| eustefania a întrebat:

As dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Eu cu prietenul meu suntem ortodocsi si in iunie vrem sa ne cununam si sa ne botezam. Pastorul de la biserica respectiva ne-a spus ca la nunta sau sarbatorirea evenimentului(vor fi 30 pers- familie si cativa prieteni) sa nu consumam(punem pe masa) bautara alcolica si sa dansam. Motivul sa nu dam prilej de pacatuire pentru altii..cu bautura am inteles cu toate ca nu-i pot interzice lui tata sa bea daca vrea, de exemplu. Dar cu dansul nu inteleg. De ce nu e voie sa dansezi si sa te simti bine la cununia ta? Explicatia lui a fost ca se ating trupulurile si ca e motiv de pacat..nu inteleg.ce e rau sa dansez cu prietenul o muzica usoara..sau o muzica frumoasa? a zis ca astea sunt ok acasa, sa bei un pahar de vin si sa dansezi dar nu in public, sa nu dai prilej de pacatuire. Astept un raspuns. Sunt putin dezamagita pentru ca probabil asta este un motiv pentru care oamenii nu se pocaiesc si se intorc la Domnul, daca la ortodocsi ai liberatate prea multa, la pocaiti trebuie sa fii sfant..sau sa pozezi ca unul..Imi pare rau pentru asta, eu cred ca Dumnezeu vrea sa ne bucuram de El si de viata si sa nu ne invartim in jurul la niste "reguli". Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur casatoria civila este cea care te identifica ca si sot si sotie (familia ) nu-ti da biserica nici un act de identificare. Dar respectarea indemnului lui Isus de-a fi supus autoritati, se incheie casatoria civila. Cat despre partea religioasa Biblia ne invata :,, casatoria sa fie facuta numai in Domnul, " dar trebuie sa va analizati, sunteti in Domnul, adica practicati modul de inchinare aprobat de Dumnezeu /? Daca nu trebuie sa-l cautati daca vreti bine inteles.(Studierea Bibliei va va ajuta sa intelegeti acest lucru ) Cat despre ceremonia de nunta, iata ce ne invara Dumnezeu care este intemeietorul familiei;,, Sa va bucurati cu cei ce se bucura."Romani 12:15, atunci este casatoria un motiv de bucurie. Iar in Judecatori 9:13; Psalmul 104:15; Isaia 25:6; Ioan 2:9 (te rog sa citesti versetele ) iata Dumnezeu permite consumarea moderata a vinului (bine ca atunci nu stiau de palinca poate, dar vorbeste despre bauturi tari, poate ), deci a bea cu moderatie, nu este totuna cu a bea pana ii zici la popa -domnu doctor. Daca Dumnezeu face sa rasara fructul, sa ne fie de folos, noi nu-l oprim, ai vazut cum zice Biblia vinul inveseleste inima, dar cine se imbata cu el nu este intelept ci lipsit de intelepciune. Dar cine nu poate sa-si stapaneasca mintea si corpul sa nu-l foloseasca deloc. Cat despre cei asa zisi pocaiti care sa-u pocait cu bautura, sa nu bea, daca nu vor ca nu-i obliga nimeni sa nu recidiveze la prostii. Dumnezeu ne-a chemat la iubire si la lucruri excelente, si orice consumam portivit, sa-i aducem multumiri. (..fie ca mancati, fie ca beti, sa-i multumiti lui Dumnezeu pentru toate ) Despre dans, si israelitii au dansat si s-au bucurat. Bine, nu inseamna ca trebuie sa sari pe pereti. Dansezi doar cu sotia ta si cu modestie. Dumnezeu nu ne ingradeste, dar in toate aspectele vietii, vrea sa tinem cont de El si sa facem voia Sa. Cat despre botez unde vreti sa va botezati, nu va irositi, studiati Biblia si dupa ce ve-ti cunoaste care este vointa cea buna si placuta inaintea lui Dumnezeu, veti putea lua o decizie inteleapta (Matei 28:19, 20; Isaia 48:17-20; Ioan 8:32winking. Nu va grabiti, faceti doar cununia civila. Daca vrei acceseaza jw.org sa vezi :, subiectul casatorie,; secretul unei familii fericite '. (Daca doresti mai vorbim ). Numai bine!

| eustefania explică (pentru PorumbRodica1965):

