| 7Slasher666 a întrebat:

Ca sa devii baptist, prin ce etape trebuie sa treci? E nevoie sa te insoteasca cineva? Ai nevoie de "documente"/"acte"? Vreau sa stiu fiecare pas.Sunt doar curios.Am auzit de multe cazuri si as vrea sa stiu.Cel mai detaliat raspuns primeste funda!

8 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Ca fost ortodox, devenit baptist iti zic perspectiva mea:
- trebuie sa zici ca te pocaiesti si ipotetic sa crezi in Noul Testament si sa critici icoanele, ortodoxia/catolicismul, si Vechiul Testament
- dupa aia zici public ca vrei sa te botezi la un program de biserica
- apoi primesti vreo cateva saptamani de indoctrinare ca sa ei sa fie sigur ca nu ai erezii majore dar nu e atat de strict
- ai sa fii botezat
- apoi peste (cateva) saptamani poti sa iti iei certificat de botez.

Totusi daca vrei pentru recensamant, poti sa zici ca esti baptist fara nici o foaie sau tot acest proces birocratic antementionat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ca trebuie sa te faci mai intai penticostal. Nu merge asa direct. Te faci penticostal, iti faci acolo stagiatura (un an parca) si apoi iti dau aia recomandare (daca ti-o dau). Te mai trec si cei de la baptisti printr-un filtru, sa vada daca intr-adevar te-ai lepadat de Satana... si gata, devii membru cu drepturi depline. Asa am auzit eu, dar mai intreaba si pe altii, sa fii sigur.

| Jeezy a răspuns:

Trebuie sa te pocaiesti cu adevarat...altfel degeaba esti baptist.

| 7Slasher666 explică (pentru Jeezy):

Da, dar nu stiu cum faci asta.Adica unde te duci? Cine te pocaieste? Cui ii marturisesti credinta ta si toate astea? Cine te boteaza din nou ( daca e nevoie )? Asta vreau sa stiu.

| Jeezy a răspuns (pentru 7Slasher666):

Pai in primul rand te duci la biserica si spui pastorului ca ai hotarat sa te pocaiesti si vrei sa te botezi... apoi iti va spune el mai departe

| 7Slasher666 explică (pentru Jeezy):

Si ce fel de lucruri mi-ar spune? Este nevoie sa am pe cineva cu mine ca si ''martor''?

| Jeezy a răspuns (pentru 7Slasher666):

Nu e nevoie de nimeni ca si martor...
ce ti-ar spune? niste lucruri pe care tu trebuie sa le stii inainte sa faci pasul acesta...
de unde esti?

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru 7Slasher666):

Adevarata pocainta, singura despre care vorbeste Scriptura este cea care presupune lucrarea harului, transmiterea harului prin preotia lui Hristos.