| ARandomDude a întrebat:

Sunt din Brasov.
Cum pot sa fiu rebotezat ca si Crestin Evanghelic?
Ce biserici imi recomandati?
P.S.Sunt un fost Crestin Ortodox

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este un pas foarte important, botezul.Tocmai de aceea e bine să studiezi atent Biblia, pentru ca sa afli care e forma de inchinare aprobata de Dumnezeu. Această exista și e ușor de găsit.

| milan9 a răspuns:

Pentru a nu-ti pierde mantuirea sufletului eu iti recoomand calduros sa ramai in Biserica intemeiata de Dumnezeu Fiul in Noul Testament- Biserica Ortodoxa-

| ARandomDude explică (pentru milan9):

Mântuirea este dată de Dumnezeu prin Iisus Hristos. (Ioan 3:16)
Biserica Ortodoxă învață că mântuirea este dată de credință + ritualuri. (Aceasta învățătură fiind total opusă Bibliei ) (Efeseni 2:8-9).
Eu vreau să am o relație personală cu Iisus, iar în cultul Ortodox nu pot avea.
Dumnezeu să te binecuvânteze happy

| milan9 a răspuns (pentru ARandomDude):

Mântuirea este dată de Mantuitorul Iisus Hristos. Este dată de credință (contributie preponderent personala)+ fapte bune (contributie preponderent personala)+ HAR- transmiterea harului (contributie preponderent DIVINA).

Ritualurile nu sunt decat o simbolistica externa- gestuala, pedagogica. Sunt permise asa cum in Vechiul Testament erau recomandate, cerute- deci permise... thinking

Nu confunda sacramentele- TRANSMITEREA HARULUI- cu ritual gestual extern. Transmiterea harului in taina respectva (Impartasanie, spovedanie) este lucrarea lui Dumnezeu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Adica ai sarit lac în puț.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa fii rebotezat, daca ai fost deja botezat ortodox!
Rebotezarea e o hula si o blasfemie! E ca si cum l-ai ingropa a doua oara pe Hristos!
Singurul botez valabil este cel ortodox, in Biserica Ortodoxa, de catre preoti sau episcopi.
Sectantii nu au botez valabil, deoarece nu au preoti, nu au succesiune apostolica, si deci nici har.
Sectantii au schimbat invatatura sanatoasa si credinta sfintilor, data o data pentru totdeauna.
Hristos nu a trimis pe toata lumea la botezat si propavaduire, ci numai pe Sfintii Apostoli, iar acestia, pe preoti si episcopi.

| ARandomDude explică (pentru anonim_4396):

Iisus a dat autoritate celor ce cred in El să boteze lumea in numele Tatalui și al Fiului si al Sfantului Duh.(Matei 28:18-20).
Și botezul bebelușilor este un ritual ce nu apare in Biblie(Cuvantul lui Dumnezeu pentru omenire), in Noul Testament oamenii erau botezati in momentul cand incepeau sa creada in Iisus.(botezul fiind un ritual care nu iti spala pacatele, ci doar arata ca tu ai fost rastignit cu Iisus, ingropat cu El și inviat cu El, ceea ce iti spala pacatele este credinta ta in Iisus).
Si sunt multe ritualuri care nu apar in Biblie, dar totusi in Biserica Ortodoxa si Catloica se practica (spovedit).
Sau inchinarea la Maica Domnului, la Sfinti, la icoane și la orice altceva in afara de Dumnezeu (Tatal, Fiul, Sfantul Duh) este idolatrizare.
Nu mai judecati pe sectanti...pentru ca ei cu adevarat urmaresc Cuvantul lui Dumnezeu(Biblia).
P.S.Nu toti sectantii au invataturi biblie, existand exceptii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ARandomDude):

Daca citesti si doua versete mai jos, la Matei 28, 16-17, o sa afli Mantuitorul Hristos ii trimite pe ucenicii Sai sa boteze si sa propavaduiasca. Deci nu a trimis pe oricine credea in El.
Iar fara sa fii trimis nu poti propovadui, fiindca spune Sf. Ap. Pavel: "Si cum vor propovadui, de nu vor fi trimisi?" Romani 10, 15.

Deci, sectantii "boteaza" si raspandesc sminteli fix de capul lor sau rataciti de "tatal minciunii".
Botezul sectant nu e valid, nu doar pentru ca nu se face prin 3 afundari, ci fiindca sectantii nu au preoti, nu au Sfintele Taine stabilite de Dumnezeu in Biserica Sa, care este "stalp si temelie a adevarului" - 1 Timotei 3, 15; sectele nu au har, fiind despartite de trupul lui Hristos care e Biserica Sa.

Sectele sunt barcile gaurite ale dracilor in care se urca inselatii si ratacitii.

Daca tu ai fi fost cu adevarat ortodox, nu ai fi trecut la sectantii; ci de aceea ai trecut la ei, fiindca nu erai dintre noi, asa cum spunea si Sf. Ap. si Ev. Ioan despre ereticii din vremea sa.

