| sokey a întrebat:

La ce se refera aceste parti din biblie?
Geneza 1-29

Şi Dumnezeu a zis: „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră.

Geneza 9-3

Tot ce se mişcă şi are viaţă să vă slujească de hrană: toate acestea vi le dau, ca şi iarba verde.

Geneza 1:11

Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea pământul verdeaţă, iarbă cu sămânţă, pomi roditori, care să facă rod după soiul lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ." Şi aşa a fost.

Geneza 3-18

spini şi pălămidă să-ţi dea şi să mănânci iarba de pe câmp.

Psalmii 104:14

Tu faci să crească iarba pentru vite, şi verdeţuri, pentru nevoile omului, ca pământul să dea hrană:

Aceste parti din "Cartile" bibliei spun rastafarienii ca Dumnezeu n ua spus sa nu fumam iarba. [Cannabis, Marijuana, Ganja, etc...]. Este adevarat? Eu unu cred. Daca imi puteti explica pe inteles poate nu voi mai crede in aceasta religie. Dar moemntan e cea mai credibila de pana acum din religiile vazute de mine.

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Rastafarianismul este o secta. Ei s-au desprins din crestinism, crezand ca Ras Tafara este incarnarea lui Hristos (Imparatul Selasie).
Si pentru ca se gaseau droguri (iarba) prin zona, s-au gasit s-o foloseasca pe plan "spiritual" ca sa le mearga mai bine treaba.

In ziua de astazi mai multi oameni sunt care mediatizeaza aceasta miscare, decat adeptii ei.

10 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Uiti un detaliu, romana nu e limba originala in care a fost scrisa biblia... daca iarba in romana inseamna drog asta nu e valabil si pentru ebraica

| RAY a răspuns:

Şi Dumnezeu a zis: „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră.

nu se refera la iarba acel drog si la fructe,legume,pe timpul ala nu se stia ca exista un drog numit iarba

Tot ce se mişcă şi are viaţă să vă slujească de hrană: toate acestea vi le dau, ca şi iarba verde.

animale,fructe, legume, traducerea e incorecta din pacate nu este in romana cartea evrelor geneza originala se face referire la fructe, legume, animale nu iarba

| sokey explică (pentru RAY):

Cum nu se stia ma laughing apai inseamna ca inaitne se fuma iarba la greu si sfintii fumau iarba deoarece nu aveau de unde sti ca ala e un pacat. Ori te-ai exprimat tu gresit.

| sokey explică (pentru sokey):

Scuze de gramatica.

| RAY a răspuns:

Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea pământul verdeaţă, iarbă cu sămânţă, pomi roditori, care să facă rod după soiul lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ." Şi aşa a fost.

Geneza 3-18

spini şi pălămidă să-ţi dea şi să mănânci iarba de pe câmp.

Psalmii 104:14

Tu faci să crească iarba pentru vite, şi verdeţuri, pentru nevoile omului, ca pământul să dea hrană:

iarba era si hrana animalelor la asta se si refera, biblia e foarte metaforica, mai usor intelegi legendele olimpului

gandeste rational

| relian a răspuns:

Da asa este insa daca ne uitam la plante ele dupa biblie sint facute de Dzeu, ca urmare si plantele de coca, canabis, mac si asa mai departe sint facute tot de el.Deci daca Dzeu a facut aceste droguri inseamna ca si elmai trage asa din cind in cind cite un fum sau ceva pe narile lui mari si incapatoare.Altfel nu se explica.Ce incearca unia sa spuna ca stai ca se refera la mincare pai si ce coca nu e mincare ca o mesteci sau sa fumezi este tot o senzatie care face placere unora exact ca si cum te-ai simti satul. Daca e so luam ca stai ca na zis sa extragi heroina si alta chestii ok se accepta, dar hai sanu mai extragem nici ulei, nici zahar si cite se mai extrag din plante.Deci pina la urma si drogurile tot de Dzeu sint lasate, dar probabil Dzeu in atotcunoasterea lui se pare ca nu se prea pricepe la chimie.El ne-a dat vita de vie dar nu stia probabil ca noi vom face zeama din ea.Asta e a luat teapa, se mai intimpla si la case mai mari.

