| andreimadalina a întrebat:

Cine stie ce pret are Icoama Maicii Domnului Facatoare de minuni de la manastirea Hadambu si ma poate ajuta? Si daca o pot primi si prin posta daca sun la manastire? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Ben00 a răspuns:

Cea format mic - cam 12/15 cm - aprox., era 15 lei mai demult. Cand am fost in noiembrie 2013 nu retin sa o fi vazut. Parca era icoana Povatuitoarea de la Smolensk.

23 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu se confundă copiile fotografice, sfintite sau nu, cu icoana care a fost martoră credintei prin care anumite persoane au primit un ajutor minunat de la Dumnezeu.
Icoana a primit darul facerii de minuni dar acel ajutor a tinut în cea mai mare masura de credinţa puternică a acelor oameni, si astfel, prin credinţă, orice loc si orice timp devine un loc si un timp al minunilor...

| milan9 a răspuns:

Si totusi, harul lui Dumnezeu lucreaza... Lucreaza si prin sfinti, lucreaza si prin obiecte de cult, Dumnezeu cuprinde totul...

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| milan9 a răspuns:

Harul lui Dumnezeu este cel care lucreaza atunci cand are loc o minune...

| sublime89 a răspuns:

Chiar nu are rost sa dai bani pe ceva care oricum nu te va ajuta cu nimic.

| KhludCiprian a răspuns:

Suna inainte de toate sa vezi daca o poti lua prin posta sau nu:
Aici sunt datele de contact:
http://www.manastireahadambu.ro/index.php-option=com_contact&Itemid=3.htm

Telefon: 0232/22.87.60

| Dumniezău a răspuns:

Trebuie sa-l suni pe Daliel bossul moastelor.Ti-o vinde si ieftin din cate am auzit...Nu trebuie mai mult de 10000 de euro.

| HDeNiSaR a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar nici o icoana nu este facatoare de minuni!

| Cyrano a răspuns:

Dumnezeu nu-si face lucrarea prin chipuri cipolite.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

Trebuie sa iti dau dreptate. In fapt nu o face in nici un loc. De cate ori ai citit in ziar: o femeie era sa fie violata, dar Dumnezeu a intervenit si atacatorul a fost oprit!? De fiecare data daca auzi o stire ca asta, nici icoana, nici sfantul X, nici Isus ce se uita din ceruri nu o face, doar oameni ca mine si ca tine.

| Cyrano a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dar cine le pune pe fete sa se imbrace ca niste actrite porno? Apoi se plang ca le violeaza! O femeie cu mintea in cap are putine sanse sa fie violata. Daca ar sti ca noaptea nu se umbla pe drumuri si prin locuri neumblate ar fi altceva...Nu il putem nega pe Dumnezeu doar pentru ca oamenii sunt fara minte! Dumnezeu ii ajuta pe cei care sunt ai Lui!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

Iti dau o veste proasta, lasand la o parte ca fundatia afirmatiei nu are nici o baza (deoarece majoritatea violatorilor sunt persoane apropiate victimelor), totusi problema ramane: de ce Dumnezeu ce are minte tot nu face nimic?

| Cyrano a răspuns (pentru KhludCiprian):

De unde stii tu ca nu face? El face, dar nu vedem noi ca suntem limitati la cateva dimensiuni 4 la numar, lungime, latime, inaltime, la care se adauga timpul sau gravitatia!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

Pentru ca nu apare acel Dumnezeu la stiri. Daca tu crezi ca e Dumnezeu cel ce aranjeaza timpul ce dovada ai ca nu e FSM? Sau Zeus, sau Thor sau pur si simplu, sau atunci cand nu intervine poate e doar un dumnezeu care vrea sa nu faca nimic, sau poate unul ce nu poate sa faca nimic...

| Cyrano a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dumnezeu nu e subiect pentru batatia de joc a oamenilor, cei ce o fac isi vor purta singuri pedeapsa! Nu poate sa faca nimic, zici? Ia crede in El cat un bob de mustar si vei vedea ce face!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

Draga Aiden,

Stiu ca poate nu-ti vine sa crezi dar am fost crestin X ani (sigur mai mult decat varsta acelui cantaret ce il ai la avatar!).

Subliniez, acel dumnezeu (daca te referi la Iehova) nu e de bataie de joc. Daca ar exista, chiar cred ca trebuie luat foarte in serios: este foarte razbunator si mai ales neiubitor. Gandeste ca aproape toti prietenii tai au sa fie arsi (sau separati, depinde cum interpretezi versetele legate de Iad) pentru o vesnicie ca nu au inteles o nuanta a divinitatii!