Botezul copiilor s-a facut in Biserica lui Dumnezeu de cand e credinta crestina. In Sf. Scripturi, scrie clar ca fagaduinta Duhului Sfant este data "voua si copiilor vostri si tuturor celor de departe" - spune Sf. Ap. Petru in Fapt. Apost. 2, 39; iar un verset mai sus, acelasi Sf. Ap. Petru spune ca botezul este "spre iertarea pacatelor voastre si spre primirea darului Sfantului Duh".

Nu mai e nevoie sa citez NT unde scrie ca Sfintii Apostoli si ucenicii lor botezau case intregi, adica familii cu copii si rudele lor.

Pana si taierea imprejur care sa facea la 8 zile dupa nastere, era o preinchipuire a botezului crestin.

Sectantii au adus din Occident "botezul" exclusiv al adultilor, fiindca din Occident au venit aceste secte, pe filiera ungureasca, majoritatea, total straine de Neamul Romanesc.

Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, C-tin Brancoveanu, Mircea cel Batran si alti domnitori ai nostri au fost toti ortodocsi, nu sectanti!

Sa spui tu ca cinstirea Maicii Domnului este idolatrie, ca si a sfintilor, icoanelor si "orice altceva in afara de Dumnezeu), e curata nebunie!

Pai Maica Domnului L-a nascut pe Hristos-Dumnezeu, nu vreo sectanta! De cuvantul Maicii Domnului a depins intruparea lui Dumnezeu ("Iata roaba Domnului. Fie mie dupa cuvantul tau!")
Adica, Dumnezeu ii face marire (Luca 1, 49), toate neamurile o fericesc, (Luca 1, 48), ingerul i se inchina (Luca 1, 29), numai sectantii o vorbesc de rau si spun ca cinstirea ei e idolatrie.
Mai aveti si alte minciuni si hule pe care le spuneti despre Maica lui Dumnezeu.
Dar sectantii si toti ereticii care dau alta Evanghelie si alta credinta decat cea a sfintilor sunt anatematizati chiar de Sf. Ap. Pavel, nu numai de sinoade si de Biserica Ortodoxa.

Daca voi sectantii aveti impresia ca va inchinati lui Dumnezeu si in acelasi timp o jigniti si o vorbiti de rau pe Maica Domnului, sunteti cei mai de plans!
Idolatrii sunt toti sectantii care nu se inchina lui Dumnezeu, asa cum este El slavit si invatat doar de Biserica Ortodoxa de Rasarit!

Anatema sectelor si minciunilor lor si tatalui minciunii care le-a infiintat si le raspandeste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce nu ti-a placut ma la ortodoxie? faptul ca popii au bani masini si vile, iar tu ai vrea sa fie toti saraci vai de curul lor, si tu la fel ca ei? a unde scrie ma ca a fi bogat e un pacat? da botezul ortodox ce are ma? il cunosti tu foarte bine, si ai ajuns la concluzia ca nu e bun? pai in cazul asta iale ma la rand si te boteaza in toate cultele ca dosr nu te doare nimic? da daca vrei sa te faci crestin dupa evanghelie.noi dupa ce suntem ma crestini? nu tot dupa evanghelie? a noi nu invatam dupa cele patru evanghelii, ale celor patru evanghelisti care de fapt sunt trei? Luca si matei? n crnta stramosilor tai, ca este buna si nu mai umbla a proasta fara sa stii nimic ca lumea.

| ARandomDude explică (pentru anonim_4396):

Faptul ca esti bogat nu este un pacat.
Faptul ca nu ajuti pe ceilalti chiar daca ai bani ...este un pacat, incalcand invatatura Domnului Iisus (Matei 19:21)
Raspunsul tau este plin de ignoranta si imi pare rau daca intrebarea mea te-a jignit.
Dumnezeu sa te binecuvanteze. happy

| ARandomDude explică (pentru anonim_4396):

P.S.Vreau sa fiu Crestin Evanghelic (nu Crestim dupa Evanghelie).
Un Crestin Evanghelic este cel care cunoaste Cuvantul lui Dumnezeu si spune oamenilor despre Adevar.
Si botezul ortodox nu este gresit...doar ca eu recent l-am acceptat pe Iisus ca Mantuitorul meu si Dumnezeul meu si trebuie sa fiu rebotezat deoarece doar acum am ales sa am o relatie personala cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai conștientiza că, creștinismul este doar un program de îndoctrinare și manipulare a minții umane nu cred că ai mai dori să te botezi. Documentați-vă mai bine înainte să luați astfel de decizii idioate.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/

| 6684464 a răspuns:

Nu sunt de acolo.
Dar daca vrei sa te botezi la Evanghelici trebuie sa frecventezi biserica(adunarea), pe la sfarsitul "slujbei"(ca nu stiu cum ii zice) trebuie sa spui ca vrei sa-l urmezi pe Isus(sa auda toti) ca mai apoi pocaitii sa se roage pentru tine s-a.m.d., iar la final cand crezi ca esti pocait te boteaza(prin botez se intelege marturisirea unui cuget curat, deci practic tu trebuie sa fii pocait cand te botezi ca in momentul cand iesi din apa sa iti schimbi stilul de viata).
Practic, la ei te botezi cand intelegi ce vrea sa ne spuna Matei/Marcu/Luca/Ioan.