| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Gabriela si vreau sa fiu îndrumare de cineva. Am 20 de ani si traiesc la tara. M-am născut intr-o familie simpla si credincioasă. De ceva timp simt ca vreau sa ma apropii mai mult de Dumnezeu. Am inceput sa ma rog din ce in ce mai mult, mi-am schimbat vestimentația total (port fuste lungi, tricouri modeste și batic pe cap). De o săptămâna ma bate gândul să mă calugaresc. Am vorbit cu părinții mei și au spus că daca asta este hotărârea mea ei sunt total de acord. Ce sa fac? Unde trebuie sa ma duc? Ce condiții trebuie sa îndeplinesc?

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa de tanara si vrei sa iti distrugi viata? Pacat, ca doar una ai

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să te călugărești. Dumnezeu nu ne cere să ne privăm de relațiile sociale. Altfel n-am mai fi de folos societății. Avem nevoie de comuniune personală cu Dumnezeu; chiar și Domnul Hristos Se retrăgea și se ruga. Dar zilnic Îl vedem în mijlocul oamenilor predicandu-le și făcându-le bine.
Caută să citești Biblia. Pentru că atunci când Dumnezeu ne atrage către Sine ne va atrage inima către Sfintele Scripturi.

| mentholinks a răspuns:

Ești sigura ca tot ce știi tu despre Dumnezeu este corect?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește Biblia toată si vei afla singura adevărul. Dupa aceea verifica care biserica este cea mai apropiata de învățătură Bibliei si alăturate ei.

| Meme10Memu a răspuns:

Si acolo fac oamenii amor.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Https://www.youtube.com/watch?v=jhK2ev_O-pc
Imi plac Calugaritele in special dupa minutul 2 din clip.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu le poate satisface pe toate popa si calugarii de la manastire. Sunt prea multe. Iar calugari sunt mult mai putini decat calugarite. Cica unele ar face sex si cu demoni dar nu e nimic dovedit in acest sens.

| Mircea08 a răspuns:

Nu ai spus in ce crezi. Daca crezi in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hristos, atunci esti crestina. Ai insa mare grija deoarece TOATE religiile din tara noastra spun ca sunt crestine. Daca intrebi un penticostal spune ca religia lui este cea buna, iar ceialti merg pe un drum gresit. Daca intrebi un ortodox spune ca religia lui este buna si ceilalti merg pe o cale gresita. Cine are dreptate? OBLIGATORIU trebuie sa cauti adevarul, sa vezi care este religia adevarata, iar acest lucru nu se poate face decat daca studiezi invatatura crestinilor (daca cu adevarat vrei sa fii crestina), iar invatatura crestinilor este Evanghelia lui Hristos. Iisus a propovaduit numai Evanghelia, nu Biblia si nici alte scrieri religioase. Cei care traiesc potrivit altor invataturi (dogme religioase) nu sunt crestini!
"Deci le-a răspuns Iisus şi a zis: Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 7/16)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul.
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)
Eu nu pot sa iti explic doar in cateva cuvinte, si de aceea iti spun sa studiezi cu scopul de a intelege Evanghelia, si nu te lasa influientata de nici o religie, ci numai de ceea ce spune Iisus. Calugaria nu este nici pe departe o solutie

| Irinel15123532 a răspuns:

