebuia sa constate ceva ce orice bebelus stie, dar El nu stia!