| Octavian199 a întrebat:

Deci.Fiii lui Dumnezeu sunt de vina pentru potop? Fiindca s-au impreunat cu fiicele oamenilor.Aici am o nelamurire.Parca fiicele oamenilor s-au casatorit cu fratii lor, nu? Si 'Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va ramane Duhul Meu pururea in oamenii acestia, pentru ca sunt numai trup. Deci zilele lor sa mai fie o suta douazeci de ani!'Asta a zis Dumnezeu inainte de potop Si cum de Noe traieste 950 de ani?

66 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai baietasi, esti suferind si vrei sa manipulezi informatia cum vrei tu:
Fii lui Dumnezeu sunt cei care ASCULTAU de Dumnezeu in viata lor iar cei ai oameniolor sunt ce care NU ASCULTAU de Dumnezeu in v iata lor, CA TINE de exemplu si inca ceva TOTI erau URIASI.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ma, tu esti turc? Nu stii sa citesti? Ti-am dat mura in gura. Nici asa nu intelegi?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deviezi subiectul cu fetele lui Adam rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cand te vei pocai vei avea alta intelegere asupra subiectului.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Neantelegerea este la tine fiindca refuzi sa te pocaiesti.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tu tii post? Ma refer la cele 40 de zile si 40 de nopti, si fara apa rolling on the floorIa stai asa. Daca nu iti da carevas apa cand esti la pat, oare te tine zeul evreu in viata?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Eu nu pot tine post dar oricine are nevoie de ajutor odata. Dumnezeu m-a ajutat in situatii in care nici o fiinta omeneasca nu o putea face. Poate acum intelegi de ce cred cu tarie in Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cum ar fi? Ce ajutor? Stai ca stiu. Exemple: Mi-a dat un copil, mi-a dat un job, etc.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Crezi ca daca ti-as spune ai crede? Uite, fac o excepte dar sa nu incerci ceva explicatii stiintifice fiindca nu sunt. Anii '70, Telefericul de la Bucegi nu exista, pe inserate, cabana Caraiman, ma despart de grupul meu si incep de unul singur coborarea pe Jepi spre Busteni deoarece aveam o urgenta acasa in Bucuresti. Drumul blocat dar sar blocajele si incep coborarea, cei care au fost pe acolo stiu cum este, cobori cateva sute de metri apoi apare o albie de parau, Jepii pe care se scurgeau ceva ape deoarece plouase de curand. Drumul la un moment dat o ia pe versantul stang cum privesti spre Busteni. Eu eram in tinuta de oras, nu echipat de munte, la un moment dat peretele devine vertical, poteca si asa ingusta dispare si pe cca 8-10 metri in perete este fixata o coarda de otel de cca 4 cm diametru fixata undevaa la nivelul de 1, 20 - 1, 40 m de sol dar solul nu exista ci cateva smocuri de iarba crescute in peretele perfect VERTICAL. In jos haul, nici o problema pentru un tanar ca mine DAR problema era alta, probabil din cauza ploilor cazuse o stanca si rupsese cablul inca de la capatul meu de carare si era rupt pe toata lungimea, cum sa trec, era inposibil, in stanga zidul drept, in dreapta haul si sincer mi-e frica de inaltimi. In timp ce ma uiatam ca inapoi era imposibil sa o iau in jos doar "ca un bolovan" in cateva secunde se lasa o ceata ca smantana acoperind haul groaznic si incep sa ma agat de cateeva fire de iarba cu mainile si sa fac