Slujirea Lui Dumnezeu nu se rezuma doar la biserica, Dumnezeu nu face astfel, noi facem astfel. El nu vede slujirea doar in cadrul bisericii. Poti sluji Lui Dumnezeu dand de mancare unui sarac, ingrijind parintii tai, crescandu-ti copiii dupa cuvantul Lui Dumnezeu si invatandu-i sa fie buni si ferindu-i de rau, ajutand o batranica care si-a scapat cosul de cumparaturi pe jos, dand un sfat prietenilor care au nevoie de el, vorbind oamenilor despre Hristos Iisus, facand cunoscut numele Domnului Iisus Hristos, este una dintre slujbele cele mai marete. poate vei spune ''ce legatura au toate acestea cu slujirea Lui Dumnezeu?'' Au legatura, pentru ca te asigur ca daca Lui Iisus i-ar scapa cosul cu cumparaturi, te-ai repezi sa il ajuti. Si Iisus spune ''Cand faceti aceste lucruri celui mai neinsemnat dintre acesti oameni, frati ai mei, mie Mi le faceti'' Iisus spune despre judecata ''Caci am fost bolnav si nu ati venit pe la mine, am fost in inchisoare si nu M-ati izitat, am fost gol si nu m-ati imbracat, a fost flamand si nu mi-ati dat de mancare'' si oamenii vor intreba ''Doamne cand te-am vazut noi pe tine gol, sau in inchisoare sau flamand?'' Si Iisus le-a zis ''Adevarat va spun ca daca nu ati facut aceste lucruri celor mai neinsemnati oameni, Mie nu Mi le-ati facut''
Deci slujirea nu se rezuma doar la biserica. Dar, daca cineva va dori sa slujeasca in biserica, sa se calugareasca. Slava Domnului si pentru asta. El spune in 1 Corinteni 12 : Un singur trup, mai multe mădulare
12 Aşa cum trupul este unul şi are multe mădulare, iar toate mădularele trupului, deşi multe, sunt un trup, la fel este şi cu Cristos. 13 Noi toţi am fost botezaţi într-un1 singur Duh, într-un singur trup, fie iudei, fie greci, fie sclavi, fie oameni liberi, şi tuturor ne-a fost dat să bem dintr-un singur Duh. 14 Într-adevăr, trupul nu este alcătuit numai dintr-un singur mădular, ci din mai multe. 15 Dacă piciorul ar spune: „Pentru că nu sunt mână, nu aparţin trupului", nu este pentru aceasta din trup? 16 Dacă urechea ar spune: „Pentru că nu sunt ochi, nu aparţin trupului", nu este pentru aceasta din trup? 17 Dacă întreg trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Dacă întreg trupul ar fi auz, unde ar fi mirosul? 18 Dar, de fapt, Dumnezeu a aranjat mădularele în trup, pe fiecare dintre ele aşa cum a vrut El. 19 Dacă însă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul? 20 Dar sunt multe mădulare şi un singur trup. 21 Ochiul nu-i poate spune mâinii: „N-am nevoie de tine!", iar capul nu le poate spune picioarelor: „N-am nevoie de voi!", 22 ci, dimpotrivă, acele mădulare ale trupului care par a fi mai slabe sunt absolut necesare, 23 iar acele mădulare ale trupului care ni se par mai puţin vrednice de cinste le îmbrăcăm cu mai multă cinste şi mădularele noastre mai puţin plăcute le tratăm cu mai mult respect, 24 pe când mădularele noastre cele mai atractive nu au nevoie de aceasta. Dar Dumnezeu aşa a aranjat trupul, dând o mai mare onoare unui mădular inferior, 25 ca să nu fie nici o dezbinare în trup, ci mădularele să aibă grijă unele de altele. 26 Dacă un mădular suferă, toate mădularele trupului suferă împreună cu el; dacă un mădular este onorat, toate mădularele se bucură împreună cu el. 27 Voi sunteţi trupul lui Cristos şi fiecare este un mădular al lui. 28 Dumnezeu a desemnat în biserică mai întâi apostoli, în al doilea rând profeţi, în al treilea rând învăţători, apoi pe cei care fac minuni, apoi pe cei care au daruri de vindecare, de ajutorare, de administrare şi pe ceiceau darul feluritelor limbi. 29 Sunt oare toţi apostoli? Sunt toţi profeţi? Sunt toţi învăţători? Fac toţi minuni? 30 Au toţi daruri de vindecare? Vorbesc toţi în limbi? Traduc toţi? 31 Deci fiţi plini de râvnă după cele mai importante daruri. Şi vă voi arăta o cale dincolo de orice comparaţie.'' Daca vrei sa te calugaresti, slava Domnului si pentru asta. Dar, citeste noul testament pentru a fi mantuita, esti mantuita? Ai numele scris in cartea vietii mielului? Ai Duhul Sfant in interiorul tau? Daca raspunsul este ''nu'' atunci lasa-ma sa iti prezint ceva.

Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, trebuie să știi câteva lucruri de la început. Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat. (Ioan 3:16). Dumnezeu te cheamă la El deoarece te iubește! Dumnezeu te iubește și El a pus o valoare deosebită în tine deoarece te-a creat după chipul și asemănarea Lui și pentru că Fiul Său, Isus Hristos, a ales să moară pentru tine, în locul tău și din cauza ta. Astfel, indiferent de valoare pe care oamenii spun că tu o ai sau nu, există Cineva cu adevărat îndreptățit să îți spună: „Eu te iubesc; tu ai valoare pentru Mine! Trebuie de asemenea să cunoști încă un lucru extrem de important: mant 01 dumnezeuPăcatul însă te desparte de Dumnezeu Păcatul a fost cel mai urât, cel mai grozav lucru care se putea întâmpla pe pământ. El nu este prezent numai la criminalii populației, ci Biblia ne spune că „nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:10, 23). Când a creat Dumnezeu pe om, acesta era perfect și fără vină. Fiind creat în imaginea lui Dumnezeu, omul a avut puterea de a decide. Fără alegere, omul nu ar mai fi capabil să fie un om liber, care să poată avea libertatea de alegere între ce este rău și ce este bine. Omului i s-a dat libertatea de a asculta sau nu de poruncile lui Dumnezeu. Dumnezeu a zis că neascultarea va aduce moartea și, din această cauză, lumea s-a transformat într-un mare cimitir. Dezamăgirea, decepția, suferința și mizeria au devenit istoria rasei umane din ziua lui Adam și până azi. Boala păcatului, moștenită de la Adam, s-a transmis la fiecare generație. Fiecare membru al rasei umane este un păcătos (Romani 5:12). Păcatul este o încălcare a legii, a voii lui Dumnezeu pentru oameni. Acest lucru înseamnă că omul își pune pe primul loc propria dorință și nu voia lui Dumnezeu. Această alegere a propriei dorințe este ceea ce Satan diavolul dorește. Diavolul este o ființă creată, limitată, care a fost în prezența lui Dumnezeu. Numele lui a fost Lucifer. La un moment dat s-a răzvrătit și a dorit să fie ca Dumnezeu. A fost pedepsit de Dumnezeu, apoi a devenit dușmanul lui Dumnezeu și dușmanul creației lui Dumnezeu. Caracterul lui Este unul urât și întunecat. Acțiunile lui, faptele lui, au un singur scop: să distrugă coroana creației lui Dumnezeu, adică omul. Niciodată, sub nicio formă și cu niciun motiv, diavolul nu vrea binele omului. Întotdeauna are un singur scop: să-l distrugă. Trebuie să știi că păcatul a venit astfel asupra oamenilor. Astfel, păcatul pune un zid de despărțire între om și Dumnezeu, îl împiedică pe Dumnezeu să-l asculte pe om. Păcatul a adus moarte veșnică Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit. ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ. HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate. mant 04 harulCe îți oferă acest har al lui Dumnezeu? Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat. (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta: 1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului. 2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână. 3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide. 4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos. Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute. mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt! 2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta. 3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă. Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea: „Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin. Dacă ai făcut această rugăciune cu toată inima, cu toată sinceritatea, se pune întrebarea: cum trebuie să umbli de aici înainte? Sunt câteva lucruri foarte importante. mant 07 traire thumbÎn primul rând trebuie să știi că DIN CLIPA ACEASTA EȘTI COPILUL LUI DUMNEZEU. Lucrul acesta îți este garantat de credincioșia lui Dumnezeu și de cuvântul Scripturii. Biblia este pentru tine Cuvântul lui Dumnezeu și ea îți va spune tot ce trebuie să faci. De azi înainte vei începe să umbli cu Isus în fiecare zi: Primul lucru: ROAGĂ-TE simplu, sincer, fără cuvinte pompoase – într-un mod cât se poate de natural: Doamne Isus, vreau să trăiesc cu tine în fiecare zi. Al doilea lucru: CITEȘTE BIBLIA – vei învăța acolo ceea ce El dorește pentru sufletul Tău. Începe cu Noul Testament, îți recomandăm Evanghelia după Ioan. Apoi e important să știi că niciun bebeluș după ce s-a născut nu a umblat pe stradă singur, ci întotdeauna a fost îngrijit. ESTE IMPORTANT SĂ FII ÎNTR-UN GRUP DE OAMENI care cred ca și tine, care îți doresc aceleași lucruri ca și tine și care Îl experimentează pe Dumnezeu deja înaintea ta. Ei te vor ajuta să înveți și să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi. Trebuie să se schimbe în viața ta multe lucruri dacă rugăciunea ta a fost reală. Duhul lui Dumnezeu care te-a înfiat și care te-a crescut în familia lui Dumnezeu te va învăța să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Frumos, felicitări pentru că îl iubești pe Dumnezeu, dar asta e o decizie foarte importantă și poate ar trebui să mai aștepți puțin să vezi dacă într-adevăr simți o chemare pentru asta happy
Mult succes indiferent de decizia pe care o vei lua și Doamne ajută. happy

