| Rouasima a întrebat:

De ce noi, crestinii-ortodocsi, ne botezam de mici? Inteleg ca trebuie sa ne invatam de mici cu Dumnezeu, insa de ce nu ne botezam ca Iisus... la o varsta mai inaintata ( la fel cum fac penticostalii )?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"Botezul" primit de la Ioan de către Mântuitorul Hristos este CU TOTUL ALTCEVA decât BOTEZUL CREŞTIN!

Mântuitorul a făcut doar o simplă şi banală formalitate (deoarece nu avea păcate), pentru a arăta că El a venit în lume în continuarea legii evreieşti, şi nu împotriva ei. Dumnezeu Fiul avea s-o completeze şi să o conducă la ÎMPLINIRE, lăsând un cu totul altfel de BOTEZ- cel creştin. Ca Dumnezeu fără păcat nu avea El nevoie de botezul legii vechi, iudaice, ci doar pentru a împlini formal legea veche.

"Botezul lui Ioan" presupunea doar un act simbolic ce invita la pocăinţă (regretarea păcatului şi îndreptarea vieţii)! BOTEZUL CREŞTIN însă, presupune TRANSMITERE DE HAR!

Fiecare cult, fiecare religie are diferite forme de iniţiere, de "botez". Asta NU ÎNSEAMNĂ CĂ SE POATE PUNE SEMNUL EGALITĂŢII între Biserică şi hinduism, budism, islamism, iudaism, ş.a. Nu există paralelism între "botezul" făcut de Ioan Botezătorul şi Botezul creştin!

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pe câţi ar mai prosti preoţii la maturitate?
Trebuie să trăiască şi ei săracii din ceva, iar tu... îndoctrinat de mic şi neputincios.
http://youtu.be/EB42aHF6PQg
Doamne ajută!

| Rouasima explică (pentru NOname):

Te rog sa ma scuzi, dar tu ce religie ai? Imi place mult videoclipul pe care mi l-ai dat... Mai ai si altele asemanatoare, cu acelasi subiect... si anume DUMNEZEU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rouasima):

Si pana la urma trebuie ca fiecare om sa aiba o religie?
"Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință." Wikipedia
Rostul vietii este sa slavesti pietre?
Oricum frumos clip.

| Rouasima explică (pentru anonim_4396):

Religia pentru mine e credinta in Dumnezeu, lasand la o parte unele obiceiuri si traditii. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rouasima):

Deci este credinta intr-o fiinta supranaturala care nu poate fi vazuta si este o metoda de tratare psihica prin optimism ca Dumnezeu te va ajuta.
Dar ca ateu ai cum sa fii optimist cand constientizezi situatia cu adevarat?

| NOname a răspuns (pentru Rouasima):

"Imi place mult videoclipul pe care mi l-ai dat... Mai ai si altele asemanatoare, cu acelasi subiect... si anume DUMNEZEU?"

Mi-e teamă că nu ai înţeles mare lucru din el, dar bine, poftim mai câteva:
- http://youtu.be/m5yWzf6kNz8
- http://youtu.be/6RT6rL2UroE
- http://youtu.be/iJqw-idOwUc

http://youtu.be/r-eXYJnV3V4

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu de bucuri de viata pe care o ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Saraci, nu cred, poate doar cu "duhul"

| Rouasima explică (pentru NOname):

Bine, sa spunem ca nu l-am inteles. Poti sa-mi explici tu, te rog? happy

| NOname a răspuns (pentru Rouasima):

"Ironia" îţi spune ceva?
Era un pamflet.

| danay72 a răspuns:

Modelul pentru un crestin adevarat e ceea ce e scris in Biblie si asa cum ai zis Isus s-a botezat cand era adult, la 30 de ani.Un copil mic nu poate sa cunoasca ce zice Biblia astfel in cat sa fie dispus sa respecte ceea ce cere Dumnezeu.

| yekto a răspuns:

Priveste botezul ca si o haina cu care intri la nunta. daca nu o ai pana la maturitate si mori unde mergi?

| milan9 a răspuns:

Apostolii, primele comunităţi şi Biserica apostolică au practicat botezul copiilor:

- Origen ( 185 - 254 d.Hr!) spune: „Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împărtăşi şi pruncilor botezul"
- Noul testament de asemenea cuprinde contexte în care se boteza întreaga familie (inclusiv copiii).
- Irineu de Lyon (130-202!): "Iisus a venit să mântuiască prin Sine pe toţi, adică pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bătrâni".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Mântuitorul Hristos a primit CA PRUNC "botezul legii mozaice" – CIRCUMCIZIA. Până la Învierea Mântuitorului, acesta a fost singurul "botez", calea de intrare în LEGĂMÂNTUL pe care evreii îl aveau cu Dumnezeu.

Faptul că se făcea la cea mai fragedă vârstă nu încălca vreun drept al copilului, pentru că Legământul sacru al evreilor era privit ca DAR, ca legământ al promisiunilor şi profeţiilor divine!

Era şi o dovadă a devotamentului față de legea Lui Dumnezeu – care nu putea constitui o greşeală (indiferent de vârsta pruncului)…

"Botezul" făcut de Sf. Ioan Botezătorul a fost doar un FAPT IZOLAT, nicidecum procedura obişnuită a evreilor.

Tot la fel Scriptura prezintă cazuri de botez atât ale celor mici (când se prezintă botezul unor "case" întregi) cât şi al celor maturi (doar pentru că aceştia erau deja maturi şi nu puteau rămâne nebotezaţi).

| milan9 a răspuns:

Diferenţele dintre botezul crestin şi cel Ioaneic sunt colosale!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Botezul" primit de la Ioan de către Mântuitorul Hristos este CU TOTUL ALTCEVA decât BOTEZUL CREŞTIN!