pasi mari punand picioarele pe alte smocuri, punctul meu de echilibru plutea in haul care era acoperit de ceata, atunci "CINEVA" m-a impins cu putere lipindu-ma de zid si asa, fara sa realizez cum, am trecut dincolo. Cobor in continuare pe partea stanga a versantului si la un moment dat se termina coborarea pe stanga si trece pe dreapta intre cele doua existand albia Jepilor care se termina cu un gen de cascada (cand ploua) de cca 75-100 de metri. Cum trec dincolo? O iau prin apa pe buza cascadei si la circa 3 metri de punctul final se vede cararea marcata pe versantul drept, dar cum ajung acolo deoarece in jos era haul iar pe unde se ajunge acolo era nemarcat. Ma apropii de buza cascadei iar bolovanul pe care stateam avea o usoara inclinatie de cca 15-20 de grade, nu era vertical dar era plin de apa si mazga, adica aluneca. La cca 2 metri in jos era o usoara bordura de 10 cm orizontala. Imi fac planul sa ma las sa alunec pe bolovan prin apa care curgea usor si sa incerc sa ma opresc in acea bordura facuta de apa ce se durea in hau. Ma las sa alunec pana aproape de piept cand realizez ca oricat as fi incercat, nu ajung la bordura care eraa la 1/2 metri de picioarele mele si voi zbura in gol. Atunci in intun ericul care se apropia vertiginos la 15 metri in urma pe albia apei semnul care arata pe unde se traverseaza dar pe care eu nu l-am vazut din cauza intunericului. Problema era cum ma urc inapoi pe bolovanul imens dar plin de mazga si apa, atunci "ACELASI CINEVA" care m-a ajutat prima data m-a lipeste de bolovan si efectiv MA IMPINGE in sus pana am putut sa pun piciorul pe o zona orizontala, buza prapastiei. Am luat-o inapoi si am continuat coborarea in intunericul lasat pana am ajuns in Busteni. Sunt doua lucruri de remarcat, ajutorul nenatural primit si faptul ca si acum inca mai revad (ca un cosmar) acele evenimente. Asta a fost una din multele ocazi cand EFECTIV m-am intalnit cu Dumnezeu, vrei crezi, vrei nu dar pentru mine a fost si este ceva real.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Da, da.O fi vreo explicatie.Dar nu e ceva divin Poate vantul sau altceva. Stiind ca aerul e prea lent sa se dea la o parte din fata unui obiect, asa ca il impinge.Mama ce le am. Ptiu, ptiu, sa nu ma deochi. Exemplu o pompa.Cand umfli o roata la o masina, sau cand cate un asteroid pe pamanat. Poate fi asteroidul cat un autobuz si sa faca stricaciuni pe 100 KM, din cauza vitezei cu care intra in atmosfera + ce mai adauga aerul.Stiind ca vantul e aerul pe orizontala.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu era nici urma de vant, de aceia si CEATA care s-a ridicat nu a fost naturala. Daca era vant zburam din prima in hau, era o zi (seara) calda de vara de aceia m-am si bagat in apa Jepilor.
Daca ar fi fost prima experienta, poate, dar am avut nenumarate asa experiente cu Dumnezeu insa netul nu este o zona de relatat intamplari personale. NIMENI nu te poate lipi de doua ori de un perete decat Dumnezeu. Ti-am spus ca este greu de crezut dar asa este cum am spus.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu era ceata naturala? Stii ca vantul bate si dispre vale spre culme si invers?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu era cazul, nu batea nici un vant si nici ceata nu era, era zi de vara calda si pana la coada nu ceata a fost determinanta ci CEL care a creat-o.

