| Mooonsure a întrebat:

dragilor. Ma tot gandesc la acei atei, cei care nu cred in D-zeu. Ce parere aveti despre ei?

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine faci.

| Mooonsure explică (pentru anonim_4396):

? Ai de gand sa ma ajuti sau sa afirmi o intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mooonsure):

Cu ce sa te ajut?

| Mooonsure explică (pentru anonim_4396):

Doh,am pus o intrebare..esti dispusa sa ma ajuti? Ok, daca nu, get out!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mooonsure):

Ai zis ca te gandesti la atei, iar parerea mea este ca bine faci, care-i problema?
Tu ce ajutor vrei?
Nu ma pot gandi in locul tau.

| Mooonsure explică (pentru anonim_4396):

OK. Vroiam o parere despre atei, nu despre ce cred eu, sau ca e bine! Anyway, multumesc! happy

| Rockart a răspuns:

Ce părere aş putea avea despre faptul că tu te gândeşti la atei?

| Mooonsure explică (pentru Rockart):

Lol,analizati prea mult!
Mai bine nu va mai obositi sa-mi raspundeti daca n-aveti chef. Intrebarea era ce parere aveti despre atei! Daca tie iti place sa interpretezi in toate felurile, baftaaa´mmm! :*

| Purec a răspuns:

Care atei? Nu am vazut niciunul

| Mooonsure explică (pentru Purec):

Ateii sunt cei care nu cred in D-zeu. nu te-am intrebat daca ai vazut vre unul, intrebarea era, ce parerea ai despre cei care nu cred in D-zeu! Vi se pare corect, uman?

| Thunderstruck a răspuns:

Eu cred ca ateii sunt niste fiinte dezgustatoare, care merita ori rase de pe fata pamantului, ori crestinate cu forta.Niste inapti care cred in teoria evolutiei si teoria big bangului fara dovezi.Macar noi ca si crestini nici nu ne obosim sa o citim, e din start gresita.Ar trebui sa-i ducem sa pupe icoane, sa se dea cu mir pe frunte, sa-i invatam sa-si faca cruce cu limba, sa-i spovedim, sa-i impartasim, ca altfel bunul nostru Dumnezeu o sa-i arda in iad pe veciesad. Asta e parerea mea despre atei. (sarcasm, daca nu v-ati prins)

| OOOLEOOO a răspuns:

''Pare ciudat dar fiecare isi cauta propiul adevar'' Babaman

| Purec a răspuns (pentru Mooonsure):

Ateu inseamna "fara zei". Adica ceva de genul " om care recunoaste existenta zeilor, dar refuza sa se inchine lor". Parerea mea ca fiecare crede in absolut orice doreste, atata timp cat nu incearca sa impuna altora ceea ce cred ei, si atata timp cat nu ii deranjeaza cu nimic pe cei din jurul lor. Si da este uman si normal ca oamenii sa fie diferiti si sa creada in lucruri diferite. Tu crezi in Dumnezeu? De ce?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Purec):

Ateismul refuza idea ca ar exista o divinitate sau un zeu dar nu poti spune ca recunoaste existenta lor dar nu se inchina.

Nu exista dovezi ale existentei zeilor, ateismul este bazat pe dovezi concrete nu povesti si carti, asfel exclud existanta unui creator.

| Purec a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ateu inseamna fara zei. Deci inseamna o persoana care pur si simplu refuza sa aiba un zeu. Dar in esenta el admite posibilitatea ca zei sa existe. Poti in cel mai rau caz sa spui, ca un ateu CREDE ca nu exista zei. Asta inseamna cuvantul fie ca vrei, fie ca nu vrei. Inseamna "fara zei", nicidecum " om care este sigur ca zei nu exista." Cum spunea-i si tu, " ateismul REFUZA ideea ca ar exista divinitate" Eu unul stiu ca nu exista Dumnezeu, dar nici pe deaprte sa mi se potriveasca denumirea de "ateu". Nu refuz ideea de existenta a lui Dumnezeu si nici nu incerc sa conving pe cineva ca nu exista zei. Daca afirmi ca esti ateu, e ca si cum refuzi sa crezi ca exista Dumnezeu, si te trezesti dimineata mandru ca si daca ar exista, l-ai mai fentat inca o zi laughing

| i86e2 a răspuns (pentru Purec):

Și cei care nu cred în vreun zeu cum se numesc?

| Purec a răspuns (pentru i86e2):

"Și cei care nu cred în vreun zeu cum se numesc?"

