| anonim_4396 a întrebat:

Care ajunge in rai?
Omul1: Este ateu, bun cu ceilalti, milostiv, nu injura, nu bea/fumeaza, nu merge la biserica si nici nu se roaga vreodata.
Omul2: Este crestin, injura, bea, fumeaza, ii insulta pe altii, asculta manele in autobuz si merge la biserica regulat, se roaga si chiar pune lumanari in casuta aia neagra de lumanari destul de des.
Fara hate.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Esti simpatic.
Ajunge in rai acel om real, care exista, nu cel format in imaginatia noastra. - "Omul2: Este crestin, injura, bea, fumeaza, ii insulta pe altii, asculta manele in autobuz."
Hai sa definim cuvintul "crestin". Inseamna urmas a lui Hristos. Adica cineva care vrea sa fie si sa faca ce a facut Hristos, sau ce a invatat El pe oameni sa faca. Si aici e clar ca n-ai habar despre ce e crestinul, si nici despre cine a fost Hristos, si ce a cerut El oamenilor. De fapt, prerogativele crestinului, "bun cu ceilalti, milostiv, nu injura, nu bea/fumeaza" tu i le-ai atribuit ateului. Nu e ceva gresit, insa la ateu astea pot fi o intimplare, la crestin e ceea ce il defineste. E ca si duritatea la o piatra, ai vazut tu vreo piatra moale? Duritatea defineste piatra, bunatatea, mila, cuvintele frumoase, etc, definesc crestinul.
A, ca sunt multi religiosi, care se dau crestini, sau ca s-au nascut in familie de crestini, asta e altceva. Faptul ca te-ai nascut in garaj, nu te face masina. Traditia crestina, din familie, sau "de 2000 de ani", nu te face crestin, devii abia cand faci o alegere personala de a il urma pe Hristos, de a dori sa fii ca El. Bun, milostiv, iubitor. Caci asta e esenta crestinismului.
Deci, hai sa fim realisti. Ceea ce faci tu e ca si cum m-ai pune sa aleg intre o bucata de lemn dura (lemnul poate fi dur, daca e de esenta tare), si o piatra... moale. Nu exista asa ceva, deci ai grija cand pui intrebari de genul acesta.

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Raiul este locul prezenșei manifeste a lui Dumnezeu, unde își continuă existența împreună cu creatorul lor cei care și=au dorit-o și au căutat=o prin rugăciune, credință, decizie de apartenență și aici pe pămînt. Dacă un ateu o viață întragă îi spune de fapt= Nu mă interesează dacă exiști sau nu, mă descurc foarte bine fără tine= nu înțeleg de ce l=ar considera pe Dumnezeu (dacă totuși cumva există_)obligat să =l primească în rai/

| RAY a răspuns:

Nilsson cu dedicatie de la ortodoxi
ce matura popa asta cu sectancti pe jos https://www.youtube.com/watch?v=XlqyZwt9IBk
http://www.apologeticum.ro/......vertizati/
Hristos a intemeiat o singura Biserica si nu 30000 de culte"crestine"cate exista astazi in lume." Este un Domn, o credinţă, un botez… "(Efeseni 4, 5).

Ereticii/sectantii, adica cei care produc DEZBINARI in Biserica Lui Hristos, sunt denumiti "oameni firesti, care nu au Duhul", iar scopul lor este atacul asupra unitatii credintei.

"Aceştia sunt cei ce fac DEZBINARI, (oameni) fireşti, care nu au Duhul. " (Iuda 1, 19)

Sectantii, adica slugile satanei vor distrugerea crestinismului, prin scindarea lui in mii de "culte". "Ca să nu fie DEZBINARE în trup, ci mădularele să se îngrijească deopotrivă unele de altele. "(1Cor.12,25)

Orice nebun isi poate face secta lui. In cativa zeci de ani va reusi sa recruteze alti nebuni ca si el, care vor recruta la randul lor alti nebuni, si asa se naste un "cult" nou de oameni bolnavi, tradatori de Hristos, tara si de neam. Toate sectele au în comun un singur lucru: îndepărtarea oamenilor de Biserica ORTODOXA şi de mântuirea prin Hristos.

Zilnic se mai trezeste cate un eretic sa-si creeze propria lui secta. John Smith si Thomas Helwys(baptisti), A.J. Tomlinson si Charles Parham(penticostali), William Miller si Ellen G. White (adventisti), Charles T. Russell (yehovisti)… asa au aparut sectantii. Niste fermieri din America s-au gandit…"hai sa facem si noi o afacere si sa vindem locuri in rai", asa au aparut "cultele" neoprotestante.

Sfantul Apostol Pavel, avertizeaza despre aparitia celor care fac DEZBINARE.