Va multumesc pentru raspuns. In privinta botezului suntem foarte hotarati. Vrem sa ne botezam si sa ne traim viata pentru Domnul. Si asa cum ati spus si dvs trebuie sa ne bucuram in El. Am citit versetele, asa este. cred ca vom face cununia cu familia si cu cei care vor sa se bucure impreuna cu noi.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da, multumesc pentru aprecierea ta! Daca esti la Luxemburg, este bine de tine, acolo poti sa+i intalnesti pe strada, la standuri de literatura pe fratii mei Martorii lui Iehova, alaturi de care nu ve+i fi straina chiar daca esti intr+o tara straina. poporul lui Iehova nu are granite, noi toti suntem frati, avem aceeasi invatatura si promovam interesele lui Dumnezeu, nu ale oamenilor; daca doresti te rog sa citesti 1Ioan2:15-17; De asemenea ne bucuram de-o fraternitate si unitate mondiala, nu invatam razboiul, nu-l practicam, dam dovada ca ne iubim semenii, ca atare putem colabora cu ei pentru lucruri excelente, eliminand barierele nationale si rasiale. O sa intalnesti fratii nostri Martori vorbitori de limba romana. Daca nu, imi scrii adresa ta, si eu voi colabora cu ei ca sa te gaseasca in vederea unui studiu biblic adevarat si in conformitate cu ceea ce ne invata in realitate Biblia. Daca doresti mai vorbim ( Evrei 10: 24, 25 ) Pa, pa.

27 răspunsuri:
| William a răspuns:

Decat sa treci la secta aia, sa traiesti ca o sclava toata viata in post si rugaciune ca dupa moarte sa constati ca ai ajuns in iad mai bine treci la satanism sau o religie de pe urma careia sa ai un folos in viata asta.

| danay72 a răspuns:

Daca e pacat cum zice el sa dansezi,inseamna ca si acasa daca faci acest lucru ar fi gresit.Dar conform Bibliei,nu e gresit, pentru ca si evreii cand au iesit din Egip au dansat in public, nu acasa. Apoi, un crestin e atent ca sa nu danseze senzual, dar Biblia nu interzice dansul.

| RAY a răspuns:

Ipocirizie romaneasca ce sa spun suntem un popor de rahat adica la nunta sa nu bem, dansam sa nu ne luam nevasta la baut isi dai seama cata lipsa de romanism la pocaiti, daca va iubiti de ce aveti nevoie de acte inutile. casatorie, deveniti ateii si rezolvati probleme

| milan9 a răspuns:

Oare tu faci deja parte din singura Biserică validă pe care a lăsat-o Mantuitorului, dar vrei sa parasesti aceasta Biserica (singura căreia Fiul lui Dumnezeu i-a încredintat lucrarea concreta a harului in vederea mantuirii)?

Ce înţelepciune este aceasta? Credinta voastră e acea Biserică UNICĂ a Noului Testament. Credinta pastorului de care spui este una din cele 42000 de grupari aparute tarziu in secolele XIX- XX.

Cine sunt intemeietorii celor doua credinte? Pentru una dintre ele INTEMEIETOR este Hristos, care a profetit pentru Biserica Sa lipsa de greseala pana la sfarsitul veacurilor, iar pentru cealalta, întemeietor este un predicator din secolul 19, un om ca mine sau ca tine. E necesar sa te intrebi cine are AUTORITATE si poate oferi si garantii in vederea mantuirii?

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Mai bine spune-i fetii adevarul si anume ca Christos mai este numit si LUCIFER, ca sa stie ca ea se va inchina Diavolului, ca pe Dumnezeu nu cred ca-L cheama Lucifer?
Sau?
Crezi ca Autoritatea de a mantui a lui Lucifer este mai puternica decat autoritatea de a mantui a lui Dumnezeu?
Ia explica-i fetii versetele astea in care vorbeste Dumnezeu si nu Lucifer:

Isaia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru Moisie):

In capul tau e varza! ce treaba are lucifer cu Hristos? mantuirea nu e prin jertfa lui Hristos? lasa fata sa decida ce vrea sa faca, iar tu citeste mai atent Biblia! car priveste nelamurirea ei a apelat unde nu trebuie pentru ca toti neimformatii isi dau cu parerea.

| Moisie a răspuns (pentru GhuRtty1989):

