| Dizzyz a întrebat:

Cand te masturbezi uitandu-te la filme porno este pacat?
Adica dumnezeu sta departe de tine cand faci asta?
pe scurt,il superi pe dumnezeu cand te iuti la filme porno in timp ce te masturbezi, sau doar daca te masturbezi?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Da, îL superi pe Dumnezeu. Dumnezeu nu va sta departe de tine, tu vei sta departe de el prin păcatele pe care le faci.
Numai bine!

| Dizzyz explică (pentru 1Mihai1):

Scz pentru intarziere dar am uitat sa-ti dau funda!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Dizzyz):

Mulţumescwinking!

17 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Neah, daca il supara art fi intervenit dandu-ti un puta sau ceva de genu'.

| Hombre a răspuns:

Te vede si te trece in catastif, dupa ce da-i ortu popii si esti basculat la poarta raiului, acolo te i-a Ema la purificat si te gasete scris ca persoana non-grata si iti intocmeste un proces verbal de contraventie ca ti-ai chinuit organu' in loc sa-l folosesti crestineste, ucidere de spermatozoizi bla bla bla. Dupa aceea te trimite sa faci penitenta, smoala, foc, acid sulfuric, ce mai, chin mare de tot, de aceia te sfatuiesc sa te duci la femei si lasa dracu lustruitul instrumentului ca prea multa lăbăreala creaza dependenta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Curvia e pacat, deci il superi, dar mai important este ca iti superi trupul deoarece masturbarea provoaca o dependenta mare.

| doctorandus a răspuns:

In ce priveste a pofti o femeie/barbat, poti face asta mergand pe strada, la jurnalul de stiri, la teatru, la scoala, etc., asa ca daca vrei sa fii sigur ca nu preacurvesti cu gandul te duci pe Muntii Bucegi si mananci iarba, dar nici asta nu e 100% sigur, deoarece iti vei aminti femei, le vei imagina sau le vei visa noaptea. Practic, toate personale normale din punct de vedere medical preacurvesc cu sau fara voia lor, deoarece pofta sexuala se manifesta in creierul reptilian, asupra caruia mintea constienta nu are control, ea poate doar sa refuze executarea poftei sexuale prin recurgerea la a face curte, vrajeala sau viol, abia dupa ce aceasta pofta s-a manifestat in creier.

Iar scriu cu riscul de a ma repeta:

Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Patton, Michael S. (iunie 1985). „Masturbation from Judaism to Victorianism" (în engleză). Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146. doi:10. 1007/BF01532257. ISSN 0022-4197. Accesat la 12 noiembrie 2011. „Social change in attitudes toward masturbation has occurred at the professional level only since 1960 and at the popular level since 1970. [133] onanism and masturbation erroneously became synonymous [134] there is no legislation in the Bible pertaining to masturbation. [135]".

Kwee, Alex W.; Hoover, David C. (2008). „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective" (în engleză pe http://www.alexkwee.com/uploads/kwee_hoover08.pdf ). Journal of Psychology and Theology (La Mirada, CA, USA: Rosemead School of Psychology. Biola University) 36 (4): 258–269. ISSN 0091-6471. Accesat la 12 noiembrie 2011. „The Bible presents no clear theological ethic on masturbation, leaving many young unmarried Christians with confusion and guilt around their sexuality.".

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Sexual Relationships in the Bible" (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 110. ISBN 978-0-446-54525-9. OCLC 505927356. Accesat la 5 mai 2011. „Although Onan gives his name to "onanism," usually a synonym for masturbation, Onan was not masturbating but practicing coitus interruptus."

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat: „Some have mistakenly assumed that Onan's sin was masturbation. However, it seems clear that this is not the case. Onan was prematurely withdrawing from sexual intercourse with his new wife, Tamar. This is a form of birth control still practiced today (coitus interruptus)."

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop.) Citat: „The Bible mentions at least one form of contraception specifically and condemns it. Coitus interruptus, was used by Onan to avoid fulfilling his duty according to the ancient Jewish law of fathering children for one’s dead brother."

Ellens, J. Harold (2006). „6. Making Babies: Purposes of Sex" (în engleză). Sex in the Bible: a new consideration. Westport, Conn.: Praeger Publishers. p. 48. ISBN 0-275-98767-1. OCLC 65429579. Accesat la 2012-01-24. „He practiced coitus interruptus whenever he made love to Tamar."

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24. „Epiphanius (fourth century) construed the sin of Onan as coitus interruptus."

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatra pe care sapte intelepti nu pot s-o scoata din fandasiile fanaticilor religiosi. Traducerea este complet gresita. Daca preotul Cornilescu ar fi tradus ca reteta mantuirii e sa sari in put, banuiesc ca ai fi sarit de mult in put. Asa e cand te iei de-a-n boulea dupa greselile de traducere ale Bibliei.

Traditia crestina traduce malakoi drept "efeminati". Dovezi din partea crestinilor de limba engleza (cand un pastor vrea sa aprofundeze intelesul originar al Bibliei, se uita in traducererea Darby sau in traducerea literala a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de stiinta, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onanisti". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

| doctorandus a răspuns:

Obsesia castitatii tot obsesie sexuala e.

| doctorandus a răspuns:

Intreaba un psiholog/psihiatru. Abaterea de la ce face majoritatea oamenilor este un indiciu de anormalitate.

| RAY a răspuns:

Daniel nu e nici un pacat astea sunt basme

| martzian a răspuns:

Îți propun să îți dai singur un răspuns după ce vei citi cuvintele Mântuitorului:

"Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: "Să nu preacurveşti." Dar eu vă spun că oricine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui." (Evanghelia după Matei 5:27-28 )

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti robul placerii tale.raporteaza asta la timp. utilitate, normalitate si moralitate si fa-ti singur o parere despre actul respectiv si despre tine insuti.de femei in viata ta nu spun nimic.iti place mult sora lu dreapta ca o faci cat de stramta vrei.pe Dumnezeu scoate-l din chestia asta.el si-a facut treaba lui.ti-a dat ce-ti trebuie.cap.iti mai trebuie minte.

| Kaleo a răspuns:

Mai bine nu te masturba. happy

| gabriel31 a răspuns:

Sigur ca il superi.nu El sta departe de tine, ci tu te indepartezi de El.se indeparteaza ingerul pazitor de tine.