Gandeste-te ca nu numai asta, dar pana atunci va face viata a multor copii si adulti nevinovati un cosmar, desi promite contrariul, iar unii dintre acestia sunt crestini, deci teoretic cei carora li s-a promis ca daca vor cere un peste nu vor priim un sarpe!

| Cyrano a răspuns (pentru KhludCiprian):

Tin sa subliniez ca nu ascult muzica lui si nici nu il simpatizez. Ba mai mult, varsta mea este mult mai inaintata decat acel copil frumos la chip. Tind sa cred ca nu ai ajuns la miezul crestinismului care e Hristos! Eu zic sa nu renunti la El! Mai bine te-ai apropia si vei vedea ca vei fi fericit! Cu blandete iti spun asta! Imi place sa vorbesc cu tine!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

"Tind sa cred ca nu ai ajuns la miezul crestinismului care e Hristos! Eu zic sa nu renunti la El!"
Care parte? Ioan 3:16? Apocalipsa 3:20?

Ce poate cred ca nu iti vine sa crezi, e ca Scriptura era in mintea mea, si de asta o citez asa de usor (poate nu pare pentru tine), dar sa stii ca sunt probleme chiar in a accepta doar esenta crestinatatii. Formuleaz-o pentru mine ca eu asa o formulez:
- omenirea si toate animalele (ce-s nevinovate) sufera in feluri neimaginabile pentru ca teoretic acum 6000 de ani cineva a mancat din pomul oprit
- Dumnezeu ca sa "repare" a acceptat singura solutie: un sacrificiu uman in Domnul Isus
- dar cu toate acestea nimic nu s-a schimbat, dar se va schimba intr-un viitor (dupa ce murim), dar acum lucrurile sunt din ce in ce mai rele...
Nu asta-i mesajul crestinatatii? Ignora pe moment suferinta gratuita (ce cred ca si tu o accepti) ca o mare parte din omenire "beneficiaza". Nu crezi ca daca un dumnezeu ar exista ar trebui sa faca mai mult? Sa fie mai bun, cu mai multa compasiune?

| Cyrano a răspuns (pentru KhludCiprian):

Si de ce nu mai esti crestin? Te-a influentat mass-media? Te-a modernizat? Ti se pare demodat sa mai crezi in Cel ce te-a facut?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

Am sa iti raspund maine.

| Cyrano a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dumnezeu exista! Numai cei ce nu au ochi sa-L vada zic ca nu exista! Ce parere ai de Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, au săvârşit fărădelegi urâte, nu este niciunul care să facă binele. (Psalmi 53:1) ca tot zici ca ai cunoscut atat de bine Cuvantul?

| Cyrano a răspuns (pentru KhludCiprian):

Tu crezi ca stii mai bine sa conduci universul? Te crezi mai intelept decat El? Domnul a răspuns lui Iov din mijlocul furtunii şi a zis: „Cine este cel ce Îmi întunecă planurile prin cuvântări fără pricepere? Încinge-ţi mijlocul ca un viteaz, ca Eu să te întreb, şi tu să Mă înveţi. Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune, dacă ai pricepere. Cine i-a hotărât măsurile, ştii? Sau cine a întins frânghia de măsurat peste el? Pe ce sunt sprijinite temeliile lui? Sau cine i-a pus piatra din capul unghiului, atunci când stelele dimineţii izbucneau în cântări de bucurie şi când toţi fiii lui Dumnezeu scoteau strigăte de veselie? Cine a închis marea cu porţi, când s-a aruncat din pântecele mamei ei? Când i-am făcut haina din nori şi scutece din întuneric; când i-am pus hotar şi când i-am pus zăvoare şi porţi; când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale"? De când eşti, ai poruncit tu dimineţii? Ai arătat zorilor locul lor, ca să apuce capetele pământului şi să scuture pe cei răi de pe el? Ca pământul să se schimbe ca lutul pe care se pune o pecete, şi toate lucrurile să se arate îmbrăcate ca în haina lor adevărată? Pentru ca cei răi să fie lipsiţi de lumina lor, şi braţul care se ridică să fie zdrobit? Ai pătruns tu până la izvoarele mării? Sau te-ai plimbat tu prin fundurile adâncului? Ţi s-au deschis porţile morţii? Sau ai văzut tu porţile umbrei morţii? Ai cuprins tu cu privirea întinderea pământului? Vorbeşte, dacă ştii toate aceste lucruri. Unde este drumul care duce la locaşul luminii? Şi întunericul unde îşi are locuinţa? Poţi să le urmăreşti până la hotarul lor şi să cunoşti cărările locuinţei lor? Ştii, căci atunci erai născut, şi numărul zilelor tale este mare! Ai ajuns tu până la cămările zăpezii? Ai văzut tu cămările grindinei, pe care le păstrez pentru vremurile de strâmtorare, pentru zilele de război şi de bătălie? Pe ce cale se împarte lumina? Şi pe ce cale se împrăştie vântul de răsărit pe pământ? Cine a deschis un loc de scurgere ploii şi a însemnat drumul fulgerului şi al tunetului, pentru ca să cadă ploaia pe un pământ fără locuitori, pe un pustiu unde nu sunt oameni; pentru ca să adape locurile pustii şi uscate, şi ca să facă să încolţească şi să răsară iarba? Are ploaia tată? Cine dă naştere picăturilor de rouă? Din al cui sân iese gheaţa şi cine naşte promoroaca cerului, ca apele să se îngroaşe ca o piatră, şi faţa adâncului să se întărească? Poţi să înnozi tu legăturile Găinuşei sau să dezlegi frânghiile Orionului? Tu faci să iasă la vremea lor semnele zodiacului şi tu cârmuieşti Ursul mare cu puii lui? Cunoşti tu legile cerului? Sau tu îi orânduieşti stăpânirea pe pământ? Îţi înalţi tu glasul până la nori, ca să chemi să te acopere râuri de ape? Poţi tu să arunci fulgerele ca să plece? Îţi zic ele: „Iată-ne"? Cine a pus înţelepciunea în negura norilor sau cine a dat pricepere întocmirii văzduhului? Cine poate să numere norii cu înţelepciune şi să verse burdufurile cerurilor, pentru ca să înceapă pulberea să facă noroi, şi bulgării de pământ să se lipească împreună? Tu izgoneşti prada pentru leoaică şi tu potoleşti foamea puilor de lei, când stau ghemuiţi în vizuina lor, când stau la pândă în culcuşul lor? Cine pregăteşte corbului hrana, când puii lui strigă spre Dumnezeu, când umblă rătăciţi şi flămânzi? (Iov 38:1-41)