Sta cultura pe tine ca parul pe broasca!
Lucifer este alt nume al lui Isus Christos si iata dovada:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| danny01234 a răspuns (pentru milan9):

Daca tu ai avea putine informatii teologice ai sti ca ceea ce afirmi tu este o aberatie...in primul rand daca analizezi o sa observi ca Isus nu a creat o noua religie si nici nu a promovat un cult diferit fata de cel Iudaic, cu alte cuvinte nu incerca sa faci comentarii doar ca sa prostesti lumea...Nu am inteles niciodata de ce biserica ortodoxa se crede urma planului lui Dumnezeu in conditiile in care a aparut dupa 1000 de ani de la existenta lui Dumnezeu

| milan9 a răspuns (pentru danny01234):

Biserica este Una singura. Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o! Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica a fost intemeiata de Fiul lui Dumnezeu. E nu a fost intemeiată "după 1000 de ani". Sectele a fost intemeiate dupa 2000 de ani de istorie a Bisericii...

Dintre cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) ce se suprapun peste istoria creștinismului, cea care a făcut pasul în "lateral", cea care a adus schimbări și a inovaţii (lipsite de baze biblice), este Biserica Romano-Catolică. Ea adus schimbarea și "mărul discordiei" înainte de Schisma din 1054!

Anul 1054 este anul oficial de "naștere" al Bisericii Catolice, ca cea care s-a despărțit de "trunchiul" Bisericii apostolice!

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire! Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare!

Iată o parte dintre ele:
1.Papa a început să fie considerat locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque în crez;
3. introducerea teoriei purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor la taina sfintei Împărtăşanii (pâine nedospită);

În schimb, în linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare! De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

| milan9 a răspuns:

Nu Biserica Ortodoxă îndeamnă la consum de vin. Dacă e cineva care recomandă consumul CU MĂSURĂ, atunci acesta e Apostolul Pavel, cel care recomandă "De acum nu bea numai apă, ci foloseşte puţin vin, pentru stomacul tău şi pentru desele tale slăbiciuni." Timotei 5, 23.
Dacă e cineva care a confirmat folosirea vinului in momente aniversare, precum nunta, atunci acesta este chiar Dumnezeu Fiul, Cel care prin prezenta Sa la o nuntă la care mesenii beau vin, a confirmat indirect firescul acestui lucru! Ba mai mult, a făcut El însusi o minune pentru ca acestia să se bucure de mai mult vin… Minunea din Cana Galileii! thinking Ce spui de asta?

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul a lăsat un singur loc al lucrării CONCRETE a harului pentru mântuire iar tu esti pe cale să te laşi înşelată indirect de demoni pentru a-l părăsi… Există vreo 42000 de secte si grupări astfel încât, lucrarea de înşelare indirectă a demonilor are de unde allege pentru a te deruta si deraia pe tine prin vreuna din acele grupări (prin cuvinte frumoase şi bine alese, bineînţeles).

Sunt mii de lucruri care se înţeleg corect doar în contextul Scripturii si al Bisericii pe care Fiul lui Dumnezeu a lăsat-o să alcătuiască Sfinta Scriptură dar şi să păzească sensul corect al "mesajului" acelei Sfinte Scripturi.

Unul din acele lucruri mai greu de înţeles, de care se agaţă văd pastorii pentru a vă deruta şi a vă scoate de pe calea mântuirii, este şi acela al MARII DIFERENTE care există între învăţătura corecta a Bisericii şi libertatea oamenilor – care nu poate fi fortata sa respecte sau nu. Biserica nu este destinata celor sanatosi ci celor bolnavi- asta spune
Mântuitorul. El nu a dat pe nimeni afara din Biserica pentru vreun pacat, pe nimeni afara din spital pentru vreo boala… Biserica este locul vindecarii de patimi, este acel spital spiritual lasat de Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Care biserica?! De care biserica vorbesti? De biserica ortodoxa?!? BOR-ul ne baga mana pana la cot in buzunar, ca esti de-al lor ca nu, sug de la stat, sug de la ultimul amarat, bani si pe chitante si fara, au afaceri la care nu platesc taxe, nu misca un deget pana nu le bagi bani in buzunar, nici nunta, nici inmormantare, nici botez nu faci la ei fara sa le dai bani si pe chitanta si pe langa. Bor-ul profita de prostia romanilor, cam asta e cu ei...Acum nu ma intelege gresit, ca le-as tine partea altor secte, dar macar aia isi vad de treaba lor, intre ei, daca prostesc pe cineva bine, daca nu, nu iau de la mine sau de la tine...

