| Andrei1859 a întrebat:

Când vine sfârșitul lumii? Cine ma poate lamurii?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din punct de vedere Bib; ic traim ULTIMILE momente din istoria omenirii sub forma actuala. Omenirea nu se sfarseste dar viata pe Terra sub forma actuala este la sfarsit.
Biblic, nimeni nu cunoaste data dar Dumnezeu a lasat pentru cei ai Sai, BORNE KILOMETRICE care indica cat mai este "drumul" de lung. Asta face Biblia dar degeaba se chinuie unii sa desluseasca caci este de neanteles pentru ei, de aici si afirmatiile pe care le fac unii si alti, au dreptate din punctul lor de intelegere. Niciodata nu vor intelege ceva deoarece inearca sa foloseasca "logica" umana nu cea Biblica. Drept exemplu, Apocalipsa nu poate fi inteleasa deoarece pentru intelegerea ei este necesar un studiu APROFUNDAT a restului Bibliei in care afli CUM SE CITESTE Apocalipsa, ce inseamna simbolurile din aceasta si cum se folosesc datarile (cronologia) din EA.

| danay72 a răspuns:

Nu stie nimeni ziua, dar semnele arata ca e foarte aproape. Aceste semne, câteva sunt descrise în Matei24:3-14

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Semnele alea din Matei24:3-14 au fost prezente in fiecare an de la anul 1AD pana la 2017: razboaie, vesti de razboaie, molime, cutremure. Ce spune Matei este ca aceste ''semne'' NU anunta sfarsitul.

| danay72 a răspuns (pentru minrest):

Au fost, dar nu la o intensitate asa de mare. Apoi, predicare vești bune despre regat nu a fost la amploarea care e azi. Adică, se predica în triburi din zone izolate și până în cele mai îndepărtate zone ale pământului. Acest lucru nu a fost făcut până acum.

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Ba da, au fost la o intensitate mult mai mare decat acum. Molime care stergeau un sfert din populatie, razboaie mondiale cu zeci de milioane de morti, cutremure devastatoare. Iar Matei zice clar ca astea NU sunt semne ale sfarsitului. Acuma, Regatul vostru nu este de fapt o veste buna, ci o distopie, o lume de cosmar in care nu ar merita sa traiesti, dar sa jucam dupa regulile tale. Doar libertatea si ideile liberale, pe care le urati, v-au dat posibilitatea pana acum sa va faceti propaganda; DAR libertatea da inapoi peste tot in lume in afara de SUA, UK si EU. In Rusia sunteti considerati organizatie extremista, apartenenta se pedepseste cu inchisoarea. Peste tot unde se renunta la FORMA democratiei se interzic iehovistii, in cateva decenii veti mai exista doar in SUA, UK si EU; asa ca nu poti spune ca vestea voastra proasta se raspandeste mai mult ca niciodata.

| danay72 a răspuns (pentru minrest):

Faptul că suntem urați de oameni,împlinește o altă profeție. Cât despre extremiști,doar o persoana care nu ne cunoaște poate afirma acest lucru. Apoi,legat de războaiele mondiale acestea împlinesc din
nou profetiile biblice.Dar vad ca ne cunosti activitatea, acest lucru ma bucura, inseamna ca vestea bună despre regat menționat în Biblie, a ajuns și la tine. Deci, profeția, din nou s-a împlinit. Oamenii nu trebuie să fie de acord cu mesajul Bibliei, ci conform profeției, doar să îl audă ca mărturie. Matei24:14.

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Vreau sa fac mentiunea ca voi promovati o interpretare a Bibliei, ca si celelalte grupuri, nu e corect sa ii spui mesajul Bibliei. Numai sfarsitul lumii l-ati anuntat de nenumarate ori pentru diferite date.

| danay72 a răspuns (pentru minrest):

Nimeni nu poate spune ziua când vine sfârșitul.Cat despre interpretarea Bibliei, pentru ca cineva să se convingă dacă e sau nu eronată, trebuie ca un argument biblic să fie în armonie cu restul mesajului Bibliei.

