| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Cand este vorba de credinta in Dumnezeu, mai este loc si de increderea in sine?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Unii isi vad sinele prea inalt, poate din cauza rangului sau a gradului si spun, pot face orice.Toti suntem vinovati de acest nivel de superioritare.Altii respira aerul gros si mlastinos al autodeprecierii.Ei spun lumea ar fi mai buna fara mine sunt un ratat, un gunoi.
Doua extreme ale unei vederi slabe asupra sinelui; iubirea de sine si detestarea de sine; ne clatinam incoace si incolo intre acestea doua; promovarea si demolarea ne imping inainte si inapoi.Intr-o zi, un ego prea mare, in cealalta-prea mic.Nicio pozitie,insa,nu e corecta.
Autoaprecierea si autodeprecierea sunt amandoua la fel de neadevarate. Unde se afla adevarul?
Intr-un punct,la jumatatea distantei dintre-pot face orice-si -nu pot face nimic,se afla, pot totul in Cristos, care ma intareste.
Nici omnipotent, nici neputincios, nici VIP-ul lui Dumnezeu, nici greseala Sa.Nici sigur de sine, nici nesigur, ci sigur in Dumnezeu.Perspectiva corecta asupra sinelui se afla la mijloc.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Voi incepe cu altceva, existenta noastra pe pamant. Din punct de vedere Biblic nu exista nuante de gri ci numai alb sau negru. Griul este un alb murdar deci tot negru. Asa si omul, pe pamant nu exista "libertate" ci doar doua forme de sclavism. Prima forma este cea a celor ce cred in Dumnezeu, in puterea Lui de a face totul. Prin "cedarea" in fata lui Dumnezeu devi sclavul acestuia DAR atunci devi LIBER. Cealalta parte a omenirii lupta pentru "libertate" DAR astfel devin SCLAVII diavolului fara sa stie. Increderea in "SINE" este o parte covarsitoare a mandriei care ne dirijaza si care il are "in spate" pe satana. La un adevarat credincios increderea de sine s-a "topit" in dragostea pentru Dumnezeu care S-a dat pe Sine pentru un "nimeni" ca mine. Raspunsul este NU.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeu sau orcare altu fie ca e zeu sau om sunt factori importanti in dobandirea succesului personal ei ajung sa fie modele de viata, de vreme ce ajungi sa dobandesti succesul personal ajungi sa primesti incredere in tine.
(Modelul in viata este doar o mica parte ce tine de increderea in sine)

| danay72 a răspuns:

Da pentru ca Dumnezeu vrea sa avem incredere in noi si demnitate.De fapt, chiar ne trateaza cu demnitate si respect, iar o persoana care nu are demnitate nu are incredere in sine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, pai daca n-ai incredere intine insuti cum traversezi strada?

| frzq1 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

No traversez sau ma iau ca un caine dupa oameni, daca nici asta schelai si fug

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru frzq1):

E bine cum zici numai tu

| M25M a răspuns:

Discutabil, se poate, cred, cu ambele daca credinta nu atinge paroxismul.

| dragos9234 a răspuns:

Nu vad de ce nu poate fi loc.

| Zenit313 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Daca iti pui toata increderea ta in Dumnezeu, si crezi ca fara el nu poti face nimic, ajungi, oarecum, sa te consideri inutil, si sa nu mai ai nici pic de incredere in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orice inceput, trebuie sa punem temelie credinta si ajutor bun sa cerem celui ce niciodata nu ne va lasa la greu,si ne va ajuta. daca nu credem ca putem duce la indeplinire acel lucru impreuna cu ajutorul Domnului, putem sa nu-l mai incepem.e adevarat nici eu nu ma rog mereu dar am incredere ca lucrul bun este pazit de preasfantul si sant ajutat, caci viata m-a invatat ca lucrul rau, roade proaste aduce, si nu durabile, ci care trec precum fumul.

| Generalul a răspuns:

Atata timp cat lasi balta orice urma de ratiune si iti spui speranta in zei imaginari si popi obezi, hraniti din banii statului si cotizatiile superstitiosilor, nu cred ca mai poate fi vorba de vreo urma de incredere in sine. happy

| frzq1 a răspuns:

Increderea te impiedica la un moment dat sa mai ai putere-n tine. dupa 3 ani de disperare iti dai seama ca ai ramas doar cu o pierdere de memorie si o oboseala nemernica. iar in minte poate doar niste pareri de sine. increderea in tine este sa nu renunti, sa nu cazi.iti trebuie un reper nebun sa nu sfarsesti cu tine

| lairon a răspuns:

E loc de incredere in sine dar pentru tine conceptu de Dumnezeu e gresit
El iubeste oamenii nu-i tine ca sclavii
Poti avea incredere in tine dar sa nu te crezi inaintea lui Dumnezeu

| inaescu a răspuns:

Nu numai ca este loc, dar trebuie chiar sa cunosti acest sine. happy

| anamarya123 a răspuns:

Nu