"Iar oamenii răi şi amăgitori vor merge spre tot mai rău, ratacind pe alţii şi RATACITI fiind ei înşişi."(2 Timotei 3.13 )

"Vă îndemn, fraţilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toţi să vorbiţi la fel şi să NU fie DEZBINARI între voi; ci să fiţi cu totul uniţi în acelaşi cuget şi în aceeaşi înţelegere (1 Cor 1-10).

Nu spune sa fim dezbinati in diverse„culte", spune sa fim uniti in „acelasi cuget" (credinta cea dreapta).

Sf.Ap.Petru isi exprima chiar ingrijorarea fata de procesul de infiltrare a ereziilor/sectelor, avertizand ca vor provoca DEZBINAREA.

"Dar au fost în popor si prooroci mincinosi, dupa cum si între voi vor fi învatatori mincinosi, care vor strecura ERESURI pierzatoare. Si multi se vor lua dupa învataturile lor ratacite si, din pricina lor, calea adevarului va fi hulita"(2 Petru 2, 1-2)

Combaterea fenomenului sectar trebuie sa devina o obligatie de onoare pentru fiecare roman.Tradatorii aserviti intreselor straine Neamului Romanesc, neam crestin inca din vremea Sf. Ap. Andrei, trebuiesc respinsi.

Nu se poate sa permitem oricarui venetic sa-si inchipuie ca este la el acasa.

Mărturisirea credinţei este o obligatie. "Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor şi Eu voi mărturisi pentru el înaintea Tatălui Meu care este în ceruri…" (Matei 10, 32)

Biserica lui Hristos este indreptatita sa marturiseasca despre ADEVAR, nu orice „profet" eretic arondat la vreo panarama de secta. "Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a ADEVARULUI."(1 Tim.3, 15), nu avem nevoie de „sfaturile" sectantilor, noi cunostem crestinismul in forma apostolica de la Sf Ap Andrei.

Hristos a poruncit sa ascultam de Biserica, nu de sectanti.

" De-ti va gresi tie fratele tau, mergi, mustra-l pe el intre tine si el singur….de nu-i va asculta, SUPUNE-L BISERICII, iar de nu va ASCULTA nici de BISERICA, sa-ti fie tie ca un pagan si vames.(Matei 18, 15-17)

Sectele, prin prozelitii lor au napadit tarile ortodoxe precum lacustele lanurile de grau. Datoria de onoare a orcarui ortodox este sa-si apere Biserica, identitatea si demnitatea in fata oricarui tradator vandut sectelor.

Sectantii, traiesc cu impresia ca sunt pe picior de egalitate cu Ortodoxia…ei bine, tocmai asta trebuie sa refuzam. Ei nu sunt pe aceeasi treapta cu Ortodoxia, sectele au aparut in 1900 toamna, la spartul targului, pe cand Ortodoxia are succesiune pana la Sfintii Apostoli. Sa faci o egalizare intre Ortodoxie si secte e pur si simplu tradare.

A ceda in fata sectelor, ar insemna sa ne plecam capul in fata diavolului in semn de supunere. "Vedeţi să nu fiţi amăgiţi, căci mulţi vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt, şi vremea s-a apropiat.Nu mergeţi după ei "(Luca 21, 8 ).

Nu cumva sa se gandeasca tradatorii sectari ca sub pretextul dragostei de aproape sau cel pacii, noi vom abdica de la BISERICA stramoseasca, mostenita de ai nostri inca din vremea Sf. Andrei. Pacea si dragostea de aproape are limita, in clipa cand cineva isi permite sa lezeze cat de putin Biserica Lui Hristos, preferam mai bine „razboiul", caci e mai drept decat pacea si infratirea cu scarbele tradatoare asemeni Iscarioteanului.

"Vă scriu şi să vă îndemn ca să LUPTATI pentru credinţa dată SFINTILOR, o dată pentru totdeauna"(Iuda, 1, 3).

Mai multe materiale ce combat ratacirile ereticilor protestanti, papistasi, greco-catolici s-a. gasiti pe blogul MihailAndrei’s Blog
Răspândiți:

| RAY a răspuns:

Nici unde man nu exista asa ceva, asta aflam din biblie, cei morti nu stiu de ei nimic, dar hai sa spunem ca ar exista, logic ca numarul 1 ar intra, dar iisus a spus ca doar cei cred in el vor intra in rai.a il urma pe iisus nu inseamna sa fi sectanct, mereu ei cu vrajeala cu pocainta, sa spunem ca 1 este un crestin care nu merge la biserica ca nu are de ce,intelege ca pocainta nu sta in secte,religi, traditi doar isi iubeste aproapele si crede in existenta lui iisus atunci intra in rai fara nici o secta, dar un sectanct mincinos, fanatic mincinos care e ca un lup printre oii oare unde va intra? vezi ca la catolici exista purgatoriu, acel ateu poate intra acolo, nu cred ca iisus daca exista ar lasa un om bun in iad

