| anonim_4396 a întrebat:

Ca tot apare ocazional cineva inteligent care sa o arda gen "da ateii de ce nu are categoria lor?", o sa postez un comentariu lasat cuiva :

"am propus acum cateva luni (desigur, la mod ironic), ca ateii sa aiba si ei categoria lor"... esti actor? Daca nu, conform logicii tale n-ai ce sa cauti la categoria filme. Esti savant? Daca nu, n-ai ce sa cauti la stiinta. Esti bucatar? N-ai ce sa cauti la culinar. Mai vrei exemple? Eu zic sa facem pentru fiecare special ca tine cate o categorie noua. Nu de alta dar nu esti nici actor, nici bucatar, nici sportiv, nici savant, etc. Nu esti multe iar conform tie, tu n-ai ce sa cauti pe TPU.

Apropo, stiai ca n-ai ce sa cauti nici la religie? Religia tine de TOATE religiile nu doar de crestinism. Majoritatea habar n-aveti cu ce se mananca "religia" la acest capitol voi fiind mai varza decat varza. Deci daca vrei sa se faca diverse categorii, sa se faca pentru crestini, hindusi, musulmani, etc.

Hai sa complicam putin treaba la religie.

Esti constient/a de faptul ca reigia crestina este impartita in 42000 de ramuri (give or take)? Daca nu, felicitari, ai invatat ceva nou. Ei bine, sa se faca 42000 de sub-categorii la "crestinism" pentru ca dupa logica ta, un ortodox n-are ce sa caute la catolici, etc.

"desigur, la mod ironic"... si eu tot "la mod ironic" propun aceste separari.

Acum clasicul : Cum comentati?

(ca deh, trebuie sa fie si o intrebare)

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Partea cu "nu ai ce sa cauti nici la religie" e falsa.

| Purec a răspuns:

Hai sa comentam happy Nu am inteles cum ai ajuns dela "sa aiba si ateii categoria lor" la "esti actor? Daca nu, conform logicii tale n-ai ce sa cauti la categoria filme" pentru ca nu are nicio legatura, nu a spus nimeni ca ateii ar trebui s aiba categoria lor si sa stea doar acolo, dar stii cum e, esti scriitor? Daca nu, nu ai voie sa scrii happy Asta...asa dupa logica ta happy

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

"nu a spus nimeni ca ateii ar trebui s aiba categoria lor si sa stea doar acolo"... la partea asta te contrazic destule persoane. Au fost destui care au zis asa ceva si nu poti sa negi (se pare ca tu poti).

"cum ai ajuns dela "sa aiba si ateii categoria lor" la "esti actor?"... nu e vorba doar de "esti actor". Nu-ti plac filmele? Nu esti director? Etc. La fel cum si in cadrul religiei conform unor "inteligenti" care vor separarea ateilor de religie, trebuie o separare a religiilor, a actorilor, cinefililor, regizorilor, etc. Folosesc exact aceeasi logica pe care o foloseste si userul la care i-am raspuns si toti cei care vor separarea ateilor de "religie". Ba mai mult de atat, eu propun sa se faca mai multe categorii, eu complic putin treaba.

Intelegi? Mai mult ca sigur nu.

| Purec a răspuns:

Daca au spus multi, eu nu stiu ce au spus multi, stiu doar ceea ce ai vomitat tu aici, ceea ce nu are logica deloc. IIncerci sa ai o idee dar e incompleta. Ai dificultăți in a te exprima, si totodata ai impresia ca ești atat de deștept încât nu te înțelege nimeni. Îmi pare rau, ești o cauza pierduta. Dar totuși, zicea cineva mai sus de o categorie aparte, cred ca te-ai adapta perfect acolo

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Ar fi păcat să nu mai intre ateii pe categoria religie.Confruntarea convingerilor diferite în privința existenței și a vieții e chiar farmecul categoriei religie.

| Mădă0611 a răspuns:

Doar pe ăia, nu cei, cel mai vai de capul lor ii deranjeaza prezenta ateilor pe aici; sunt ăia care nu stiu la ce foloseste creierul, ăia cu o mega credinta in ce ataca ateii, nu in dumnezeu, si ăia care amesteca toate religiile, fara vreo logica, dar am zis deja, nu stiu la ce foloseste creierul.

Ca sa vezi cat de prosti pot fi, poftim exemplu. Intri pe TPU si nimeresti ba pe pagina cu cele mai comentate intrebari, ba pe cele recomandate, ba pe cele recente, aici nu scrie categoria. Nu mai spun cum sunt ăia care cred ca daca dau click pe ceva ce depaseste limita bunului simt ca sa-i arat asta si vad sus "religie" o sa raman cu dorinta doar ca o sa imi suspende contul.

Daca nu sunt capabili sa accepte si alte informatii, sa le primeasca macar, asa cum restul e obligat sa afle ca nu stiu ce si nu stiu ce, sa mearga sa se inchida prin manastiri, pesteri, stanci, morminte. :-&

| Alcyon a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu una nu ma incadrez in categoria ultrareligiosilor; de fapt nu ma incadrez perfect in nicio categorie, fiindca detest cutiutele stramte in care-si petrec omuletii existenta. Nu-mi plac insa persoanele infatuate, care considera ca daca au citit o carte sau doua, au dreptul sa-si bata joc de oameni. Asta-i problema in realitate. Tu spui ca religiosii de pe forum nu accepta alte informatii... dar nu la fel fac si ateii? Fiecare alege modul de viata care i se potriveste. Daca unul prefera sa mediteze in izolare, e treaba lui. Eu nu-mi permit sa-i judec pe cei ce nu sunt ca mine. Eu n-am avut experientele lor de viata, prin urmare nu ma pot pune in locul lor sa comentez.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alcyon):

Te-ai simtit? Nu-i judeci? raised eyebrows

| Alcyon a răspuns:

Postezi numai rahaturi si pe urma faci urat ca se ia lumea de tine. Uite de-asta am spus ca ateii ar trebui exclusi de la categoria asta. Daca n-ar fi atei ca tine, care sa polueze atmosfera, n-as avea nicio problema. Dar tu, si altii ca tine, chiar n-au ce cauta pe acest forum. Sunteti complet lipsiti de educatie si de bun-simt. Si pe urma le dati altora lectii... Si inca o data, n-am nimic cu ateii. Am ceva cu ateii nesimtiti, printre care te numeri si tu.

| Delmoniko a răspuns (pentru Alcyon):

Faceti draga o sectiune pentru ateii nesimtiti ca se crizeaza lumea si face spame la burice. Da in dambla sau ii apuca spaima. Faceti o impartire ca in Infernul lui Dante, dar aveti grija... crestinii sa stea cat mai la fund rolling on the floor

| CinevaNou a răspuns:

Ar trebui sa facem o categorie "prosti" si sa mutam majoritatea persoanelor acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

No Comment

Răspuns utilizator avertizat