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Voi ati spus-o totusi, in repetate randuri. Toate grupurile isi pun interpretarea in armonie cu textul biblic, pe cat posibil, a voastra nu e mai consecventa ca celelalte.

| danay72 a răspuns (pentru minrest):

Nu inteleg la ce te referi.

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Martorii anuntau a doua venire, ''sfarsitul actualei stari a lucrurilor'', si ''venirea Regatului lui Yehova'', cam la douazeci de ani odata. O profetie implinita poate sa iti aduca recunoastere, sau nu; dar o profetie neimplinita e o metoda de manipulare foarte eficienta. Cand vad ca profetia nu s-a implinit, cei ce isi pot parasi investitia pleaca, iar ceilalti gasesc explicatii oricat de fortate si se fanatizeaza. Asa ati ajuns sa aveti adeptii fanatici de acum, pe care ii trimeti pe strada atatea ore pe zi: ati facut profetii care nu s-au implinit, iar ei investisera prea mult si au gasit explicatii fortate, care i-au fanatizat.

| danay72 a răspuns (pentru minrest):

Imi pare rau dar esti informat gresit.

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Pacat ca din colectia WatchTower incepand cu 1914, cu numarul care anunta pe coperta ''Milioane care traiesc acum nu vor muri niciodata'', (deja e cam tarziu sa se implineasca profetia asta), am obtinut informatii gresite, spune-mi tu atunci explicatiile pe care le-ati dat dupa fiecare anunt caruia i-a trecut data de indeplinire.

| danay72 a răspuns (pentru minrest):

Dar nu spune ca pe data cutare în ziua cutare vine sfârșitul. Noi despre acest lucru vorbeam.

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Asta era titlul. Dadea si calculul cu data. Dar ce e aia ''sfarsitul''? Ocolea cuvantul asta, ca sa nu contrazica afirmatia biblica in mod direct. Spune, mai e posibil ca milioane de oameni care traiau in 1914 sa nu moara niciodata?

| danay72 a răspuns (pentru minrest):

Titlu nu avea legatura cu o dată anume când vine sfârșitul. Vezi de ce e bine să ne informăm corect? O zi buna sa ai in continuare.

| minrest a răspuns (pentru danay72):

Mai este posibil ca milioane de oameni care traiau in 1914 sa nu moara niciodata? Iar in revista era calculul care anunta data pentru infiintarea Regatului. Si nu a avut loc. O zi buna.

| minrest a răspuns:

Toate lucrurile au un sfarsit, dar nu se poate vorbi de un sfarsit al lumii iminent sau apropiat. Nici in Biblie nu exista temei pentru asa ceva, nici in evolutia situatiei generale a planetei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu se stie, nimeni nu stie acest lucru.
In Biblie se spune ca numai Dumnezeu stie acest lucru si ca sfarsitul lumii va veni ca un fur(adica ca un hot, pe nepregatite adica) cand nimeni nu se asteapta. Oricum o sa fie mai multe semne.Citeste Apocalipsa sau vreun comentariu al apocalipsei pe net.
Au fost multe preziceri ale unor oameni, dar nu s-au adeverit, vezi anul 2012, anii 2000 si altele.
Nimeni nu stie, decat Dumnezeu.Nu poate sti un om cand vine sfarsitul lumii.
Zi faina sa ai!

| xerxes1 a răspuns:

Anul acesta sfarsitul lumii este pe 17 noiembrie.
Ai putea sa faci niste fapte bune pana atunci.

| Speed99 a răspuns:

Probabil peste ~5 milioane de ani, cand Soarele va fi atat de mare, incat va "inghiti" intregul sistem solar. Oricum, pana atunci, cu siguranta se va intampla ceva si vom disparea de pe fata pamantului; fie prin razboi nuclear, incalzire globala, boli, asteroizi, lipsa mancarii si a apei, etc.

