| anonim_4396 a întrebat:

Doamne ajuta! Ma numesc Gabriela si am 15 ani. Locuiesc cu matusa mea de cand sunt mică necunoscandu-mi părinții. Mătușa mea este o persoană foarte credincioasă, învățându-ma sa îmbrățișez in totalitate toate obligațiile pe care le avem fata de Dumnezeu. Ma duc la biserica in fiecare duminica si la fiecare sărbătoare. Tin toate posturile dintr-un an, ma rog cate 3 ore pe zi, port tot timpul doare haine modeste( rochii lungi, bluze ce nu lasa să mi se vada mainile sau gâtul si mănuși ) si port doar pe acasa batic in cap. Mătușa mea la aniversarea de 14 ani mi-a spus că la aniversarea de 15 ani ( ce avut loc azi ) voi fi nevoită sa incep sa port batic tot timpul ( la scoala, acasa si pe afara). După ce am tăiat tortul, mi-a pus in cap un batic nou si m-a pus sa ma rog bunului nostru Dumnezeu 4 ore in continuu pentru ai multumi. Sunt foarte mândră că am împlinit această vârstă dar îmi e frică ca la scoala din sat, copii vor rade de mine. Credeti ca o sa li se pare ciudat? Tin sa mentionez ca nu sunt singură fata din clasa care se îmbracă asa.

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Parca mai aveai vreo 4-5 conturi in care te punea bunica ta sa porti batic. Mai inventeaza si tu povesti noi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma rog cate 3 ore pe zi
Asta este minunat.
Să te rogi de bunul Dummezeu să te scape de mătușa.
Dacă te rogi 3 ore pe zi numai asta, o să reușești.

| Celcestietot a răspuns:

Ce religie ești? Unde scrie că trebuie să porți batic în Biblie? Foarte bine că ești credincioasă și că faci așa ceva, dar nu există nicio regulă cu privire la modul de a te îmbraca in Biblie. Eu unul nu am întâlnit așa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

1 Corinteni 11 Cornilescu 1924 - Revised 2010, 2014 (RMNN)
Ţinuta femeii în adunări
11 Călcaţi pe urmele mele, întrucât şi eu calc pe urmele lui Hristos. 2 Vă laud că în toate privinţele vă aduceţi aminte de mine şi că ţineţi învăţăturile întocmai cum vi le-am dat. 3 Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bărbat care se roagă sau proroceşte cu capul acoperit îşi necinsteşte Capul său. 5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau proroceşte cu capul dezvelit îşi necinsteşte capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă. 6 Dacă o femeie nu se înveleşte, să se şi tundă! Iar dacă este ruşine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească. 7 Bărbatul nu este dator să-şi acopere capul, pentru că el este chipul şi slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului. 8 În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat, 9 şi nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat. 10 De aceea, femeia, din pricina îngerilor, trebuie să aibă pe cap un semn al stăpânirii ei. 11 Totuşi, în Domnul, femeia nu este fără bărbat, nici bărbatul fără femeie. 12 Căci dacă femeia este din bărbat, tot aşa şi bărbatul, prin femeie, şi toate sunt de la Dumnezeu. 13 Judecaţi voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu dezvelită? 14 Nu vă învaţă chiar şi firea că este ruşine pentru un bărbat să poarte părul lung, 15 pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învălitoare a capului. 16 Dacă iubeşte cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei şi nici bisericile lui Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar cand se roaga si proroceste trebuie sa aiba ceva pe cap, in rest nu, iar eu nu cred ca la scoala proroceste. Deci, poate sa umble cum doreste, mai ales daca are parul mare.

| mentholinks a răspuns:

Fereasca sfantu! rolling on the floor))

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După Biblie, doar când ne rugam trebuie ca femeia sa aibă capul acoperit. Insa a purta batic tot timpul nu este o rușine, eu port batic aproape tot timpul, chiar si când eram eleva deoarece am probleme cu circulatia sângelui la extremități, deci si la cap, si datorita faptului ca baticul tine si de cald, la căldură sângele circula mai ușor.Dar eu nu am ținut cont de ceea ce spuneau colegii si pana la urma ei s-au obișnuit.

| Nilsson a răspuns:

Ar trebui să te măriți cu un preot la cât de strict ții toate obiceiurile ortodoxe.

| Mircea08 a răspuns:

Joaca pe calculator nu duce la nimic bun. O sa ajungi sa bocesti pentru timpul pe care l-ai pierdut incercand sa te distrezi mintind si incercand sa iti bati joc de altii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Despre ce vorbești Mircea?

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Știi că nu se juca, nu?

| mentholinks a răspuns (pentru Celcestietot):

Pfff, tu esti de-o varsta cu domnul PrajituriculUscat? N-ai auzit niciodata de troll?