Mântuitorul a făcut doar o simplă şi banală formalitate (deoarece nu avea păcate), pentru a arăta că El a venit în lume în continuarea legii evreieşti, şi nu împotriva ei. Dumnezeu Fiul avea s-o completeze şi să o conducă la ÎMPLINIRE, lăsând un cu totul altfel de BOTEZ- cel creştin. Ca Dumnezeu fără păcat nu avea El nevoie de botezul legii vechi, iudaice, ci doar pentru a împlini formal legea veche.

"Botezul lui Ioan" presupunea doar un act simbolic ce invita la pocăinţă (regretarea păcatului şi îndreptarea vieţii)! BOTEZUL CREŞTIN însă, presupune TRANSMITERE DE HAR!

Fiecare cult, fiecare religie are diferite forme de iniţiere, de "botez". Asta NU ÎNSEAMNĂ CĂ SE POATE PUNE SEMNUL EGALITĂŢII între Biserică şi hinduism, budism, islamism, iudaism, ş.a. Nu există paralelism între "botezul" făcut de Ioan Botezătorul şi Botezul creştin!

| milan9 a răspuns:

Legamantul pentru evrei era circumcizia!

| milan9 a răspuns:

Dacă maturii pot primi, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi este doar un caz particular.
Dacă pentru maturi e nevoie de "meritul" mărturisirii, pruncii nu au atunci nici un merit să-L primeasă pe Hristos? crying

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunici pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! crying

Evreii şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, dă această posibilitate a DARULUI happy "ŞI" la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| sublime89 a răspuns:

De aceea religia crestina a durat atat, pentru ca fiecare copil e spala pe creier de la cea mai frageda varsta, atat de parinti cat si de restul societatii, inclusiv biserica. Se face asta ca sa nu apuci sa ajungi la o varsta la care sa poti gandi singur si liber. Gandirea e cel mai mare cosmar al religiei.

| Maxim96 a răspuns:

Se boteaza pentru ca de mic trebuie sa creasca in spiritul bisericesc.O data botezat el devine fiu al bisericii si a primit pecetea Duhului Sfant si se poate impartasi cu scump Trup si Sange al Lui Iisus Hristos. daca moare omul nebotezat nu are parte de fericirea alaturi de Dumnezeu, dar daca moare botezat biserica se roaga pentru el.
Doar nu stii ca o sa ajungi la varsta la care a ajuns Iisus!

| BlackSulphur a răspuns:

"Inteleg ca trebuie sa ne invatam de mici cu Dumnezeu..."

Adica intelegi ca sunteti prostiti de mici, nu? Ma bucur. Sper sa faci ceea ce trebuie pe viitor.

| milan9 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Să inteleg că tu prin statutul de "ateu" ai ales să nu mai fii "prostit"...

| BlackSulphur a răspuns (pentru milan9):

Pai, cam asta presupune ideea de "ateu". Lipsa religiei= Lipsa doctrinei= Lipsa prostiilor (Nu sunt ateu, insa nici impotriva lor, ba din potriva, ii simpatizez).

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Black esti satanist modern nu?

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Spiritual, studiez (doar) traditionalul. Nu prea diger eu Satanismul Modern...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Beneficierea de harul lui Dumnezeu, de un dar la fel de necesar ca viata, este cu atât mai necesara cu cat copilul este mai vulnerabil.
Dacă cineva primeşte viaţa ca dar (lucru care se întâmplă împotriva vointei lui happy ) nu va putea spune ca s-a comis o nedreptate prin darul acesta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Esti,spiritual,wow, ti-am vazut mesajele dar nu te remarci deloc pana acum credeam ca esti ateu, in general satanisti spirituali sunt foarte porniti impotriva crestinilor pe masura ce se "indoctorineaza" in satanism. Urmaresc si eu site-ul celor de la JoS, dar mi se pare cam deplasat, desi in anumite puncte au dreptate.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, nu ma manifest mereu. Desigur, recunosc, am si eu tendinte spre Neo-Nazism, insa nu se datoreaza JoS-ului. Pur si simplu... Simt simpatie fata de "politica" lor, era un regim destul de promitator. Am invatat sa ma controlez pe parcurs, nu ma chinui sa dovedesc ceea ce stiu numai daca este nevoie... Desigur, in functie de context.
Si da, Satanismul Spiritual este destul de... Agresiv, insa in limitele bunului simt. Daca ai vazut, totusi, incurajeaza mai mult defensiva decat ofensiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Totusi nu esti sceptic in ce priveste existenta zeitatiilor alora?

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu declar faptul ca ar exista toata gramada aia de demoni. Stiu, si mie imi par cam... Multi. Tot ce pot zice pana acuma este ca ramane sa vedem. Pana acum, ce am putut face vad ca a mers... Putin, probabil 1% din toata "teoria" de pe Pamant, but it's something.

| Mikhtarian a răspuns:

Botezul este trecerea la religia de crestin ortodox.
Botezul e un fel de act, daca te-ai botezat esti crestin, daca nu..nu apartii de nici-o religie pana cand doresti tu.
Pentru ca asa trebuie, de mici sa fim aparati, Iisus este Dumnezeu, el s-a botezat sa ne dea exemplu, caci El nu avea nevoie de aparare.

| Achtor a răspuns:

Pentru ca, cred eu, fiecare parinte are datoria sa isi boteze copilul iar dupa ce acesta va creste va putea alege daca crede sau nu in Dumnezeu