| EcceHomo a întrebat:

Salutare tuturor!

În Geneza 6:3 avem:
"Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"

Apăi, daca Dumnezeu ne-a dat câte 120 ani la fiecare, noi de ce nu i-am primit pe toți? Cine ne fură anii? thinking

Răspuns Câştigător
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

In Geneza 69:1 si in Psalmi 666:1 avem:

"Dar veti trai si va veti inmulti ca soarecii, fara a tine cont de timp caci timpul e trecator si va veti imbuiba si zilele vi se vor scurta!"

Amin

| Mclaren12 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Alta contradictie.
Amin.

19 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Cu stilul nostru de viață, mâncarea, poluarea, bolile create în laborator etc sa spunem mersi daca atingem 60-70 de ani.
Singuri ne furam anii dă veatsa.

| xerxes1 a răspuns:

Era un cioban la tv de 93 de ani si zicea ca ultima oara facuse zex pe la 76.
Ce sa facem pana la 120? Sa devenim o povara pentru noile generatii care trebuie sa ne plateasca pensiile?
Sa ne indobitocim uitandu-ne la emisiunile de rahat de la tv?
Sau sa ne tinem de mana?

| PersonajFictiv a răspuns:

I-am primit, dar nu am stiut sa-i folosim.
Sunt demonstratii stiintifice cum ca daca ai un anumit stil de viata traiesti si 100.
Cauze... efecte, depinde de multe.
Noi ne furam anii intre noi, asa evoluati suntem ca specie.
Dar lasa, candva..astea o sa fie niste amintiri.
Ma bucur ca citesti biblia si esti pe calea cea buna, nu uita sa treci si pe la biserica sa dai un pupic icoanelor, sa murdaresti putin sfintii de ruj.

| EcceHomo explică (pentru PersonajFictiv):

100, dar tot ne mai lipsesc 20. happy
Calea cea bună., da.Altă cale nu cunosc.winking

| PersonajFictiv a răspuns (pentru EcceHomo):

Dumnezeu a trimis dar...la ce drumuri avem e bine ca au ajuns si 100.
Lasa ca esti vicleana, cine stie cate cai stii.

| EcceHomo explică (pentru PersonajFictiv):

Vicleană?sad

| Uvox a răspuns (pentru EcceHomo):

Adica intrigi.

| EcceHomo explică (pentru Uvox):

Nu cred că a vrut să spună asta.happy

| Uvox a răspuns (pentru EcceHomo):

Se poate. Mai cercetez. happy

| PersonajFictiv a răspuns (pentru EcceHomo):

Doar daca vrei :p

| Octavian199 a răspuns:

Aberatii crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e logic... Dragnea ca să scape de pușcărie

| EcceHomo explică:

De ce spui asta?

| Uvox a răspuns:

Si eu stiam de 120 de ani ca limita biologică. Cel puțin așa imi amintesc.
Dar e doar teoretică.
Stilul de viata, poluarea, alimentația, stresul cotidian, soțiile și soarele (În cazul celor căsătoriți) si mulți alți factori care ne scurtează viața.
As spune ca e surprinzător ca si biblia pomenește tot de 120 de ani dar ma abțin. Ca mai spune si de Matusalem care a iesit primul cu aproape 400 de ani. happy

| EcceHomo explică (pentru Uvox):

laughing
Ai deschis paranteza rotundă în dreptul soarelui.De ce să-i afecteze mai mult soarele pe cei căsătoriți?

| Uvox a răspuns (pentru EcceHomo):

Scuze, era vorba de soacre nu soare. happy

| unvecin a răspuns:

Sara (soția lui Avraam) a trăit după potop și a murit la 127 de ani. (Geneza 23:1)

Cei 120 de ani din Geneza 6 înseamnă, din punctul meu de vedere, altceva: Duhul lui Dumnezeu urma să insiste pentru pocăința acelor oameni încă 120 de ani și abia la finalul acestei perioade de timp potopul urma să vină pentru cei care au refuzat să-și îndrepte căile.

O să întâlnești în Scriptură și alte pasaje unde popoare întregi primeau un timp de har, în care ar fi putut să se întoarcă la Dumnezeu. Un caz fericit e în cartea Iona.

| xerxes1 a răspuns (pentru unvecin):

Sotia lui Avraam a fost insamantata de insusi YHWH la stejarul Mamvri.
Era stearpa dar dupa ce YHWH impreuna cu doi malachim au dat gata un vitel si cativa litri de vin au intrebat de Sara si coincidenta a ramas insarcinata chiar in ziua aceea.