| Teffan a întrebat:

Vechii Zei ai Europei au cazut in fata unei religii venite din Orient.
Cu totii am fost pagani la un moment dat in istoria noastra,am trait in pace,in armonie cu Natura,in timpul in care omul nu era mai presus de aceasta.

Este aceasta religie abrahamica,numita crestinism,o religie a Naturii,precum paganismul pe care l-a calcat in picioare?
Este oare,in conditiile in care filosofia crestina invata ca Pamantul va fi "mistuit in flacari"?

Ce binefacere aduce Naturii cand din ordinul acestui dumnezeu,statuile vechilor Zei ai Naturii,au fost distruse?
Cand priveste viata dintr-un punct de vedere nihilist,dat fiind faptul ca "avem un loc in Rai",departe de tot ce inseamna aceasta planeta?

Este yahweh protectorul acestei Planete sau este distrugatorul ei,la fel cum se dezvaluie, dupa cum se pare?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

În pace? Fii serios. Niciodată lumea nu a trăit în pace decât dacă există Edenul propus de Biblie sau altele din astea.

| Scarbo a răspuns:

Hinduismul are o ipoteza interesanta privind radacinile raului de pe aceasta lume. Religia hinduza spune ca acum mult mult timp, intr-o alta era, omul traia in armonie cu natura. Iar aici intervine acea ipoteza despre care vorbeam. Foarte interesant este faptul ca ei spun ca motivul pentru care aceasta lume se apropie de sfarsit nu este data de Dzeu, de Satan, si nici de oameni, ci de catre timp. Daca nu ar fi existat timpul care sa schimbe gandirea omului, acesta inca ar fi trait in armonie cu natura, pentru totdeauna.

| heracles a răspuns:

Yhweh(yehova) este un zeu printre multi altii,cum a fost si baal,zeus, odin, e.t.c. in'' armonie cu natura'' n-as prea zice, omul de-a lungul timpului a luptat pentru a putea supravietui capricilor naturii, s-a adapostit prin pesteri, cu timpul a inceput sa-si faca locuinte, desprinzandu-se de legile salbatice ale naturii, acum cand ploua sau ninge, sau fulgera nu mai stam sub copaci sau prin pesteri stam in case, in schimb animalele saracile trebuie sa se adaposteasca si ele cum pot. oamenii preistorice cand vedeau cate un fulger sau cand existau cutremure sau izbucnea cate un vulcan nu-si puteau explica de ce se intampla fenomenele astea si atunci isi imaginau ca toate aceste fenomene se datoreaza uner zeitati. E, cu timpul s-a constatat ca aceste fenomene se petrec datorita legilor fizici si chimiei. pamantul asta odata si odata peste miliarde de ani se va transforma intr-un bulgare de foc datorita soarelui si nu numai planeta aceasta ci tot sistemul solar se va transforma in foc, se zice ca o stea (soarele)cand moare se transforma intr-o gaura neagra, e presupun ca aceea gaura neagra va absorbi tot ce este prin jurul ei.