Sau poate ca nu. Poate ca vom supravietui toate cele mentionate mai sus si poate vom coloniza alte sisteme solare - cu toate astea, "sfarsitul lumii" tot e inevitabil pentru ca la un moment dat toate stelele isi vor consuma combustibilul, si vor "muri" (nu vor mai emite lumina, energie si caldura). Din momentul in care ultima stea din univers a murit, totul va fi negru si inghetat pentru eternitate, iar viata va ceda din a mai exista. Acela ar fi adevaratul sfarsit al lumii, evident, daca specia noastra va mai exista pana atunci ca sa il vada.

| minrest a răspuns (pentru Speed99):

Speed, vezi ca sunt 5 miliarde. Unii ar zice ca nu conteaza, oricum e mult, dar chiar si intr-un milion de ani o civilizatie poate face multe.

| Speed99 a răspuns (pentru minrest):

Ai dreptate, greseala mea. Stiam ca este 5 miliarde, nu stiu de ce am scris in milioane.

| minrest a răspuns (pentru Speed99):

Greseala de scriere. Salut.

| VelaJohnny a răspuns:

A cărei lumi?

| KhludCiprian a răspuns:

Biblia e o colecție de scrieri de mulți autori care se contrazic constant.

1. Dar ca să știi răspunsul direct spus de Iisus: mulți dintre contemporanii lui Iisus nu vor gusta moartea.

2.Pavel credea la fel, că moartea lui e doar cu puțin după ce el va muri (el știa ipotetic că va muri foarte curând).

3. Scriitorul Apocalipsei, Ioan din Patmos, scria pe undeva pe la sfârșitul secolului I și a spus că e pe undeva la vremea lui când Imperiul Roman (fiara cu 7 capete e o referință directă la Roma - că era pe șapte coline) va fi nimicit de Iisus.

Profețiile sfârșitului lumii sunt de minim 2000 de ani în continuu, ultima ieșire în public a unui cult recunoscut sunt Martorii lui Iehova spunând că e în 1975, dar apoi au fost anii 2000 (în special legat cu eclipsa din 1999, fiind pe 9 august, deci mulți de 9), apoi iar cunoscut e cazul din 2012.

Ce pot să prezic foarte liniștit, e nu că sfârșitul lumii va apărea până tu ai să mori, dar noi ca oameni dacă nu lucrăm să protejăm planeta, sau să plantăm copaci, o să sfârșim lumea multor specii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El vine mereu, dar nu este binevenit, așa că se răzgândește și se întoarce de unde a venit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abordează ma in privat si am sa vb acolo.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Doar Dumnezeu știe! Dar lumea va fi din ce în ce mai rea până se v-a atinge apogeul, atunci va veni sfârșitul lumii (o dată exactă e imposibil de dat) pe net sau pe la știri se găsesc oamenii foarte des să facă ei predicții că vine sfârșitul lumii pe data cutare... Dar Dumnezeu nu sfârșește lumea când vrea omul și niciuna din acele predicții nu s-au adeverit. Uită-te pe această listă https://ro.m.wikipedia.org/......itul_lumii eu m-am amuzat puțin când am văzut cât de multe predicții sunt și se făceau încă de acum mai bine de 1000 de ani.

| Teffan a răspuns:

Maine vine sfarsitul lumii.

| Veltorb a răspuns:

Dacă ne luăm după binlie/calendarul maias/diverse profeți din mai multe religii suntem morți de vreo 20 de ani. Nimeni nu poate ști când vine sfârșitul lumii.

| MarioDraghi a răspuns:

Eu vad sfarsitul ca pe o transformare, si o continuare a vieti, in concluzie viata e vie si va fi la nesfarsit...

| MortalProxy96 a răspuns:

Dacă o luăm așa, se serbează sfârșitu' lumii în fiecare an când vor cei de la Pro TV.

| Boss315 a răspuns:

Maine la aceeasi ora

| Semi54 a răspuns:

Nimeni nu stie cu exactitate cand va veni ziua apocalipsei. Probabil va veni atunci cand toate lucrurile de pe pamant se vor destrama si lumea va fi un intreg haos.