| Florin9Florin9 a răspuns:

Și ar trebui să vorbești cu preotul de la biserica ta despre asta.

| Helper07 a răspuns:

Esti sigura de calugarie? Informeaza-te despre Biserica Adventista de Ziua a 7-a.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Esti sigur de biserica adventista de ziua a saptea? informeaza-te despre invatatura lui Iisus, SINGURUL INVATATOR :
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Aceasta biserica predica adevarul Biblic curat.

| leo59 a răspuns (pentru Helper07):

Vezi ca dumneaei a dat de inteles ca este ortodoxa (credinta dreapta), este majora si stie ce vrea. De ce vreti sa racolati credinciosi de la alte culte? si pe internet? Nu aveti credinciosii vostri?

| Helper07 a răspuns (pentru leo59):

Decizia ii apartine, eu o indrum spre o biserica ce are adevarul biblic pentru ca ortodoxia nu are sau nu propovaduieste acest adevar si incalca Legea lui Dumnezeu cu datinile batranilor si alte lucruri. Crezi ca Dumnezeu ar fi de acord ca acei oameni sa mearga in genunchi ca sa pupe o statuie? Nu asta te mantuieste. Pe langa asta, ortidocsii nu au o cunoastere a bibliei prea buna, poate doar cine se intereseaza dar in general lumea nu-si bate capul cu asa ceva si poate fi usor pacalita. Sfatul meu pentru ea e sa cerceteze biblia si apoi biserica potrivita.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Daca la voi in biserica se cunoaste adevarul biblic curat, atunci explica-mi si mie ce vrea sa spuna Iisus in urmatoarele versete (comenteaza te rog fiecare verset in parte si spune la ce se refera ):
"Iar dacă preoţia s-a schimbat urmează numaidecât şi schimbarea Legii."
( Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel –7/12)
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
Zicând mai sus că: "Jertfă şi prinoase şi arderile de tot şi jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ţi-au plăcut", care se aduc după Lege, Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". El desfiinţează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea.
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel – 10/8, 9)
"Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/19)
Fagaduintele au fost rostite lui Avraam si urmasului sau. Nu zice: "si urmasilor", - ca de mai multi, - ci ca de unul singur: "si Urmasului tau", Care este Hristos.
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16)
Daca nu stii, inseamna ca nu sunteti crestini, ci sunteti dusi in eroare de dogma voastra religioasa, si bineinteles spuneti si voi ca toti ceilalti din celelalte biserici ca a voastra predica adevarul biblic curat - stii bine ca ortodocsii, martorii lui Yehova, baptistii, catolicii, evanghelistii, reformatii, etc spun la fel ca si tine, si anume ca sunt crestini, numai ca ei nu traiesc in invatatura crestina ci fiecare are dogma lor religioasa.
Sincer - chiar nu iti este frica sa mergi pe mana altora si sa traiesti cum spun acestia si nu cum spune Iisus, fara sa verifici TEMEINIC (ani de zile, pana intelegi) daca e bine asa sau nu?
Singurii care predica adevarul curat sunt Iisus si apostolii. Prin urmare trebuie sa indrumi lumea ca sa citeasca Evanghelia si nu o dogma indiferent care este aceasta

