| Teds a întrebat:

Ieri, cand m-am trezit, mi-am propus sa merg la biserica, insa aveam o lene, si nu aveam nici o motivatie de a ma duce la biserica, insa cand am ajuns acolo ( caci pana la urma m-am dus ), am ascultat slujba, ma simteam foarte bine, in incheierea slujbei, paritenele a explicat cum dimineata, cand te trezesti sa mergi la biserica parca nu iti vine a merge, si asta este una dintre cele mai mari ispite ale diavlolului.

Ce vroiam eu sa intreb este :

>~ Oare Dumnezeu incerca sa imi transmita ceva prin cele spuse de parinte? Chiar in acea dimineata m-i s-a intamplat ceea ce a spus parintele, acum ma intreb, oare Dumnezeu a incercat sa imi transmita ceva?

Răspuns Câştigător
| heyromania a răspuns:

Crede-ma si mie mi s-a intamplat asa ceva. Dumnezeu a vrut sa-ti trimita un semn dar nu special pentru tine. Diavolul te ispiteste sa nu mergi la biserica in felul acesta: Cand esti copil iti zice ca "Nu te du la biserica mai bine du-te la joaca, cu bicicleta, te asteapta prieteni, lasa babele si babeti sa se roage la biserica" apoi cand esti tanar iti zice "Da de ce sa te duci la biserica, discoteca ii pentru tine, cluburile, lasa-l pe popa sa se roage" cand esti casatorit ai copii "Da de ce mergi la biserica, ai copii, nevasta trebuie sa ai grija de ei, poate li se intampla ceva, lasa ca sunt destui prosti la biserica care sa se roage" si cand ai ajuns batran iti zice "Batrane, si asa n-ai mers niciodata in viata la biserica de ce trebuie sa mergi acum, lasa ca sunt destui la biserica si poate nici nu ai loc unde sa sezi, ti se face rau de la tamaie etc." Deci eu ti-am explicat cum ispiteste diavolul sper ca ti-am fost de ajutor.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De fiecare data Dumnezeu imi vorbeste prin predica sau prin cantare sau chiar prin oameni.Cu siguranta ca Dumnezeu ti-a vorbit sa nu te lasi ispitit, ci sa parasesti confortul sa mergi la biserica.http://www.youtube.com/watch?v=EO0kpi_L1n8

| FucktheSystem a răspuns:

De ce am impresia că ți-ar fi fost lene să mergi oriunde imediat după ce te-ai trezit?

| Kosuchin a răspuns:

I-ai dat ceva cersetorului de la poarta bisericii?

| Alikke a răspuns (pentru Kosuchin):

Cat de sacaitori sunt cersetorii de la poarta bisericii!
Si sunt in special tigani.

Răspuns utilizator avertizat