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu, daca exista, nu judeca oamenii cum ii judecam noi. El priveste si ne cerceteaza inima si rarunchii deci e posibil sa ajunga ambii in rai sau numai unul sau niciunul. Noi cu niciun chip nu ne putem pronunta in privinta asta. De aceea si spune Isus nu judeca ca sa nu fii judecat.

| xerxes1 a răspuns:

Omul exista pe aceasta planeta de milioane de ani.Crestinismul a apar
ut de abia 2000.
Adica nici 0.1 %
De fapt nici macar atat nu conteaza crestinii in istoria omenirii, cu toate povestile lor idioate depre Rai si Iad.

| AC4S4 a răspuns:

Vor merge in Rai toti cei care au crezut in Isus Hristos (atentie, nu doar a crede in existenta lui) si s-au pocait de pacatele lor, nu conteaza in ce moment al vietii. Dumnezeu stie daca s-a pocait cu adevarat sau nu.

Cu informatiile pe care ni le-ai dat, deducem ca niciunul nu s-a increzut in Isus Hristos, deci niciunul nu va merge in Rai.

| Nilsson a răspuns:

Ateu pe care il descrii exista doar in teorie, in viata de zi cu zi nu il intalnim niciodata.

https://www.tpu.ro/......urci-beat/

| Inferno a răspuns (pentru Nilsson):

"in viata de zi cu zi nu il intalnim niciodata."
De ce nu? Argumente?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

A vrut sa spune nu exista oameni buni decat cei care fac parte din secta mea, din moment ce majoritatea sunt ortodoxi, catolici i intalneste zilnic dar un ateu nu prea are sanse din moment ce sunt doar cateva mii din 19 milioane, toti sunt rai, pacatosi doar ei sunt sfinti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt hater.
Adevarul adevarat e ca biblia se contrazice si in privinta problemei asteia.
Odata spune : „ferice de păgânul care se naşte şi moare cu fapte de creştin, şi vai de creştinul care se naşte creştin şi moare cu fapte de păgân".
Dar mai ramane restul bibliei care spune ca toti necredinciosii vor arde in iad.
Ok, asta spune biblia.
Acum trebuie tu trebuie sa iti pui intrebarea daca mai e si adevarat ce scrie in biblie si daca exista cu adevarat un rai.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Il citezi pe Sf. Ioan Gura de Aur si spui ca "Biblia spune".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic vorbind, al 2. De ce? Ratatul ala care injura, fumeaza, bea lalalala, este religios. La urma cand da coltul cere iertare si gata. Rai scrie pe fundul. Si partea cea mai importanta, crede in Dumnezeu. Primul nu crede. Degeaba face si tot binele din lume. Bine, nu prea are treaba logica cu religia dar intelegi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Nu exista Rai. Sau poftim nu exista rai sau iad.

| Krax256 a răspuns:

1. Conform biliei - vezi deuteronom cu lista de pacate - NIMENI
2. Conform popimii - si cel mai mare criminal daca se caieste.
3. Conform bibliei si popimii - ateii nu ajung decat in iad. Ca sa ajunga in rai vezi pct 3

| LOVW a răspuns:

Din câte văd, tu crezi că mântuirea vine pentru faptele noastre. Din fericire noi nu suntem mântuiți nici pentru faptele noastre bune în neprihănire ci pentru harul lui Dumnezeu ce ne-a fost acordat fără merit, fiindcă toți sunt păcătoși și lipsiți de slava lui Dumnezeu, iar plata păcatului este moartea. Omul 1 nu crede în Dumnezeu dar face gesturi bune. Dar fiindcă nu a crezut în Dumnezeu ( nu mă refer doar la o acceptare a unei ființe divine ) nu va fi mântuit căci în cer nimeni nu te va întreba dacă ai crezut că este o divinitate sau nu. Cât despre omul2, care se crede creștin dar bea, înjură, insultă nu va ajunge în Împărăția lui Dumnezeu fiindcă nu este cu adevărat creștin. Omul care a luat decizia să Îl urmeze pe Isus Hristos este născut din nou ( nu o naștere fizică ) și este o nouă făptura iar cele rele s-au dus. Acel om este mort față de păcat și nu mai trebuie să păcătuiască prin puterea dată de Dumnezeu copiilor Lui. Poate acel om a fost născut din nou, dar nu ascultă de îndemnurile Duhului Sfânt care este în el, ci s-a lăsat condus de firea păcătoasă dar în niciun caz nu va intra în Rai fiindcă,, Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu?
Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii, nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu. Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.,, Dar dacă acel om se va pocăi și va asculta de Domnul, va da dovadă de mântuirea pe care a primit-o.

| xerxes1 a răspuns (pentru LOVW):

Mantuirea prin har este marea minciuna a crestinismului ca sa-si faca cat mai multi adepti.
Teapa!

| Cantărețuiadului666 a răspuns:

Nici unu ambi merg fix 2 m sub pamant.