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

"Iar dacă preoţia s-a schimbat urmează numaidecât şi schimbarea Legii."
Pai da, schimbarea nu desfiintarea. Se refera la schimbarea Legii odata ce preotia s-a desfiintat fiindca aceasta avea rolul de al reprezenta pe Isus iar ritualul cu jertfe semnifica moartea Lui pe cruce pentru pacatele noastre. Odata ce a platit pretul - moartea pe cruce luand pacatele tuturor celor care cred in El asupra Lui, preotia nu si-a mai avut rostul iar legile privitoate la jertfe au fost anulate(teoretic) deci Legea s-a schimbat astfel.

"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
Asa este, inainte mantuitea se obtinea prin pazirea Legii iar acum prin credinta in Isus si totusi este scris ca credinta fara fapte este moarta. E ca atunci cand pentru a fi sanatos trebuie sa pazesti niste reguli, cand una din ele nu este indeplinita te imbolnavesti si nu pazirea regulii pe care ai incalcat-o te vindeca ci medicamentul dar dupa ce te vindeci nu esti liber sa traiesti nesanatos fiindca te vei imbolnavi iar, deci trebuie sa existe o Lege ca sa existe pacat si sunt atatea versete care spun ca pacatul e faradelege.

"Jertfă şi prinoase şi arderile de tot şi jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ţi-au plăcut", care se aduc după Lege, Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". El desfiinţează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea.
Despre asta iti spusei, singura lege desfiintata e cea a jertfelor(ceremoniala).

"Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."
Legea a fost data din pricina calcarilor unei legi deja existente, asta se desprinde din acel pasaj biblic iar Legea asta din urma e lecea ceremoniala ce avea ca scop iertarea de pacat dar Isus a murit pentru. pacatele noastre iar acea lege nu si-a mai avut rostul. Confuzia vine din faptul ca exista 2 legi, una care condamna pacatul si una care-l iarta.

Fagaduintele au fost rostite lui Avraam si urmasului sau. Nu zice: "si urmasilor", - ca de mai multi, - ci ca de unul singur: "si Urmasului tau", Care este Hristos.

Prin folosirea cuvantului urmas putea sa se refere si la Israel ca popor dar pe langa asta nu prea inteleg unde vrei sa bati cu asta.

