| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu (presupunand ca exista) e atotputernic, atunci de ce ar avea nevoie de oameni sa creada in el? Nu poate sa faca o minune, sa ne faca sa credem in el cu totii, asa, prin magie?

26 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

E ca şi cum eu îţi proptesc un ak47 în piept,şi te trimit sa-mi iei o bere. Poţi să te duci să-mi iei o bere,poţi să nu te duci. Dar dacă nu te duci,te fac sită. Dar totuşi ţi-am lăsat libertatea să alegi.
Cam aşa e şi cu presupusul dumnezeu,îi este lene să se ducă după bere, şi dacă tot are pe cine să trimită, de ce să nu o facă.

| Mann02 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Satanistule laughing o sa arzi in iad rolling on the floor

| Woodenpints91 a răspuns:

Rahatul ăla cu ochi de la avatar la care te-ai referit tu, sunt eu. Nu ştiu cum ai ajuns tu la concluzia că eu urlu sau fac muzică, cert este că doar o minte mai ingustă decât aţa plii ar gândi aşa.

| 220V a răspuns:

E prea ocupat cu ingeritele si cu sfintele si de aia nu face nici o minune

| 220V a răspuns:

Copil prost si fara educatie pe deasupra, ai avea curaj sa-mi zici asa in fata?

| 220V a răspuns:

Dupa cum vorbesti, ai 12 ani

| Thunder a răspuns:

E cu aia, cu liberul arbitru, parca...Cu toate ca ai tu liber arbitru, daca nu faci ce trebuie ti-o iei in bot de nu te vezi. Trebuie sa realizezi ce e bine, ce e rau, trebuie sa simti in adancul sufletului, sa simti bunatatea, dragostea dumnezeieasca, sa ai harul, pentru ca numai asa ajungi in imparatia cerului. Doar nu vrei sa primesti mura-n gura, ba!

| hellchild a răspuns:

Inteleg ca esti ateu(ca sa se stie n-am nimic inpotriva cu nimeni, asta pentru ca, desi oficial sunt crestin, teoretic... e complicat.), dar nu cred ca ai inteles cum sta treaba, el ne da libera alegere.Ma rog sa alegem intre EL si ce? Ca teoretic EL e omniprezent si el e tot, deci Satana... Va las pe voi sa trageti concluziile.

| CristianMD a răspuns:

NU trebuie sa ne dovedeasca prin o minune ca e atotputernic NOI decidem daca vrem sa credem sau nu.

| Aasdfghj a răspuns:

Pai...e alegerea fiecaruia daca vrea sau nu sa creada.ne-a lasat pe noi sa alegem:p

| BayazidFulgerul a răspuns:

Auzi dar tu o iubesti pe mama ta? Daca da asta inseamna sa crezi in Dumnezeu.EL ne-a facut! Minunile dureaza putin.Si chiar asa, nu iti e de ajuns ca ISUS a inviat la 3 zile? sau tu crezi ca e o povete

| MyObsession a răspuns (pentru BayazidFulgerul):

Dacă o iubesc pe maicămea asta înseamnă că eu cred în dumnezău? Asta e o aberaţie de cod roşu'. Apropo,mare creştin,iisus cu doi de 'i', că vă mai daţi mari creştini.Şi acum, de unde ai tu dovadă că isus a înviat în 3 zile? Sau că el a existat? Sau o logică, că asta s-ar fi întâmplat? Şi te rog, fără prostii gen 'citeşte biblia' că apoi eu o să te întreb cine a scris bilbia şi nu o să ştii să-mi răspunzi.

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru MyObsession):

1.Prin credinta ne manifestam iubirea fata de D-zeu.2.Aici ai dreptate.3 din biblie 4.Ai auzit ca cine nu face pacate si nu injura toata viata poate invia mai devreme sau mai tarziu5."Din Sfânta Evanghelie de la Marcu (Matei, Luca, Ioan) citire" "Din Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, citire","Din Epistola Sfântului Apostol Iacob, citire" si multi altii tongue

| MyObsession a răspuns (pentru BayazidFulgerul):

Tot ce mi-ai dat tu sunt nişte citate din biblie.Ia zi tu, cine a scris biblia?

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru MyObsession):

Iti zic maine laughing

| MyObsession a răspuns (pentru BayazidFulgerul):

Ah,ce glume proaste.Nu suport când voi credeţi citate dintr-o carte simplă, şi nici nu ştiţi de cine este scrisă.