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

"Cine a închis marea cu porţi, când s-a aruncat din pântecele mamei ei? Când i-am făcut haina din nori şi scutece din întuneric (.) Unde este drumul care duce la locaşul luminii? Şi întunericul unde îşi are locuinţa? (.) Pe ce cale se împarte lumina? Şi pe ce cale se împrăştie vântul de răsărit pe pământ? Cine a deschis un loc de scurgere ploii şi a însemnat drumul fulgerului şi al tunetului, pentru ca să cadă ploaia pe un pământ fără locuitori, pe un pustiu unde nu sunt oameni (.) Poţi tu să arunci fulgerele ca să plece? Îţi zic ele: „Iată-ne"? Cine a pus înţelepciunea în negura norilor sau cine a dat pricepere întocmirii văzduhului? "

Scuza-ma, esti sigur ca hainele pamantului sunt norii? Esti sigur ca vantul de la rasarit este oranduit de Dumnezeu?

Te rog sa cauti explicatii la toate intrebarile ce le pune si crede-ma ca le vei gasi fie la profesorul de geografie din gimnaziu sau de la profesoara de biologie din gimnaziu!

In fapt iti zic ca tu ca si crestin zici ca urmezi aceste versete:
"Tu faci să iasă la vremea lor semnele zodiacului şi tu cârmuieşti Ursul mare cu puii lui? " - esti sigur ca tu crezi in zodiac?

Personal, tu crezi ca Iahve numara norii si deseneaza rasarituri sau curcubee?

Probabil asta il tine atat de ocupat ca sa nu ii pese de robul si iubitorul sau supus Iov in acest pasaj...

| KhludCiprian a răspuns (pentru Cyrano):

"Si de ce nu mai esti crestin? Te-a influentat mass-media? Te-a modernizat? Ti se pare demodat sa mai crezi in Cel ce te-a facut? "
Dragul meu, a incerca sa faci "bullying" folosind atac de emotie, mergea pe vremea lui Iov, pentru Iov! Azi cand cineva zice ca un dumnezeu nu exista, o face din alte motive, chiar indiferent de ce zice mass-media: credinciosii ce ii vezi in mass-media vor biserici, moschee, temple, catedrale si stadioane sa predice "singurul dumnezeu" ce a dat "o singura carte inspirata" si pe de alta parte, dupa ce unii sufla cupolele cu aur, vorbesc doar despre modestie ce altii trebuie sa o aiba!
Cei ce nu-s credinciosi (cel putin in cazul meu) pot sa zic ca nu exista o dovada fizica pentru un dumnezeu ce sa ma convinga. O zic cu sinceritate asta. Iar daca exista, ar fi foarte incomod, nu din alt motiv decat ca acel dumnezeu (daca ne uitam la comportamentul sau de a pedepsi cam oricine pe langa, dar numai pe cei pacatosi nu) este prea razbunator pentru gustul meu.
Au pacatuit ingerii cu niste femei pe pamant? Bun, acel dumnezeu a inecat aproape toata omenirea si o multime de animale!

Gandeste-te ce maniac ar face asta, si apoi gandeste-te ca daca ar exista acel maniac si ti-ar cere respect, daca tu i l-ai da!