Nu sunt asa nestiutor cum poate crezi, au existat multe traduceri ale bibliei si de asta probabil lumea se impotmoleste la acest capitol fiindca nu isi prea dau seama ca e vorba de 2 legi si de asta multe versete biblice privitoate la acest subiect par a se contrazice, adica puteam sa-ti dau si eu exemple de versete care spuneau contrariul insa nu ajumgeam la nimic pentru ca fiecare era cu versetele lui si ne casbeam sa gasim o explicatie pentru celelalte, dar sunt 2 legi despre care vorbeste Pavel si uneori foloseste cuvantul Lege ca lege a lui Israel care cuprinde toate legile.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Stiu ca tu cunosti Biblia, nu despre asta este vorba. Eu vorbeam despre faptul ca mai marii bisericii din care tu faci parte au interpretat biblia intr-un anumit fel si au spus enoriasilor sai sa invete asa, deoarece oameni intelepti si cu multa carte au interpretat pentru enoriasi iar acestia trebuie sa invete asa. In absolut toate religiile se intampla in acest fel si de aceea, desi toti spun ca sunt crestini, deci au la baza invatatura crestina, ei au invataturi mult diferite unii fata de altii si evident diferite de invatatura lui Iisus. Evanghelia spune sa avem ca SINGUR INVATATOR pe Iisus, nu diversi asazisi intelepti, care interpreteaza cuvantul in functie de interesele lor. aceste interpretari se numesc dogme, iar dogmele, prin definitie sunt obligatorii si indiscutabile :
"Dogma - Învățătură sau teză fundamentală a unei religii, care nu poate fi supusă criticii și nu admite obiecții."
(Dictionarul explicativ al lb. romane)
Spuneam ca aceste dogme difera de invatatura lui Iisus (daca nu ar fi diferite ar fi toate la fel), si ca nu este bine sa propovaduiesti o astfel de dogma, ci trebuie propovaduita Evanghelia. NU CONTEAZA CAT DE BINE CUNOSTI EVANGHELIA, conteaza ca atat cat cunosti sa fie inteles corect, si daca spui putin cuiva dar este corect, valoreaza mult mai mult decat daca ii tii discurs o ora si ala nu pricepe nimic pentru faptul ca folosesti expresii sablon luate dintr-o dogma
Este corect ce ai spus in legatura cu preotia, dar, stiam dealtfel dinainte, nu esti de acord cu faptul ca Iisus a scos pe crestini de sub Lege, ceea ce inseamna ca toti crestinii sunt sub Lege iar atunci cand o incalca fac pacat. NU! Adevaratii crestini NU SUNT SUB LEGE.
Din versetele pe care deja le-am dat reiese (si dau citat) :
- "Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul,"... deci Legea a fost data pana la venirea lui Iisus (urmasul)
- "Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
Deci pentru cei ce cred in IIsus (crestinii) sfarsitul Legii este Iisus. Acest verset vine sa intareasca ideea din primul verset si anume ca Legea a fost data numai evreilor si numai pana la venirea lui Iisus.
Acuma o sa dau alte versete din care o sa reiese ca cei care sunt crestini NU SUNT SUB LEGE, iar acolo unde nu este Lege nu este nici calcare de Lege deci nici pacat
"Caci legea pricinuieste manie; dar unde nu este lege, nu este nici calcare de lege."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 4/15)
"Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel - 6/14)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
Cum comentezi aceste versete? Si inca ceva, cei care au fost taiati imprejur erau datori sa implineasca toata Legea, deci era un legamant ca va pazi Legea. De ce Evanghelia spune :
"Păziţi-vă de câini! Păziţi-vă de lucrătorii cei răi! Păziţi-vă de tăierea împrejur."
(Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel – 3/2)
"Deoarece am auzit că unii dintre noi, fără să fi avut porunca noastră, venind, v-au tulburat cu vorbele lor şi au răvăşit sufletele voastre, zicând că trebuie să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi legea,"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 15/24)
Dar urmatoarele versete cum le comentezi :
"Căci toţi câţi sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
( Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/10)
"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/13)
Ce inseamna faptul ca Iisus ne-a rascumparat din blestemul Legii?

Nu scriu mai mult ca sa nu complic subiectul

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu am scris ca crestini sunt sub Lege fiindca daca ar fi sub lege, ar capata mantuirea prin ea. Adevarata lege e legea iubirii, atata timp cat actionezi din iubire nu poti pacatui in mod intentionat, asta daca stim ce e dragostea, citeste Corinteni 13. Cat despre ce ai spus cu mai marii bisericii, probabil nu e imposibil, adica stiu ca Satan lucreaza, eu pazesc lumina care mi-a fost data iar aceasta biserica m-a ajutat sa inteleg mult biblia si sa descopar singur anumite lucruri, dar cred ca as fi fost un orb din acest punct de vedere daca nu era voia lui Dumnezeu sa capat aceste informatii care sunt infime in comparatie cu ce as utea cunoaste insa Dumnezeu ii da fiecaruia o lumina iar lumina primita, trebuie pazita. Fara o lege nu exista pacat, daca nu exista Legea :"sa nu minti", atunci nu era pacat sa minti insa prin noul legamant noi implinim sau trebuie sa implinim legea prin har nu prin fapte, intelegi?