| milan9 a răspuns:

Toti oamenii ce intra în slujirea Bisericii, in preotia crestina, ar trebui sa respecte toti in totalitate invăţătura corecta a Bisericii şi atunci totul ar fi minunat, nu ar mai exista nici o nemultumire din partea nimanui. Dar, iata ca pe langa invatatura necesara, Mantuitotul a lasat Bisericii Sale si LIBERTATEA, libertatea de a respecta invataturile Sale. Aceasta libertate nu poate si nu trebuie sa fie fortata de nimic.
Este Libertatea un lucru rau? Pretul greu al libertatii este insusi riscul ca acele oneste invataturi ale Bisericii sa nu fie respectate pana la capat de unul sau altul (de simplii credinciosi sau chiar de cei ce fara vrednicie au fost facuti preoti), iar in cazul acela, cei care nu le respecta, indiferent cine sunt, devin dusmani ai Bisericii.

| milan9 a răspuns:

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918.

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!) pe cei trei, dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" el singur!

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă!

Knorr a "refăcut calculele" si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică şi aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a ţine aprins zelul şi entuziasmul adeptilor.

| Holiday a răspuns:

Cum v-a mai zis si altcineva, trimiteti-i la plimbare si pe aia si pe aia, relatia voastra si bunastarea ei nu e in vreo biserica, doar de voi depinde, nu vreun cult, secta trebuie sa va spuna voua ce sa faceti si ce sa nu, voi stiti cel mai bine ce va doriti.
P.S.: Speranta "vietii eterne" e doar o prosteala a religiilor...E argumentul cu care sunt atrasi credulii, toate promit asta, dar evident, nici una nu da nimanui asta.

| cristimihailov a răspuns:

Schimba acel pastor.
Du-te la unul care stie sa spuna si de viata.

| eustefania explică (pentru cristimihailov):

Ideea este ca noi nu mergem la aceasta biserica, unde ne vom boteza..Adica noi locuim in Luxembourg si mergem la o biserica aici. Noi am vrut sa ne botezam aici dar ne-au spus ca nu ne pot boteza pana nu suntem cununati civil(ceea ce mi se pare normal tinand cont ca traim in concumbinaj deci pacat). Si asa am ales sa ne cununam si ne botezam in tara sa fie si familia prezenta. Biserica unde mergem aici in Lu este penticostala dar biserica unde ne botezam este baptista. pentru noi nu conteaza asta, vrem doar sa ne botezam in numele lui Isus si sa traim pentru El. Vom face cununia in familie si pastorul cred ca ar fi trebuit sa se bucure pentru noi si sa ne sprijine mai ales ca noi a doua zi vom pleca iar in LU..si cred ca ar fi trebuit sa aprecieze ca dorim sa-l invitam la cununie din moment ce i-am spus ca va fi in familie. Ar fi trebuit sa se considere un musafir special nicidecum sa ne dirijeze cununia

| cristimihailov a răspuns (pentru eustefania):

Buna,

Poate intai de toate ar trebui sa traiti pentru voi. Nu pentru altcineva. Dar sa sarim peste aceasta afirmatie, ca sa nu reprezinte un punct aiurea de discutii.

Apoi daca nu conteaza biserica, atunci de ce nu luati in considerare cea de religie romano-catolica? O veti gasi si in Romania si cu siguranta si in Luxembourg.

Fiind de asemenea religie, fiind cununati in romano catolica, atunci veti intra foarte repede si in bisericile din zona in care stati.

Acum poate nu conteaza, dar pe viitor, cand veti avea copii, oare nu este mai bine sa ai o hartie de la pastor si cu aia sa mergi la scoli sau la gradinite? Nu credeti ca daca veti fi parte din religia aceea veti avea mai multe avantaje si ajutoare de la credinciosii aceeia? Care intamplator vor fi si luxembourghezi? Ceea ce inseamna ca va veti integra si mai bine?

