| onicel35 a întrebat:

¨Cain s-a impreunat cu nevasta sa, si la facut pe Enoh¨. s. a. m. d -cine era nevasta lui Cain? Pentru a afla raspunsul, vezi ce origine are biblia si ce obiceiuri aveau... fundita pentru raspuns corect!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deoarece Adam şi Eva au fost primele fiinţe umane (şi singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut altă alegere decât să se căsătorească între ei. Dumnezeu nu a interzis căsătoria intra-familială până mult timp după aceea, practic până când au existat suficienţi oameni astfel încât acest tip de căsătorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc. În consecinţă, căsatoria intra-familială a fost sigură pentru ei. Poate părea ciudat sau chiar dezgustător să ne gândim la soţia lui Cain ca fiind chiar sora lui. La începuturile lumii totuşi, deoarece Dumnezeu a început cu un singur bărbat şi o singură femeie, cea de-a doua generaţie de oameni nu a avut altă posibilitate decât să se căsătorească între ei.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

E pacat sa minti apare si in cele 10 porunci si in pildele lui isus, cain a plecat in capitolu 4 in pustiu unde si-a gasit nevasta nu ma intereseaza cap 5 sunt alte vremuri, alte timpuri, nu baga minciunii daca asa scrie in biblie lasa asa cum e nu o interpreta nu uita ca hula e pacat de moarte o spune isus nu eu

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Daca eva si adam avea grupa a de sange toti stramosi lor aveau acelasi grupa de sange grupele de sange nu se schimba ele raman la fel, se transmite adn mai departe si cateodata sunt erorii dar schimbari de adn nu exista si nici nu e posibil, noile grupe de sange au rezultat din cobinari a 2 grupari de sange teoria evolutiei explica

| ateu123 a răspuns:

Citeste capitolu 4 nu tampenile scrie de copii de 9 ani , dupa cum vei observa in momentul cand la ucis pe abel mania domnului sa abatut asupra lui si el a plecat in salbaticie unde e cunoscuto pe nevasta lui care? nu se stie alti copii facuti de adam si eva apar doar in cap 5
nu in cap 4 convingete singur http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=5
După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5. Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât fata ta?
7. Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!"
8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieşim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, şi l-a omorât.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

Iată acum cartea neamului lui Adam. Când a făcut Dumnezeu pe Adam, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu.
2. Bărbat şi femeie a făcut şi i-a binecuvântat şi le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut.
3. Adam a trăit două sute treizeci de ani şi atunci i s-a născut un fiu după asemănarea sa şi, după chipul său şi i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
5. Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.
6. Set a trăit două sute cinci ani şi i s-a născut Enos.
7. După naşterea lui Enos, Set a mai trăit şapte sute şapte ani, şi i s-au născut fii şi fiice.
8. Iar de toate, zilele lui Set au fost nouă sute doisprezece ani şi apoi a murit.
9. Enos a trăit o sută nouăzeci de ani şi atunci i s-a născut Cainan.
10. După naşterea lui Cainan, Enos a mai trăit şapte sute cincisprezece ani şi i s-au născut fii şi fiice.
11. Iar de toate, zilele lui Enos au fost nouă sute cinci ani şi apoi a murit.
12. Cainan a trăit o sută şaptezeci de ani şi atunci i s-a născut Maleleil.
13. După naşterea lui Maleleil, Cainan a mai trăit şapte sute patruzeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
14. Iar de toate, zilele lui Cainan au fost nouă sute zece ani şi apoi a murit.
15. Maleleil a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani şi atunci i s-a născut Iared.
16. După naşterea lui Iared, Maleleil a mai trăit şapte sute treizeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
17. Iar de toate, zilele lui Maleleil au fost opt sute nouăzeci şi cinci de ani şi apoi a murit.
18. Iared a trăit o sută şaizeci şi doi de ani şi atunci i s-a născut Enoh.
19. După naşterea lui Enoh, Iared a mai trăit opt sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
20. Iar de toate, zilele lui Iared au fost nouă sute şaizeci şi doi de ani şi apoi a murit.
21. Enoh a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani, şi atunci i s-a născut Matusalem.
22. Şi a umblat Enoh înaintea lui Dumnezeu, după naşterea lui Matusalem, două sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
23. Iar de toate, zilele lui Enoh au fost trei sute şaizeci şi cinci de ani.
24. Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu.
25. Matusalem a trăit o sută optzeci şi şapte de ani şi atunci i s-a născut Lameh.
26. După naşterea lui Lameh, Matusalem a mai trăit şapte sute optzeci şi doi de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
27. Iar de toate, zilele lui Matusalem, pe care le-a trăit, au fost nouă sute şaizeci şi nouă de ani şi apoi a murit.
28. Lameh a trăit o sută optzeci şi opt de ani şi atunci i s-a născut un fiu.
29. Şi i-a pus numele Noe, zicând: "Acesta ne va mângâia în lucrul nostru şi în munca mâinilor noastre, la lucrarea pământului, pe care l-a blestemat Domnul Dumnezeu!"
30. Şi a mai trăit Lameh, după naşterea lui Noe, cinci sute şaizeci şi cinci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
31. Iar de toate, zilele lui Lameh au fost şapte sute cincizeci şi trei de ani şi apoi a murit.
32. Noe era de cinci sute de ani, când i s-au născut trei feciori: Sem, Ham şi Iafet.