| Octavian199 explică (pentru danut):

La o anumita altitudinte se mai depune ceata.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Corect dar nu ceata a fost punctul determinant. Alte lucruri au "hotarat" ca eu sa pot sa-ti relatez acest episod din viata mea.

| relian a răspuns:

Pt ca Noe era deja fabricat inainte de potop, avea deja informatia dinainte de potop, adica sa traiasca ceva mai mult.Nu stiu daca Dzeu mai putea sai ia zilele inapoi laughing asta ar fi insemnat sal omoare, ppentru ca Noe probabil deja traise peste 120 de ani inainte de potop, asta ar fi insemnat, daca era sai ia zilele sa-l faca de 120 de ani sa-l faca disparut laughing asa ca la lasat cum a fost dinainte, zic eu

| Octavian199 explică (pentru relian):

Si mai e o faza tare.Cea in care fiul lui Cain face copii. Oare cu cine?

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Adam și Eva au avut o grămadă de fii și fiice. Cu numele știm doar de Cain, Abel și Set. Dar scrie că Eva a mai născut fii și fiice.

Deci, da, Cain s-a căsătorit cu o soră de-a lui. Era porunca divină care zicea că planeta trebuie populată, oamenii trebuie să se înmulțească. (Domnul le-a zis: Creșteți, înmulțiți-vă, umpleți pământul!)

Și nu se pune problema că ar fi putut apărea anomalii genetice în cazul lor pentru că erau foarte aproape de creațiune, când ADN-ul uman era pur.

Și, după înțelegerea mea, dacă s-ar întâmpla să piară toată populația planetei și să rămână doar un frate și o soră, porunca de a popula pământul are o autoritate mai mare decât cea care interzice căsătoriile între persoane de rude apropiate (care a venit mult mai târziu).

Deci nu e fază tare, e exact cum funcționează în mod normal o specie care e creată de Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Care sora, ca dupa Seth s-au nascut fetele.Asa zice biblia.Nu eu am scris-o.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Plus ca mai e si fiul lui Cain care s-a casatorit cu nu stiu cine. Oare cu asa zisa 'mama lui', sau cu Bunica lui(Eva). Dupa ce a mai facut copii nepotii lui Cain, l-a facut si Eva cu Adam pe Seth, apoi au facut fetele.

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Corect, toate surorile lui Cain erau mai mici decât Set ca vârstă. Așa... și?

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Dacă sugerezi că Geneza trebuie să fi fost scrisă cronologic, adică întâmplări dintr-un capitol x+1 trebuie neapărat să se fi întâmplat după capitolul x, greșești. Unele episoade sunt reluate și sunt adăugate detalii. De exemplu, crearea omului. E același eveniment descris de mai multe ori. Deci e greșit să presupui că s-a căsătorit Cain înainte să aibă cu cine.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Cain era deja casatorit si avea copil, pana sa apara Seth.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Deci.Automat erau mai mici si decat Seth.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Deci. Eu scriu o carte, si bag ce imi vine mie in cap, dar aleatoriu, oare nu imi v-a da cititorul cu ea in cap? Sau in cazul bibliei, oare ar mai crede in ea?

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Nu e deloc ok să nu pricepi lucruri atât de simple. Cunosc o grămadă de oameni, inclusiv copii care nu au probleme de înțelegere aici.

Citește „27 de pași" de Tibi Ușeriu și o să vezi că se practică să scrii episoade care nu sunt cronologice. E un lucru elementar, pe care îl descoperi după ce răsfoiești măcar o carte.

Sorry, nu pot continua discuția la nivelul ăsta.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Simple? Eu scriu o carte, si zi 'Am baut o cafea, apoi m-am insurat, apoi m-am nascut'. Asta vrei sa zici cu cronologia?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Zic*

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Citește o carte mai simplă atunci. Gen: Micul prinț. Să vezi că se poate și e foarte natural să povestești întâmplări într-o altă ordine decât ceva în care s-au întâmplat.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Spune-mi pagina unde sa caut.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Dar nu vad ca zice de exemplu 'm-am imbatat, apoi am fost botezat, apoi am fost nascut

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

De exemplu http://prntscr.com/ltzkaz? Asta vrei sa zici?

| SG1995 a răspuns (pentru unvecin):

Asta explicația cretinilor, explicația istoricilor literari care au STUDIAT Biblia e că acolo în Geneza sunt 2 mituri DIFERITE ale creație suprapuse.

| relian a răspuns (pentru Octavian199):

Cum cu cine? Cu maicasa normal laughing pe vremea aia orice era posibil, notiunile lor de anatomie de genetica, in genrral medicale erau cu minus, deci ei se culcau la gramada, asa cum fac aia la rugby laughing

| anonimg a răspuns:

"Si cum de Noe traieste 950 de ani?" Putem spune ca Dumnezeu l-a rasplatit pe Noe datorita credintei lui cu anii acestia. Totusi, varsta nu a scazut chiar imediat. Gasim si mai tarziu scris despre altii:
"Iata zilele anilor vietii lui Avraam: el a trait o suta saptezeci si cinci de ani." (Geneza.25:7)
"Zilele vietii lui Isaac au fost de o suta optzeci de ani. (Geneza.35:28)
"Iacov a raspuns lui faraon: "Zilele anilor calatoriei mele sunt o suta treizeci de ani. Zilele anilor vietii mele au fost putine la numar si rele si n-au atins zilele anilor vietii parintilor mei, in timpul calatoriei lor." (Geneza.47:9)
"Iosif a murit in varsta de o suta zece ani. L-au imbalsamat si l-au pus intr-un sicriu in Egipt." (Geneza.50:26)
Vedem dar ca numarul 120 nu este obligatoriu sa fie fix.
Si nu Dumnezeu scurteaza zilele oamenilor, ci aceasta scurtime se datoreaza traiului pe care oamenii si-l fac, sau imprejurarile vietii in mijlocul carora traiesc.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Si ceilalti de dupa el?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Deci dupa potop, (adica dupa Noe) nu mai gasim scris vrasta omului decat dupa cateva generatii mai departe:
"Zilele lui Terah au fost de doua sute cinci ani; si Terah a murit in Haran." (Geneza.11:32)
Deci nu se spune nici macar varsta copiilor lui Noe: Sem, Ham si Iafet. (Sau cel putin nu am gasit-o eu).
Terah este tatal lui Avram, cel care mai tarziu a devenit Avraam.

Cat despre cronologia de care inca nu esti lamurit, as vrea sa-ti dau un exemplu despre cum stau lucrurile.
=Exemplul 1 de reluare a cronologiei=
Sa spunem ca iti scrii in jurnal cum te-ai pregatit pentru scoala de soferi. Dar tu nu poti scrie in acelasi timp si despre partea teoretica si cea practica. Ci tu le iei pe rand. Incepi cu una, si apoi incepi si cu cealalta.
=Exemplul 2 de reluare a cronogiei=
Acesta apare cand tu ai omis un aspect important in jurnal si ti-ai adus aminte de el mai tarziu; si faci tot posibilul sa il scrii. Sa stergi nu mai poti, nici sa rupi paginile, si nici sa arunci jurnalul si sa ti-l faci din nou. Asa ca nu ramane de facut decat sa faci tot posibilul ca sa readuci subiectul in discutie pentru ca era important de amintit.

Vezi tu, Biblia a fost inspirata de Dumnezeu, dar ea a fost scrisa de oameni. Cu toata sfintenia ei, ea a fost ingaduita de Dumnezeu sa fie arsa, rupta, distrusa. Chiar daca ea a fost inspirata de Dumnezeu -si aceasta o face sfanta, deoabita de orice alta carte-, totusi ea a fost scrisa de oameni ca tine si ca mine. Sunt rare cazurile in care Dumnezeu i-a spus omului cum sa scrie in mod exact. Dar in cea mai mare parte, naratorul este omul, chiar daca acesta a fost inspirat de Dumnezeu. Credibilitatea ei nu consta in naratiune, ci in inspiratie. De exemplu, ce naratiune se gaseste in cartea Apocalipsei? Mai deloc- naratiunea acolo este greu de inteles, mai ales cand auzim de balaur, fiare cu mai multe capete si cu mai multi ochi, si multe altele. Oamenii au scris ce au vazut asa cum le-a descoperit Dumnezeu, chiar daca nici ei nu au inteles despre ce este vorba, si chiar au ramas inspaimantati de cele vazute. Inspiratia o face valida, credibila.
Biblia nu poate fi inteleasa niciodata aici pe deplin. Chiar si in veacurile viitoare cei mantuiti se vor bucura de studiu.
Pe de alta parte, mai sunt si cele 4 evanghelii. Poate ca cineva ar intreba: "Si care dintre cele 4 este cea buna?" Raspuns: toate. Chiar daca toate vorbesc despre acelasi lucru. Si aici pare o cronologie oarecum ciudata -adica incepi povestea si o inchei, iar apoi o reiei de la capat! Si asta de inca 3 ori. Cu toate acestea nu putem sa scoatem si nici sa adaugam la ceea ce sta scris.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

CE te face sa crezi ca acei oameni nu au scris din auzite? Rata de analfabetism era mare.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Moise (caci el a scris primele 5 carti ale Bibliei) a crescut si trait in Egipt la curtea si in casa faraonului. El a fost crescut de fata faraonului din vremea aceea. Moise a fost un om invatat.