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Inteleg perfect, si acum ai spus exact cum scrie in Evanghelie. Legea este intr-adevar implinita prin iubire :
"Nimănui cu nimic nu fiţi datori, decât cu iubirea unuia faţă de altul; că cel care iubeşte pe aproapele a împlinit legea.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/8)
"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci împlinirea legii."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/10)
In ce priveste faptul ca initierea in credinta a fost prin biserica din care faci parte este un lucru bun. Eu am fost ateu convins, pana intr-o zi cand am venit de la seviciu (pe la unu noaptea) si, la bucatarie am gasit o carte pe care am inceput sa o rasfoiesc in timp ce mancam. Era o carte in care se demonstra ca Dumnezeu exista. Am citit si eu mai multe carti din alea, si am observat ca autorii se contraziceau intre ei desi discutau despre acelasi lucru. Am zis atunci ca este absolut necesar sa gasesc adevarul. Am cautat adevarul si nu l-am gasit, dar mi-am zis ca daca tot stiu ca exista Dumnezeu hai sa citesc Biblia sa vedem ce spune Dumnezeu. Evident ca nu am inteles nimic, dar am gasit versetul in care spune ca adevarul este cuvantul lui Dumnezeu. Acest lucru m-a facut sa studiez asa cum trebuie Biblia si asa am ajuns sa inteleg tot ceea ce ma interesa pe mine. Pe mine ma interesa sa stiu cum sa traiesc, cum sa ma mantuiesc, nu cu cine s-a insurat Cain sau in a cata zi a facut Dumnezeu gaina. Am studiat religiile sa vad daca este vreo una in care crestinii traiesc potrivit invataturii lui Iisus si nu am gasit nici una, asa ca nu sunt in nici o biserica.
Nu conteaza cum incepi, conteaza ceea ce ajungi sa fii. Ai spus ca fiecare primeste o lumina(cunoastere) de la Dumnezeu, care trebuie pazita. Asa scrie in Evanghelie, si asta deoarece cuvantul lui Dumnezeu este Duh Sfant :
"Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 14/26)
De fapt este vorba de botezul cu Duh Sfant cu care pecetluieste Iisus pe crestini - Acesta este un subiect EXTREM de important, care trebuie inteles perfect.
"Întru Care şi voi, auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El, aţi fost pecetluiţi cu Sfântul Duh al făgăduinţei,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 1/13)

| Daniel323 a răspuns:

Cauta sfaturi de la cineva care l-a gasit pe Dumnezeu, nu cineva care a citit 3 povesti despre el.
Asa pierzi mai putin timp.
Sunt multe cai care duc la El, crestinismul este cea mai lenta si este numita calea suferintei sau a ignorantilor.

| Daniel323 a răspuns:

O sa gasesti cu siguranta o sora sau mai multe cu glicemia scazuta care sa-ti faca zile fripte.In Iad o sa ti se para concediu de odihna in comparatie.

| leo59 a răspuns:

Ptr. Curiosul:vezi ca dumneaei a dat de inteles ca este ortodoxa (credinta dreapta), este majora si stie ce vrea. De ce vreti sa racolati credinciosi de la alte culte? si pe internet? Nu aveti credinciosii vostri?

| suntserios a răspuns (pentru leo59):

E tare e paranteza aia a ta cu credinta dreapta. Cum ai ajuns la concluzia asta... Stai sa ghicesc. Ti a zis popa

| fanernest123 a răspuns:

In procesul acesta de a te apropia de Dumnezeu trebuie sa iti gasesti un duhovnic care sa inceapa sa te ghideze. Cu el vei putea sa discutii ce inseamna viata in manastire si daca esti facuta pentru aceasta. Multa lume are la un moment dat aceasta dorinta, dar trebuie sa te asiguri, prin duhovnic, ca e o chemare si nu doar o faza de moment. Mult succes! happy