| kamykaze88 a răspuns:

Pe scurt Cain si Abel nu erau singuri copii. Au avut si surori nu spune cate dar erau

| ateu123 a răspuns (pentru kamykaze88):

Asa cand nu citesti biblia o interpretezi aiurea citeste geneza http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=4 cain si-a gasit nevasta in pustiu in cap 5 adam si eva naste alti copii sa nu uitam ca adam si eva erau tineri cand cain la omorat pe abel, adam si eva au trait 900 de ani deja cain avea si nepotii

| kamykaze88 a răspuns (pentru ateu123):

Lasa-ma frate cu biblia ortodoxa... fara suparare aia poti sa ti-o introduci in. asa daca vcrei ceva adu o biblie care sa aiba adougiri de carti de la nu stiu ce calugari obsedati de minori

| ateu123 a răspuns (pentru kamykaze88):

Asa scrie in basmele lor eu find ateu am incercat sa raspund

| kamykaze88 a răspuns (pentru ateu123):

Credeam ca esti no ofence un alt obsedat religios

| ateu123 a răspuns (pentru kamykaze88):

Nu-mi place minciuna si cum crestinii vor sa se scoata mereu cu ipocrizie, stiinta nu poate raspunde la toate dar nu fuge de responsabilitatii din contra este promovarea gandiri ibere ateismul se regaseste in stiinta si observ ca e viitorul omenirii

| kamykaze88 a răspuns (pentru ateu123):

Omul nu mai are viitor mult...

| ateu123 a răspuns (pentru kamykaze88):

Eu nu cred in apocalisa, basme

| danay72 a răspuns:

Cain era casatorit cu o sora de a lui.S-a casatorit cu ea pentru ca Adam a mai avut fiice.Geneza5:3,4. In acel timp din istoria omenirii, cand oamenii inca se bucurau de o sanatate foarte buna si vitalitate, cum dovedeste durata vietii lor, probabilitatea de a transmite defecte ereditare ca urmare a unei casatorii intre rude apropiate era foarte mica. Dar apoi cand Dumnezeu a ales Israelul ca popor, a dat legi care interziceau incestul.

| onicel35 explică:

De ce nu se enunta numele nevestei lui Cain? Cred ca are mai mare importanta decat alte nume de femei listate ca urmasi ai lui Cain.Biblia fiind de origine mozaica, femeile nu aveau nici un rol important si nu erau puse la numar, ele neputand avea functii de conducere.Si astazi se mai pastreaza obiceiul.In Irak sau in Turcia, kurzii care au familii mai numeroase, daca sunt 5 baieti si 7 fete in familie, ei iti vor spune ca sunt doar 5...
Apreciez raspunsurile voastre dar, africanii, chinezii...tot din Adam si Eva se trag?