| Marck94 a întrebat:

Cand o sa descoperim si noi acest mister ce e dupa moarte? Chiar ca niciodata nu vom afla adevarul? Suntem manipulati de religie. Trec anii si nu descoperim nimic. De ce trebuie ca moartea sa fie misterioasa si alte lucruri misterioase nu o sa stim?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prea mult nu cred ca se intampla dupa moarte, isi pierzi constinta, deci numai stii ca existi

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Am dovezi ca conexiunile dintre neuroni creaza ceea ce numim constinta, in lipsa lor nu vad cum ai putea fi constient

| SG1995 a răspuns:

Pai stim ce se intampla fiziologic cand murim, creierul se opreste, restul sunt presupuneri si sperante.

| verfct a răspuns (pentru SG1995):

Deci tu nu existi fiziologic, tu existi ca vreun soi de basina, fantoma?

| SG1995 a răspuns (pentru verfct):

Reciteste-mi raspunsul amice.

| Steregoi a răspuns:

Nu e nici o manipulare. Ia gandeste-te, totul se transforma si fara o referință fixa sau un Dumnezeu nu ar exista nimic organizat si structurat. Toți zeii antici sunt descriși intr-un mod neclar si josnic spre deosebire de singurul Dumnezeu real descris in Biblie.

In general nu se întoarce nimeni din moarte ca sa spună ce e moartea. Cine asculta de Dumnezeu se va întoarce din moarte când va fi înviat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sa descoperi ce e dupa moarte trebuie sa asisti la o deshumare. Acelasi lucru se va intampla si cu tine dupa moarte... si nu va mai fi niciun mister.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Viata noastra este scurta si trecatoare, vei vedea chiar tu asta, viata omului este mult prea scurta, o sa vezi la un final ce va fi dupa moarte, ai timp si de ea. Nu e nimeni manipulatwinking
Dupa moarte este judecata lui Dumnezeu, nu mai respinge asta! Accepta-l si impaca-te cu Iisus Hristos, crede din toata inima ca a murit pe cruce pentru tine.
Sa ai pace in viata big grin

| Golyat18 a răspuns:

Ce vrei sa descoperi daca nu mai e nimic? Pana si multi din cei care cred in spirite afirma ca spiritul e doar o energie.

| varsanofie a răspuns:

Misterul a fost nu de mult descoperit. problema este cu adevarul inca se lucreaza la cum sa il spuna si cui. religia este doar o religia in fond si la urma urmei. fiind o unealta prin care se poate manipula usor. in religie, in noul testament am invatat ca daca batem, usa se va deschide, la fel si cu a afla ceva. intreaba si ti se va raspunde. fiind nou aici, incerc sa fiu fair-play prin a incerca cum multi altii probabil au incercat sa dea u raspuns acestui mister. in primul rand in spatele acestui mister, se afla de fapt frica. frica de necunoscut in general. daca noi am putea transcende aceasta frica, ne-am da seama ca de fapt este doar un voal, cum spun multi, pur si simplu apare acel sentiment de care toti fugim, si dupa ce ti se opreste inima te trezesti in alta dimensiune. atata tot. totul fiind scris, parerile fiind impartite. din propria experienta si altor colegi de breasla, cautand probabil sa vedem, am ajuns a ne face o idee. misterul este de fapt ce ne invata religia. din pacate. nascindu-ne crestini, trebuie sa credem intr-o viata mai buna, si fara a-ti imagina o viata mai buna, ajungem ca Costel acolo si o sa ne spuna ca nu se fumeaza, intorcandu-ne inapoi pe pamant. laughing)

| verfct a răspuns:

Nu e deloc misterios.
Intrebarea ta e "Ce e dupa ce. nu mai e?". Dupa moartea ta, daca te reproduci, copiii tai vor continua sa se reproduca. Generatiile isi vor imbunatati capacitatile intelectuale, se vor face progrese in stiinta, descoperiri revolutionare. Poate vom coloniza Sistemul Solar? Poate ne vom extinde ca specie in Univers? Cam asta se va intampla. Dar tu vrei sa stii din punct de vedere subiectiv, ce e dupa moartea ta. Pe tine nu te intereseaza ce se intampla cu viata (noi, toti incluzand viata inteligenta cat si alte organisme, plante s-a.m.d). Tu esti subiectiv si egoist. Vrei sa stii ce se intampla dupa moartea ta subiectiva, vrei sa fii si sa te simti special. Imi pare rau dar esti unul din 7 alte miliarde de oameni. nu chiar atat de special. Incearca sa iti pui intrebari obiective, e mai sanatos. De genul: "Ce se va intampla cu viata dupa moartea mea?" "Oare vom supravietui ca specie?" "Oare omenirea va afla raspunsurile la intrebarile care-i tin in loc?". Astea sunt intrebari obiective, colective. Eu genul asta de intrebari imi pun, nu sunt egoist incat fix moartea mea sa fie ceva special. Daca te incalzeste cu ceva, viata va continua si dupa ce tu vei muri. Nu e tare?