| Melissa333 a întrebat:

Stau de 4 ani cu un baiat si mama lui cu bunica mea sunt verisoare primare. Este bine ceea ce fac? Multi spun ca nu ca suntem rude, as vrea mai multe pareri. Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Serios? I-ai urmarit pe schema? Stra-strabunica sau stra-strabunicul ei sunt parintii unui parinte al mamei lui (verii primari au cel putin un bunic comun). Deci bunica ei si mama lui se trag din acelasi bunic/bunica (a lor, a verisoarelor primare).

Deci bunica ei e ruda de gradul 4 cu mama lui. Bunica ei fata de ea e ruda de gradul 2, iar mama lui fata de el e ruda de gradul 1. 4+2+1=7.

Daca pe schema "persoana in cauza" ar fi bunica ei, atunci el ar fi nepot de var al bunicii ei (el fiind ruda de gradul 5 cu bunica ei).

Daca pe schema "persoana in cauza" ar fi mama ei, atunci el ar fi ruda de gradul 6 cu mama ei (veri secundari, cum se numeste).

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Chiar si verii primari se pot casatori, dar trebuie sa faca o cerere in plus, si analize pentru cateva boli. Iar tu esti ruda mult mai indepartata cu acest unchi al tau din veri primari; asa ca moral, legal si genetic sunteti in perfecta regula.

| SG1995 a răspuns:

Ăla e văr cu maică-ta de gradul 2, e unchi-to.
Sunteți rude apropiate, și e cam ilegal și imoral și non-bioetic ce faceți.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Nu, zau? http://legeaz.net/dictionar-juridic/gradele-de-rudenie

Au gradul 7 de rudenie. Isi pot depune linistit actele pentru casatorie si cred ca nici popilor nu le pasa de rudenia lor.

Iar avand in vedere ca unele persoane au in mod real alt tata decat cel din acte, exista posibilitatea ca nici macar sa nu fie rude de sange (dpdv biologic).

| Octavian199 a răspuns (pentru SG1995):

Lasa ca le da zeul evreu dezlegare rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Păi el cu maică-sa are grad 2 de rudenie, deci ar fi grad 3.

| SG1995 a răspuns (pentru Octavian199):

Până la zeu evreu eu m-aș gândi la mutațile genetice ale plodibonzilor.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Http://dna-explained.com/category/relationship-predictor/

Cautare dupa Half second cousins once removed.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Acum 1000 de ani aveai aceiasi stramosi europeni ca regina Angliei. http://gcbias.org/european-genealogy-faq/#q4

| Melissa333 explică (pentru doctorandus):

Nu, de fapt e asa. Bunica lui, adică mama mamei lui e sora cu străbunica mea adică mama mamei mele...

| doctorandus a răspuns (pentru Melissa333):

Corect, nu contrazice ce am spus eu: bunica ta si mama lui sunt verisoare primare. Deci strabunica ta si bunica lui sunt surori, deci fiice ale stra-strabunicilor tai (adica ale parintilor strabunicilor tai).

Stra-strabunicii tai sunt rude de gradul 4 cu tine si de gradul 3 cu el. 4+3=7.

Mama ta cu mama lui sunt rude de gradul 5, deci daca ar fi fost de sexe diferite, s-ar fi putut casatori intre ei fara probleme.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci gradul de înrudire e diferit față gradul de înrudire apropriată gen veri? Eu știam că relația de înrudire veri primari gradul 1, veri secunzi, gradul 2, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Veri de gradul 1 = rude de gradul 4 (casatoria permisa doar cu invoire de la instanta de tutela).

Veri de gradul 2 = rude de gradul 6 (se pot casatori fara probleme).

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Serios? I-ai urmarit pe schema? Stra-strabunica sau stra-strabunicul ei sunt parintii unui parinte al mamei lui (verii primari au cel putin un bunic comun). Deci bunica ei si mama lui se trag din acelasi bunic/bunica (a lor, a verisoarelor primare).

Deci bunica ei e ruda de gradul 4 cu mama lui. Bunica ei fata de ea e ruda de gradul 2, iar mama lui fata de el e ruda de gradul 1. 4+2+1=7.

Daca pe schema "persoana in cauza" ar fi bunica ei, atunci el ar fi nepot de var al bunicii ei (el fiind ruda de gradul 5 cu bunica ei).

Daca pe schema "persoana in cauza" ar fi mama ei, atunci el ar fi ruda de gradul 6 cu mama ei (veri secundari, cum se numeste).

| xerxes1 a răspuns:

Cauti un motiv sa scapi de prost?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu uitam ca pana in anii 1900 incestul era comun. Mai toti nobilii/regii se casatoreau in familie pentru a pastra averea.
Din punct de vedere biologic. nu sunteti rude chiar atat de apropiate, riscul e foarte mic...

Răspuns utilizator avertizat