| anonim_4396 a întrebat:

Cand vorbim despre lume la ce ne gandim,la oameni nu? Inseamna ca Dumnezeu are ce are cu noi oamenii nicidecum cu animalele sau cu planeta, asa-i?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iar m-ai prins in capcana, nu?!
Sigur ca da, ai dreptate. Ioan 3:16,,"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Te rog, vino cu cuvintele tale ca daca e sa-ti spun ce capcana e la intrebarea mea cu oranduirea sari de scaun in sus laughing) oricum maine am sa citesc ca acum ies, merg la slujba de la ora 23

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti doresc serviciu usor! Ai grija de tine. Sunt curioasa ce mai debiteaza creierul tau?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Si animalele ce vina au ca nu au "ratiune", sau ca crestinii nu stiu limba lor ca sa le pescuiasca si pe ele? Pe langa asta, ele sufera mai mult decat oamenii.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Oamenii, nu animalele, au fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Animalele nu au fost create nici dupa imaginea lui Dumnezeu, nici ca sa traiasca vesnic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai atunci de ce le-a facut sa simta? Ce fiinta atat de bolnava psihic putea sa faca asta?

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Le-a facut ca noi sa ne folosim de ele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Awwww, ceee frumos :x http://www.youtube.com/watch?v=8-cu3k0236U Si daca tot sunt obiecte, murea porumbelu' daca le facea sa nu simta? Era un tigan care avea un cal vai de el, slab de abia putea sa traga caruta si-l si batea, ca de ce nu trage, apoi l-am gasit mort langa un rau. Daca tiganul ala era rau, daca ar fi adevarat ce zici, zeul tau e nimic pe langa el.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru EmaS):

Ce-i cu poza aia lucrata in photoshop?

| EmaS a răspuns (pentru NameoftheCentury):

De ce crezi ca este lucrata in photoshop? Chiar este facuta de noi in Parcul Dendrologic Simeria.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Si ce vrei sa spui, ca Dumnezeu este de vina pentru cruzimea unor oameni care sunt condusi de satan? El ne invata sa fim blanzi si smeriti, plini de bunatate si dragoste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai tocmai ziceai ca le-a facut ca sa ne folosim de ele, deci sa le punem sa traga caruta, sa le taiem sa facem burtile mari, dumnezeu a facut asta, nu? Si daca sunt de decor, nu au suflet, atunci de ce se mananca intre ele, sau mananca oameni? Doar nu le posedeaza diavolul, n-are ce sa posedeze.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nu te lasa

| sublime89 a răspuns:

Nu mai asocia oamenii sau animalele cu planeta. Cum ii aud pe unii cum zic ca oamenii distrug planeta. Nu avem cum sa distrugem planeta. Atunci chiar am fi cineva daca am putea asta laughing Pe noi ne putem autodistruge, aia da. Dar planeta si viata o sa existe inca mult si bine si dupa ce noi n-o sa mai fim. Miliarde de ani probabil.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Corect!

| lolium a răspuns:

Ai dreptate. deci poti sa stai linistitwinking ursii sunt exclusi smug

| anonim_4396 explică (pentru lolium):

kiss Sa sti ca daca ma saruti de 3 ori am sa ma dau peste cap si te pot transforma in orice animal dorestibatting eyelashesbatting eyelashesbatting eyelashes

| lolium a răspuns (pentru anonim_4396):

Transforma-ma intr-o pupaza rolling on the floor
sarutul ti-l dau tot la cafenea, nu?
smug

| anonim_4396 explică (pentru lolium):

Da, ti-a placut aseara? blushing adevarul este ca sunt si romaticbatting eyelashes

| lolium a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte :X
foarte romantic

| sempreinvolo30 a răspuns:

(1 Ioan 5:19) Ştim că provenim de la Dumnezeu, dar întreaga lume zace în puterea celui rău.

Aici se arata practic ca lumea deci oamenii sant influentati de dusmanul lui Dumnezeu satan, animalele sau pamantul nu au treaba cu satan desii acesta a contribuit la ruinarea lui.
Apoi Biblia arata ca pamantul va ramane vesnic in timp ce lumea sau oameniii rai vor fii distrusi daca nu se schimba
1ioan2:15,16,17 Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume! Dacă cineva iubeşte lumea, iubirea de Tatăl nu este în el, 16 pentru că tot ce este în lume — dorinţa cărnii, dorinţa ochilor şi etalarea ostentativă a mijloacelor de existenţă — nu provine de la Tatăl, ci provine din lume. 17 Şi lumea trece şi dorinţa ei la fel, dar cine face voinţa lui Dumnezeu rămâne pentru totdeauna.