Ieremia nu stia sa scrie.
"Si au mai pus lui Baruc urmatoarea intrebare: "Spune-ne cum ai scris toate cuvintele acestea dupa spusele lui!" (Ieremia.36:17)
Baruc le-a raspuns: "El imi spunea cu gura lui toate cuvintele acestea, si eu le-am scris in cartea aceasta cu cerneala." (Ieremia.36:18)
Capeteniile au zis lui Baruc: "Du-te de te ascunde, tu si Ieremia, ca sa nu stie nimeni unde sunteti." (Ieremia.36:19)

Dar avem si cazuri de ciobani: ""Amos a raspuns lui Amatia: "Eu nu sunt nici proroc, nici fiu de proroc; ci sunt pastor si strangator de smochine de Egipt."" (Amos.7:14)
Petru era pescar.
Dumnezeu cheama oameni din toate clasele sociale. O femeie de serviciu poate sa fie cu mult inaltata inaintea lui Dumnezeu fata de directorul scolii. Pentru ca inaintea lui Dumnezeu nu se are in vedere fata omului (educatia) ci inima, disponibilitatea omului de a asculta de Dumnezeu.
Nu degeaba este scris:
"In vremea aceea, Isus a luat cuvantul si a zis: "Te laud, Tata, Doamne al cerului si al pamantului, pentru ca ai ascuns aceste lucruri de cei intelepti si priceputi, si le-ai descoperit pruncilor."" (Matei.11:25)
"Asa vorbeste Domnul: "Inteleptul sa nu se laude cu intelepciunea lui, cel tare sa nu se laude cu taria lui, bogatul sa nu se laude cu bogatia lui.
Ci cel ce se lauda sa se laude ca are pricepere si ca Ma cunoaste, ca stie ca Eu sunt Domnul care fac mila, judecata si dreptate pe pamant! Caci in acestea gasesc placere Eu, zice Domnul." (Ieremia.9:23,24)

| SG1995 a răspuns (pentru Octavian199):

Din auzite, vrei să zici din PLAGIAT că asta au făcut evrei antici, fiind popor nomad, bananier, triburi migratoare au șparlit miturile tuturor țărilor din zonă.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Cam multe cuvinte a tinut in minte Ieremia rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

De unde stia moise ce s-a intamplat la inceput? Ca el s-a nascut dabi in 1393 I.E.N

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Unui prooroc nu-i este greu să cunoască nici trecutul și nici viitorul, pentru că îi sunt descoperite de Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

rolling on the floor

| SG1995 a răspuns:

Citește și cartea lui Enoh, altă versiune a mitului.

| Octavian199 explică (pentru SG1995):

E vorba de Geneza-facerea.Dar o sa ma uit.

| SG1995 a răspuns (pentru Octavian199):

E îți zic eu pe scurt, îngeri cu un anumite Azzazel văd niște femei frumoase și se jură pe 'Mnezo că le fufu. Zis și făcut! Amu, după ce au făcuț hâța-hâța tipele nasc hibrizi care cresc de 2-3 metri, ăștia sunt denumiți nephilimi sunt versiunea ebraică a titaniilor de la grecii antici.
Contradicția constă în faptul că tradiția religioasă spune îngeri n-au nici ciocănele l, nici eclere.

| xerxes1 a răspuns:

Evreii au copiat de la sumerieni.Fii de elohim, adica fii de extraterestri sau ce naiba au fost cei veniti de sus.
Adn-ul lor era mai bun.

| Octavian199 explică (pentru xerxes1):

Cum zise unul mai inainte, ca biblia nu scrisa cronologic. Atunci eu o sa interpretez ca Seth s-a nascut primul, fiindca asa vreau eu.Aici ma refer intr-un totul la Geneza.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Salut Octavian.

Ti-am atras atentia si in trecut cu scoaterea din context a paragrafelor si intelegerea lor per ansamblu.

"Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice"
De aici intelegem ca partial scopul, porunca lui Dumnezeu de a popula pamantul ajunsese la final, si dorea oarecum sa puna in balanta lungimea vietii unui om cu numarul de nasteri/decese, dupa stiinta Lui.

"Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ şi că toate cugetele şi dorinţele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele"

Vedem totusi intr-un paragraf ca Noe, sau dreptul Noe este prezentat diferit fata de restul oamenilor:

"Noe însă a aflat har înaintea Domnului Dumnezeu.
Iată viaţa lui Noe: Noe era om drept şi neprihănit între oamenii timpului său şi mergea pe calea Domnului."

Noe era un om cu har, om HARIC, drept in fata lui Dumnezeu, iar Domnul il binecuvinteaza cu viata mai lunga. drept rasplata pentru credinta lui.

Acest gen de resplata, de imultirea a anilor mai este intalnit in Biblie. Un exemplu avem in cartea lui Iov:

"Şi Iov a mai trăit după aceea o sută patruzeci de ani şi a văzut pe fiii săi şi pe fiii fiilor săi, până la al patrulea neam.
. Şi Iov a murit bătrân şi încărcat de zile. "

Uite Iov, iar are parte de o viata mai lunga decat ar fi firesc, datorita credintei sale, rabdarii sale si iubirii fata de Dumnezeu.

Ca o mica paranteza: Nu esti pregtit sa iti ridici astfel de intrebari. Daca nu ai citit Biblia din scoarta-n scoarta, daca nu ai pus mana in viata ta pe o carte scrisa de Dumitru Staniloae( preot, profesor universitar, teolog, traducator, expert in dogmatica) sa citesti despre Teologia Dogmatica ortodoxa e greu.

Tu stai pe situri gen crestinismul-expus, ori altul de genul si intri pe TPU, dai copy -paste nici tu nu intelegi despre ce e vorba, copiezi si tu prostiile altora.

E groaznic nivelul discutiei cum a spus si 'unvecin' mai sus, la nivelul acesta nu putem sustine o discutie. Clasa a doua.

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Ma, altul care nu intelege? Care s-au nascut primii? Nu Cain, Abel, fiul lui Cain, etc, apoi Seth, apoi fetele.Citeste ma biblia. Unde vezi ca am scos ceva din context?

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Cine scoate din context acum? Unde e nasterea lui Cain, Abel, etc?

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

CAPITOLUL 4
Cain si Abel. Urmasii lor.

1. Dupa aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, si ea, zamislind, a nascut pe Cain si a zis: "Am dobandit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai nascut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost pastor de oi, iar Cain lucrator de pamant.
3. Dar dupa un timp, Cain a adus jertfa lui Dumnezeu din roadele pamantului.
4. Si a adus si Abel din cele intai-nascute ale oilor sale si din grasimea lor. Si a cautat Domnul spre Abel si spre darurile lui,
5. Iar spre Cain si spre darurile lui n-a cautat. Si s-a intristat Cain tare si fata lui era posomorata.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu catre Cain: "Pentru ce te-ai intristat si pentru ce s-a posomorat fata ta?
7. Cand faci bine, oare nu-n este fata senina? Iar de nu faci bine, pacatul bate la usa si cauta sa te tarasca, dar tu biruieste-l!"
8. Dupa aceea Cain a zis catre Abel, fratele sau: "Sa iesim la camp!" Iar cand erau ei in campie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele sau, si l-a omorat.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu catre Cain: "Unde este Abel, fratele tau?" Iar el a raspuns: "Nu stiu! Au doara eu sunt pazitorul fratelui meu?"
10. si a zis Domnul: "Ce ai facut? Glasul sangelui fratelui tau striga catre Mine din pamant.
11. Si acum esti blestemat de pamantul care si-a deschis gura sa, ca sa primeasca sangele fratelui tau din mana ta.
12. Cand vei lucra pamantul, acesta nu-si va mai da roadele sale tie; zbuciumat si fugar vei fi tu pe pamant".
13. Si a zis Cain catre Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este maz mare decat as putea-o purta.
14. De ma izgonesti acum din pamantul acesta, ma voi ascunde de la fata Ta si voi fi zbuciumat si fugar pe pamant, si oricine ma va intalni, ma va ucide".
15. Si i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu asa, ci tot cel ce va ucide pe Cain inseptit se va pedepsi". Si a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care il va intalni sa nu-l omoare.
16. Si s-a dus Cain de la fata lui Dumnezeu si a locuit in tinutul Nod, la rasarit de Eden.
17. Dupa aceea a cunoscut Cain pe femeia sa si ea, zamislind, a nascut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate si a numit-o, dupa numele fiului sau, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a nascut Irad; lui Irad i s-a nascut Maleleil; lui Maleleil i s-a nascut Matusal, iar lui Matusal i s-a nascut Lameh.
19. Lameh si-a luat doua femei: numele uneia era Ada si numele celeilalte era Sela.
20. Ada a nascut pe Iabal; acesta a fost tatal celor ce traiesc in corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatal tuturor celor ce canta din chitara si din cimpoi.
22. Sela a nascut si ea pe Tubalcain, care a fost faurar de unelte de arama si de fier. Si sora lui se chema Noema.
23. Si a zis Lameh catre femeile sale: "Ada si Sela, ascultati glasul meu! Femeile lui Lameh, luati aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea si un tanar pentru vanataia mea.
24. Daca pentru Cain va fi razbunarea de sapte ori, apoi pentru Lameh de saptezeci de ori cate sapte!"
25. Adam a cunoscut iarasi pe Eva, femeia sa, si ea, zamislind, a nascut un fiu si i-a pus numele Set, pentru ca si-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu in locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a nascut un fiu si i-a pus numele Enos. Atunci au inceput oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Si CAPITOLUL 5
Neamurile patriarhilor de la Adam pana la Noe.

