| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Ce înseamnă această expresie biblică: Domnul a zis: „Duhul* Meu nu va rămâne1 pururea în om, căci** omul nu este decât carne păcătoasă; totuşi2, zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani."

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Răspunsul pe care l-ai primit este greșit. Dar doamna nu primește "corectarea" de aceia împarte ușor "ignor" - uri. Dacă dorești, îi poți transmite răspunsul.

Înainte de Potop, mulţi oameni au trăit sute de ani. Noe avea 600 de ani când a venit Potopul şi a trăit 950 de ani (Gen. 7:6; 9:29). Unii dintre cei care s-au născut după Potop au trăit mult mai mult decât 120 de ani. De exemplu, Arpacşad a murit la 438 de ani, iar Şelah la 433 de ani (Gen. 11:10–15). Cu toate acestea, până în vremea lui Moise, durata medie de viaţă scăzuse la 70, 80 de ani (Ps. 90:10). Prin urmare, Geneza 6:3 nu fixează o durată de viaţă maximă sau medie de 120 de ani.
Este momentul cand Dumnezeu a stabilit ca după 120 de ani urma să aducă potopul.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru iurii75):

"Dar doamna nu primește "corectarea" de aceia împarte ușor "ignor" - uri. Dacă dorești, îi poți transmite răspunsul"
Ori asta ori teoriile iehoviste sunt atât de lipsite de sens și sărite de pe fix încât că până și penticostalii râd de ele.
Eu am corectat-o pe domnișoară de mai multe ori și nu m-a ignorat, dimpotrivă.

| iurii75 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Mda. Sunt atât de "lipsite de sens" încât nu ai fost in stare să combați ceva cu ajutorul Scripturii. Și nu doar o dată...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da, mulțumesc. De aprox 20 de ori m-am contrazis cu el la aceeași întrebare și am adus multe versete din Biblie și degeaba, asa ca m-am convins cu martorii lui Iehova. Sa nu mai spun ca învățăturile lor sunt absurde și contrazise de Biblie, dar dacă nu vor sa înțeleagă...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru iurii75):

Îmi pare rău că te întreb, dar ce n-am fost în stare să combat? Ultima dată când am vorbit a fost la începutul anului trecut, dacă nu mă-nșel, iar atunci am vorbit despre mai multe subiecte.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare plăcere! Nu mă înțelege însă greșit. Nu ți-am luat apărarea din simpatie pentru credințele tale religioase. Dacă mai ții minte, sunt ortodox.
L-am văzut însă pe Iuri acuzându-te că "împarți ușor ignoruri", ceea ce din experiența mea nu este adevărat. Am intervenit, deci, ca să apăr adevărul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu trebuie sa fii de acord cu religia mea, dar suntem oameni, nu trebuie sa purtam ura unii pentru alții ptc avem religii diferite. Pana la urma trebuie sa avem dragoste unii pentru alții, ca oameni

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Versetul menționat de tine este Geneza 6:3. Eu cred ca de refera la faptul că oamenii deja au ajuns stricați, erau păcătoși și toate intocmirile gândurilor din inimile lor erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău (versetul 5). Astfel, Dumnezeu a decis sa le scurteze viața și sa nu mai trăiască câte 900 de ani (mai mult sau mai puțin) precum Adam, ci sa trăiască 120 de ani (ma gândesc că maxim 120). Asta din cauza păcatului.