| Irinelp a întrebat:

am o simpla intrebare, ma numesc Irinel am 24 de ani, am ca studii 10 clase obligatorii si sunt catolic. Stie cineva ce ar trebui sa fac ca sa ma fac calugar catolic?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Voiam să te tremit la şcoală, ca să refaci cele 10 clase sau măcar primele 3, dar pentru călugărit nu ai nevoie de carte, poţi fi şi semianalfabet, deci eşti ok.

| thealchemist a răspuns:

Doar sa te calugaresti, nu ai de dat nici un examen.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu conteaza studiile in acest caz.
Mergi la o manastire si spui ce vrei sa faci, dar din cate stiu eu, urmeaza sa te supuna la niste incercari.
Vorbeste totusi cu duvovnicul tau sau un calugar ca sa stii ce te asteapta!

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu as incerca la o manastire de maici.
Mai tai un lemn, mai repari un zid etc.
Este mult mai bine la catolici.Astia nu tin posturile alea lungi ca ortodocsii iar vinerea mananca peste in loc de carne.
La ortodocsi faci foamea.
Avand in vedere ca Biblia este o carte de povesti istorice si ca dumnezeul biblic este mai degraba demon decat divin este foarte util sa fii calugar.

| suffarstar a răspuns:

De ce ai vrea sa fii calugar?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Irinel, iata ce ne invata in realitate Biblia cartea de referinta a adevaratilor crestini, in Proverbele18: 1,, Cel ce se izoleaza cauta placerea sa egoista si se impotriveste oricarei intelepciuni practice ". Mediteaza putin la acest verset biblic.tot bibla ne invata,, ca niciunul dintre noi nu traieste numai pentru sine, si nici unul nu moare numai pentru sine, (Romani 14:7estre important sa ne incurajam unii pe altii si sa ne indemnam la lucruri excelente,. Gandeste-te la modelul pe care trebuie sa-l urmam noi,, Isus Cristos " A trait in mijlocul lumii,, nu s-a izolat, din relatarile biblice aflam ca era un bun colaborator al oamenilor sinceri, ce manifestau interes fata de Dumnezeu si fata de inchinarea adevarata. A anuntat,, vestea buna a imparatiei lui Dumnezeu oamenilor de orice fel, a invatat oameni care este adevarul despre Dumnezeu si despre scopul Sau cu privire la om si la pamant, a infaptuit vointa lui Dumnezeu pe pamant, lasandu-ne un model pe urmele caruia trebuie sa calcam cat mai aproape pentru a avea o relatie stransa cu Dumnezeu, si a participa la infaptuirea vointei Sale pe pamant si la sfintirea Numelui Sau. Acolo unde tu consideri ca vrei sa mergi, se practica astfel de lucruri? Ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irinel esti tanar. Traieste-ti viata. Ajuta-i pe altii dar nu-ti lega viata.Fa-ti o familie, acesta e unul din scopurile vietii, nu a se calugarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce au ras de tine. mi se pare dragut. trebuie sa faci ceea ce simtihappy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Trebuie sa scapi de 6 clase din cele 10 si sa nu citesti www.bibliapentrusceptici.ro

| liviu890 a răspuns:

Te duci la o manastire de calaguri, le spui ca vrei sa urmezi calea domnului, daca ai noroc te accepta, daca nu, asta e, mai incerci si la alte manastiri.