Stiu ca sunt si alte idei care apar aici si alte discutii, eu ziceam una simpla, rece, fara sa iau in considerare si alte aspecte.

| Moisie a răspuns:

Cand te pocaiesti nu "te intorci la Domnul" ci iti vinzi sufletul lui Lucifer si il acceptib ca fiind Dumnzeul tau, dar nu fi sigura ca Dumnezeu va aprecia ca tu renunti la El si il accepti ca Dumnezeu pe acela pe care El il numeste Diavol-
Asa ca mai bine renunta la botez, si distreaza-te si danseaza la nunta ta, ca este nunta si nu inmormantare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut ocazia sa cunosc destul de bine cateva familii care faceau parte din Oastea Domnului.Am locuit o vreme langa ei.
Si nu pozau ca sfinti.Doar se străduiau sa respecte acele reguli.
In privința alcoolului le dau drepatate.
Iar muzica reprezinta gimnastica sufletului.Cativa dintre ei au terminat conservatorul, ascultau si faceau muzica.
In comparatie cu ce se aude pe la noi pe la nunti (Salam, Guta, Denisa etc) era alta muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am FOST atat ortodoxa(copilarie), apoi penticostala (adolescenta si maturitate-IN PREZENT am 21 de ani) insa nu m-am botezat-desi la un moment dat ma gandeam ca este posibil sa fac acest pas -CANDVA, IN VIITOR...asa gandeam cel putin atunci-acum am cu totul o alta parere/perspectiva asupra lucrurilor

Din cate am inteles din ce ai spus tu...sunteti(sau ...esti ortodoxa) si vreti sa va botezati la penticostali? Am inteles bine?

Daca te botezi la penticostali POTI SA UITI DE:
-dans,muzica(orice gen INAFARA de pocaiasca) pentru TODEAUNA
-petreceri(indiferent de GEN), club, discoteci-nu ai de asemenea voie sa mergi la nunti-ca invitat ma refer- unde se canta, danseaza(nici macar daca cei ce sa casatoresc sunt din propia familie, rudenii sau prieteni)! DOAR DACA sunt la randul lor pocaiti si botezati si fac nunta in acest fel!
-Trebuie sa porti batic si rochie, fusta TOATA VIATA neaparat lunga! deci ADIO pantaloni
+multe alte aspecte ...si TOATE astea daca vrei intrade-var sa respecti ''codul etic'' al religiei penticostale!

Nici eu nu inteleg partea cu muzica-e ABSURD(adica ok -nu pui manele, muzica rock, rap ...sau melodii care sa aiba un continut vulgar sau prea ritmat/energic) dar DE CE sa nu pui muzica deloc sau OBLIGATORIU pocaiasca sau religioasa pe care nu poti dansa sau/si nu te simpti bine, te plictisesti si plictiseste si invitatii? E absurd!

Partea cu interzicerea bauturii o inteleg(atat la cununiile religioase dar nu numai!) dar partea cu muzica-e prea multa tampenie in interzicea muzicii la o nunta!
Doar de aceea e NUNTA nu inmormantare!

Si eu am o verisoara care are o situatie asemanatoare cu a ta-si ea se casatoreste in iunie - si vrea sa se boteze la penticostali(fiind ortodoxa) deoarece baiatul este dintr-o familie de penticostali iar parintii -cred ca ii este cam greu in asfel de momente

| RaduMD a răspuns:

Nu este prea limpede: daca sunteti ortodocsi, atunci ce cautati sa va casatoriti in secte neoprotestante? Iar daca ati trecut sau veti trece la neoprotestanti (chestia cu "sa ne cununcam si sa ne botezam" e tipica), atunci de ce spuneti ca sunteti ortodocsi?

Cred ca e timpul sa va clarificati ce fel de religie aveti.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cum sunteti ortodocsi si v-a spus pastorul? Au aparut pastori la ortodocsi? Eu stiam de preoti.

| adifox a răspuns:

Sa va fie de bine si sa aveti numai bucurii in viata si o casnicie trainica!
cununati-va dragilor la ortodocsi si bucurati-va de nunta voastra cu tot ce ne-a dat dumnezeu si nu aveti decat dupa aia sa va faceti orice regulament vreti voi acasa si sa ignorati libertatea de care spuneai ca aveti parte la ortodocsi. intrebarea e simpla : te opreste cineva sa traiesti in pocainta daca esti ortodox?