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru MyObsession):

CARTE AUTOR
Genesa Moise (posibil plus alții)
Exodul
Leviticul
Numeri
Deuteronomul
Iosua Posibil Iosua (după Talmud), dar probabil are mai mulți autori.
Judecători Anonim, probabil cu mai mulți autori.
Rut Samuel, dupa Talmudul Babilonian, ceea ce este puțin probabil.
1 Samuel Bucăți din carte pot fi scrise de Samuel sau ucenicii lui. Moartea lui Samuel este menționată în 1 Samuel 25.
2 Samuel
1 Împăraţi Necunoscut. Tradiția ebraică străveche îl numește pe Ieremia.
2 Împăraţi
1 Cronici Ezra
2 Cronici
Ezra Ezra și alții
Neemia Neemia și alții (probabil unul din autorii Ezra)
Estera Necunoscut, posibil Mardoheu
Iov Necunoscut
Psalmi David, fii lui Core, Asaf, Solomon, Moise și alții
Proverbe Solomon și alții
Eclesiastul Probabil Solomon
Cântarea cântărilor Probabil Solomon
Isaia Isaia
Ieremia Ieremia?
Plângerile lui Ieremia Probabil Ieremia
Ezechiel Ezechiel
Daniel Daniel
Osea Osea
Ioel Ioel
Amos Amos
Obadia Obadia
Iona Necunoscut
Mica Mica
Naum Naum
Habacuc Habacuc
Ţefania Ţefania
Hagai Hagai
Zaharia Zaharia
Maleahi Maleahi
Matei Matei
Marcu Marcu
Luca Luca
Ioan Ioan
Faptele Apostolilor Luca
Romani Pavel
1 Corinteni
2 Corinteni
Galateni
Efeseni
Filipeni
Coloseni
1 Tesaloniceni
2 Tesaloniceni
1 Timotei
2 Timotei
Tit
Filimon
Evrei Necunoscut
Iacov Iacov
1 Petru Petru
2 Petru
1 Ioan Ioan
2 Ioan
3 Ioan
Iuda Iuda
Apocalipsa Ioan
de aia am zis ca iti zic maine ca sa am timp sa scriu astea tonguetonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate sa faca o minune, dar este putin... masowinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa, si? De unde stii tu ca la ora asta nu-ti raspunde pe site o gramajoara de cenusa arsa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da nu face asta de ceva ani buni? Ia fiecare puradel in parte si il baga la ora de religie iar ala de la catedra iti umple capul de tot felul de prostii si chestii ca vai ce ti se intampla daca crezi, vai ce minuni face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna asta.

Răspuns utilizator avertizat
| anameoow a răspuns:

Dumnezeu a decis să ne lase pe noi să credem în ce vrem, să facem ce vrem. Dacă el ar vrea și ar putea să ne facă pe toți,, credincioși`` ar însemna că el poate să ne controleze.Nu s-ar mai numi lume dacă totul ar fi de fapt joaca lui Dumnezeu.Noi avem propria noastră viață, propriul nostru creierlaughing

| MO93 a răspuns:

Buna Jelli! Dumnezeu ne iubeste, dar ne-a lasat liberi, sa alegem noi daca vrem sa mergem in Imparatia Sa sau nu. Ne-a lasat pe noi sa alegem daca Il iubim sau nu. Dumnezeu nu ne forteaza; de exemplu tu, daca iti iubesti mama stai langa ea din proprie initiativa. Acum aceasta intrebare a ta are un raspuns mult mai complex. E ca si cum doua persoane ar fi intr-o camera si ar juca un joc : sa gaseasca un oarecare obiect in camera apropiata. Primul il gaseste iar al doilea nu si atunci, al doilea ii spune primului : Mai, obiectul ala nu exista. La care primul in sinea lui: Daca nu l-ai gasit tu nu inseamna ca nu exista.
Ar trebui sa il cauti si tu pe Dumnezeu putin mai mult, incearca sa cauti eficient; nu-l cauta in baruri, in discoteci; cauta-l la Biserica; poti intreba un preot, el iti explica mult mai bine sau, daca vrei poti cumpara carti scrise de Sfintii Parinti (ortodocsi, bineinteles) in care gasesti multe raspunsuri la intrebarea ta.
Iti dau un sfat. E simplu, nu te vede nimeni. Du-te la o biserica, catedrala, manastire, unde vrei tu ( nu trebuie sa fie in timpul slujbei) si pune in "cutia cu pomelnice" o hartiuta pe care scrii ca titlu: Vii si mai jos iti scrii numele, iar apoi scrii asa: Sa-mi ajute Dumnezeu, sa-mi intareasca credinta. Poti pune acolo si niste banuti. Dumnezeu sa te binecuvinteze.