| anonimg a răspuns:

Intr-un articol gasit pe site-ul acesta: http://www.sfatulmedicului.ro/Droguri-ale-cotidianului/nicotina_4326 am gasit scris ca la origini, tutunul se mesteca.
Biblia sustine lucrul acesta spunand:
" Dulce era raul in gura lui, il ascundea sub limba, il mesteca intruna si nu-l lasa, il tinea in cerul gurii..." (Iov.20:13)

Trebuie mentionat ca multe plante au aparut din pricina pacatului, si ca ele nu au facut parte din lucrarea de creatiune din cele 6 zile, dupa cum este scris:
"..Blestemat este acum pamantul din pricina ta[...]spini si palamida sa-ti dea..." (Geneza.3:18)
Asadar, spinii si palamida nu au existat la inceput; acestea au aparut ca urmare a pacatului; printre ele se poate numara si tutunul. De altfel, aduce vreun folos omului aceasta planta? Nicidecum.

| sokey explică (pentru anonimg):

Da aduce un folos curăță corpul și mintea, vindecă sufletul, facilitează pacifismul, aduce plăcere și îi aduce mai aproape de Jah

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Geneza 1-29
La început oamenii au fost vegetarieni.

Geneza 9-3
După Potopul din zilele lui Noe Dumnezeu le-a permis oamenilor să folosească şi carne în alimentaţie. Care a fost motivul acestei schimbări? Biblia nu ne spune dacă Dumnezeu a inclus carnea în alimentaţia omului fiindcă anticipase necesităţile viitoarelor generaţii din zonele cu o vegetaţie săracă, dar întrucât toate animalele au fost create de Dumnezeu faptul că el a permis să fie omorâte pentru mâncare, este clar că nu este greşit acest lucru.

Geneza 1:11
Acest verset arată una din etapele de creare a lucrurilor de pe pământ.

Geneza 3-18
În acest verset Dumnezeu i-a spus lui Adam care vor fi efectele neascultării, inclusiv că cultivarea pământului avea să devină mult mai anevoiasă.

În legătură cu ultimele întrebări, nu am înţeles ce ai vrut să întrebi; de aceea nu voi încerca să ghicesc ce să răspund.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Tot ce a facut Dumnezeu pentru noi a facut sa ne fie de folos ne-a inzestrat cu intelepciune si discernamant, studiind Biblia gasim ce inseamna viata si ascultarea de Dumnezeu, gasim ce inseamna binecuvantarea, dar gasim ca prim nesupunere si ascultare de Satan omul a pierdut o buna relatie cu D-zeu.; si pamantul si omul a fost blestemat, pacatul a intrat in lume, printrun singur om.Referindu-se la seminte D-zeu nedadea si hrana dar si capacitatea de reproducere la om,, animale, pasari pesti plante, sisteme legate intre ele si cu scop bine definit.Omul a fost creat superior acestor lucruri si toate au fost facute pentru om. Dumnezeu l-a inzestrat pe om cu constiinta care educata pozitiv sub indrumarea Sa ii aducea numai bucurii, dar daca constiinta -i era instruita negativ pierdea o buna relatie cu Dumnezeu, iata rezultatul,: omul a ajuns intr-o stare deplorabila, instrainat de Dumnezeu, dorindu-si sa fie independent in toate, fara sa accepte adevarul ca :fara D-zeu nu-si poate indrepta pasi, cauta daca doresti ieremia 10:23.Cat despre consumul de droguri sau tutun D-zeu ne spune prin Sfintele Scripturi ca :'sa ne curatim de tot ce ne murdareste carnea si spiritul, daca doresti citeste: 2Corinteni7:1 si Marcu15:23,Deuteronom30:19-20. Daca doresti sa stii mai multe putem colabora pe facebook sau acceseaza www.jw.org.