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Mircea este ortodox, de asta intrebam, mai ales ca a raspuns si la categoria religie. Nu sunt de-o seama cu prajitura.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

A mersi frumos, apreciez

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Dar ce troll visezi în capul tău? Eu doar încercam să-l lămuresc și eu pe om.De eram țigan rău, te băteam de-ți suna apa-n cap și azi, și mâine

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stiam ca sunteti un copil v-as fi spus ca suferiti de retard mintal. Intrebarea e pusa de un troll, nu e o situatie reala, e pusa la misto ca troll-ul care a pus-o sa se amuze pe seama celor ca voi care o iau in serios. Mircea08 si-a dat seama de asta si a raspuns pe masura, si nu e niciun ortodox Mircea, nu mai jigniti oamenii daca habar nu aveti.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Și nici tu nu mă faci retardat, tu care nu mă cunoști

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu esti doamne-fereste, dar mai lasa si tu calculatorul.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Ok,poate am fost trollat, mulțumesc că m-ai anunțat. Dar nu fi bulangiu

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

L-am lăsat de o grămadă de ori

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Despre o gramada de postaci care scriu aici numai ca sa se distreze pe seama prostilor care rasund serios la intrebari puse la plesneala. Tu chiar crezi ca cineva care are calculator si tort de ziua ei poate fi obligata sa se roage inutil de mai multe ori pe zi si sa poarte batic peste tot? La 15 ani stie sa citeasca - este greu de crezut ca daca era asa de nemultumita nu punea mana pe Biblie sa citeasca sa se convinga daca asta se cere sau nu. Spune-mi si tu un singur motiv pentru care sa cred ce spune. Eu urmaresc mai demult TPU si am vazut o gramada de intrebari legate de vise de doi bani sau de situatii disperate, la care daca raspunzi ala se face ca nu pricepe si iti spune ca se sinucide.
De ce nu sunt intrebari privitoare la mantuire, sfintire, pecetea lui Dumnezeu, botezul cu Duh Sfant, si altele care daca nu le cunosti nu ai cum sa ajungi in imparatia lui Dumnezeu, iar daca nu esti acolo este in afara ei, loc despre care nu se stie nimic?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Am înțeles ce vrei tu sa spui, dar este posibil să spună adevărul, spun asta pentru că eu cunosc tot felul de oameni și nu mă mai mira nimic.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca se duce dumineca la biserica, tine posturile, si tine sarbatori inseamna ca este de religie ortodoxa, iar ortodocsii nu au treba cu baticul decat atata timp cat te afli in biserica. Treaba cu baticul o au pocaitii, dar ei nu sarbatoresc sfinti si nici nu postesc, iar la biserica se duc de regula sambata. Ce religie are fata?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Nu stiu ce religie are, dar spui bine.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Iti spun eu - nu are nici o religie. E un copil care are chef de joaca

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Posibil. A si sters intrebarea, deci...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La scoala nu ai voie cu sapca si evident, nici cu batic.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt multe fete pocaite care merg la scoala cu batic, deci ma indoiesc ca nu ai voie. Nu ai voie sa porti batic in stil smecheresc cum se purta odata. E discriminare, da, si cu sapca la fel.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Da, e posibil. Si araboaicele poarta aia pe cap cand merg la scoala. Eu am avut o colega pocaita in liceu, dar nu purta batic. Diriginta i-a spus ca e la scoala sa invete, nu sa se roage. Urat, dar poate nu e asa peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate că așa era pe vremea bunicii tale.La școală învățăm, nu ne rugăm, dar dacă te rogi, fă-o în minte.Nu trebuie să porți batic,școala e școală,biserica biserică.Și când te rogi,n-o face din obligație, ci din dragoste.În Biblie nu zice cât să te rogi, tu te rogi cât vrei, important e să vorbești cu inima, nu cu buzele.

| Helper07 a răspuns:

Nu cred ca e necesar. 4 ore? wow. Ai intrebat-o pe matusa ta motivul pentru care trebuie sa te imbraci asa?

| Daniel323 a răspuns:

Draga Gabriela daca citesti raspunsurile primite de la religiosi o sa realizezi ce efecte negative poate avea religia asupra creierului.

| EduardEdyP a răspuns:

In primul rand, felicitări pentru această vârstă și la multi ani! In al doilea rând, nu suntem.mantuiti prin fapte și prin legi date de oameni, ci prin credință. Citește Biblia, și tu și mătușa ta! În legătură cu îmbrăcămintea, să nu-ți fie rușine și să nu te îngâni la spusele altora! O fata evlavioasă ce căuta neprihănirea caută să fie plăcută lui Dumnezeu, să nu ispitească pe alții și să nu fie ispitită. Pavel spune că femeia/față trebuie sa fie îmbrăcată cuviincios. In vremurile noastre nu mai este cuviință și macar rușine firească. Nu-ți fie rușine! Dacă te deranjează pe tine, vorbește cu mătușa ta, toți fi supusă ei, căci așa spune și Pavel. Lot era singurul neprihănit intre sodomiți. Și nu s-a schimbat el, ci Dumnezeu a rezolvat problema păcatului din jur. Cum am mai spus, singura împotrivire este că nu te supui Cuvântului lui Dumnezeu. Trebuie să-l citești și să-l aplici in viața ta. "Căci, prin har sunteți mântuiți, prin credință. Și aceasta nu este de la voi ci este darul lui Dumnezeu pentru noi. Nu prin fapte sa nu se laude nimeni."- Spune Pavel în epistola către efeseni capitolul 2 versetele 8 și 9. Citește Cuvântul lui Dumnezeu, Adevărul și el te va face slobodă! Să nu uităm pilda spusă de Isus despre vameșul și fariseul.
Mult Har!