l. Iata acum cartea neamului lui Adam. Cand a facut Dumnezeu pe Adam, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu.
2. Barbat si femeie a facut si i-a. binecuvantat si le-a pus numele: Om, in ziua in care i-a facut.
3. Adam a trait doua sute treizeci de ani si atunci i s-a nascut un fiu dupa asemanarea sa si, dupa chipul sau si i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trait Adam dupa nasterea lui Set au fost sapte sute de ani si i s-au nascut fii si fiice.

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Si in ce consta harul lui Noe? Nu zice nimic despre ce era.

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Sem de ce a trait 600 de ani? Si asta avea har?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Si 14. Selah a trait o suta treizeci de ani si atunci i s-a nascut Eber.
15. Iar dupa nasterea lui Eber, Selah a mai trait trei sute treizeci de ani, si a nascut fii si fiice si apoi a murit. fiul lui Cainan. Asta dupa potop cu mult.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Octavian199):

Spune-mi pe scurt, dintr-o propozitie, ce anume te intereseaza, ce vrei sa afli?

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Au zis ca Noe a avut har, de aceea a trait 950 de ani.Dar. 14. 'Selah a trait o suta treizeci de ani si atunci i s-a nascut Eber.
15. Iar dupa nasterea lui Eber, Selah a mai trait trei sute treizeci de ani, si a nascut fii si fiice si apoi a murit'. fiul lui Cainan. Asta dupa potop cu mult.Si asta a avut har?

| unvecin a răspuns:

Fiii lui Dumnezeu = oamenii credincioși din acel timp

Cu alte cuvinte nelegiuirea a ajuns atât de mare încât și urmașii oamenilor credincioși (din familia lui Set) s-au stricat. Ei s-au întovărășit cu urmașii lui Cain și restul oamenilor care deveniseră cu totul stricați.

Cine zice că fiii lui Dumnezeu de aici înseamnă îngeri, greșește. Pentru că Isus ne spune clar că îngerii nu se căsătoresc.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Si puteau? rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru unvecin):

Religia asta cretină dă explicați de tot rahat doar ca să-și ascundă dogmele ilogice.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

De ce iei biblia literal? Sunt doar povesti, fabule.

| Octavian199 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Si cum se o iau? Pe interpretari?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Octavian199):

Fix cum ai lua Harry Potter. Cartile! Cu prajituri si un pahar de lapte.
Fictiune. Intelegi termenul?

| Octavian199 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Tocmai