Daca afirmi ca NU CREZI in zei, inseamna ca nu excluzi posibilitatea ca ei sa existe, dar tu NU CREZI. Nu cred, nu e egal cu NU EXISTA da?

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns:

Sunt liberi sa faca ce vor, asa cum si noi suntem liberi sa facem ce vrem.Tin sa te corectez, desi au facut-o si altii : ateismul este negarea lui Dumnezeu si A ORICAREI DIVINITATI.Pentru noi, crestinii, este dificil sa purtam o discutie cu ateii despre un subiect legat de Dumnezeu. Ei cred ca sunt atotstiutori, si nu sunt de condamnat pentru ca nu cred ceea ce nu vad.Nu mi se pare inuman, dar mi se pare..."diferit". Ei merg mai mut pe lucruri logice, stiintifice, DEMONSTRATE. nu pot crede in ceva ce nu au vazut. Cum nu exista dovezei CONCRETE care sa ateste existenta lui Dumnezeu, nu pot crede ca acesta exista. Asa cum tu, (noi) vorbim despre ei si ei ar putea spune despre noi ca suntem prea naivi, crezand in ceva ce la ei NU EXISTA.

| Rockart a răspuns (pentru Mooonsure):

Eu nu am interpretat nimic. Aşa a sunat întrebarea ta. Chiar nu-i vina mea că tu te exprimi ca o şosetă.

| Woodenpints91 a răspuns:

Gândeşti prea mult.

| Dorugar a răspuns:

Am parerea ca ei necredinciosii STIU, si cine STIE multe nu are nevoie sa creada atatea cate cred cei care nu stiu nimic!

| Inferno a răspuns:

"Ma tot gandesc la acei atei, cei care nu cred in D-zeu."
Bine ca ai specificat :"cei care nu cred in D-zeu.", credeam ca te referi la ateii care cred in Dumnezeu, deci e vorba de ceilalti. Aha.
Si cum? Chiar nu cred in Dumnezeu? Cum e posibil asa ceva? Vai de mine?
Roagate pentru sufltele lor.

| Inferno a răspuns:

Roaga-te

| Mooonsure explică (pentru Inferno):

Bai desteptule "Roagate", sunt si oameni care nu stiu ce inseamna a fi ateu.

| Mooonsure explică (pentru Woodenpints91):

Asa,si?

| Inferno a răspuns (pentru Mooonsure):

Nu-mi merge tastatura bine asa ca nu taseaza anumite taste. Se numeste problema tehnica si nu are legatura cu caracterul fiintelor biologice.
Nu poti sa ma acuzi pe mine, o fiinta biologica, din cauza unei defectiuni tehnice. E ilogic.

| Mooonsure explică (pentru Rockart):

Vai,cred ca mi-a dat o lacrima! Soseta crying(((
Stai putin sa-mi sterg rimelul. Hai, dude... m-am exprimat super corect, dar cum fiecare lucru poate fi interpretat pe toate fetele, si cum oamenii care n-au ce face, chiar n-au ce face... interpreteaza niste intrebari tampite, ma cac pe ele de intrebari. Raspunzi doar daca vrei sa ma ajuti! Taci dracul!

| Mooonsure explică (pentru Inferno):

Bine,bine,o"problema tehnica".zi-mi si mie cati ani ai si la cat ai aflat ce inseamna termenul "ateu". Eu sincer, am 16 ani si acum vreun an am aflat ce inseamna dintr-un film,pana atunci chiar nu m-a interesat nimic legat de acest lucru. Spre deosebire de altii care folosesc cuvinte sofisticate(nu ma refer la acesta),eu vreau sa si explic, am omis parantezele, intr-adevar, dar sunt si oameni care chiar nu vor sa ajute, ci doar sa-si bata joc si.

| Laura a răspuns:

Fără supărare, ești cretină. Atâta timp cât nu știi să te exprimi nu te aștepta la răspunsuri pe placul tău.