| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Caderea Occidentului se datoreaza mai mult trecutului pe care l-a avut si din cauza ca nivelul generatiilor a continuat sa scada de la an la an iar asta pentru ca oamenii "l-au ucis pe Dumnezeu" asa cum se spune? Stiu asta pentru ca codul bibliei sau codul Tora spune ca oamenii sunt legati de biblie intr-un fel, aici ma refer la viata oamenilor care dupa cum se spune ca "viata e ciclica" ce s-a intamplat in trecut se va intampla din nou.
Intrebarea e, ce s-a intamplat cu vestul o sa se intample si cu RO? Pentru ca ma gandeam la ce a spus un preot „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite bunul de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma." Sa fie oare asta?
Iar asta ma duce cu gandul la ce e scris in biblie.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa intelegem ca evul mediu era un loc mai bun?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Nu dar lumea nu a fost niciodata perfecta si asta-i viata.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Acum care e necazul marius? ca exista libertate, democratie, tehnologie, medicina?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Prefer sa nu comentez sunt suparat.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Iti doresc sa scapi de suparare, e o duminica frumoasa

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

La fel si tie RAY o zi buna iti doresc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Https://ro.m.wikipedia.org/......ul_Bibliei
In imaginea asta se poate obtine foarte usor propozitia: God is a moron.

Probabil si asta e un mesaj ascuns.

| Yuoia a răspuns:

Am o nedumerire: cand a cazut occidntul? Mie mi se pare ca este infloritor.

| doctorandus a răspuns (pentru Yuoia):

Nu, n-a cazut Occidentul, a cazut morala invechita.

| Yuoia a răspuns (pentru doctorandus):

Eu m-am referit la exprimarea lui.

| Theo94 a răspuns:

Inavata din istorie, cate imperii, state, etc. au decazut, disparut pana acum, harta politica a lumii nu e statica nici macar cea fizica.

| cyberalex a răspuns:

Preotul are frica, din cauza ca nu va mai avea enoriasi sa le frica.
Basmul cu vremuri grele este perpetuat de la inceput.