| Moisie a întrebat:

Care credeti ca este motivul pentru care falsul apostol Pavel a scos din Biblie chiar Evanghelia lui Petru, adica a acelui Petru caruia Isus i-a lasat-o ca mostenire testamentara a sa?
Mai grav este ca a inlocuit evangheliile apostolilor cu evangheliile unor "neica nimeni" care nu l-au auzit sau vazut pe Isus.
Aici vedeti cum Isus i-a lasat "mostenirea" sa lui Petru:
"Fericit esti Simioane fiul lui Iona caci tie îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri"
Iar in versetul din Biblie de la Galateni 2.7 avem dovada cum falsul apostol Pavel, a scos din Biblie evanghelia lui Petru, adica exact evanghelia acelui apostol pe care Isus i-a lasat ca Testamentarul sau?
Care credeti ca este scopul acestui act diabolic?
Si cum cred crestinii ca urmeaza invataturile lui Isus, cand acestea au fost scoase din Biblie?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pe vremea lui Pavel nu exista... Biblie. Plus ca Evanghelia dupa Petru este apocrifa. In general, cartile din Biblie au fost selectate dupa reputatie, am putea zice prin consens, plus ca li se cerea sa fie vechi (Pastorul lui Hermas n-a fost eliminata pe motiv ca ar fi eretica, ci pe motiv ca era prea recenta), scrise de apostoli sau tovarasii lor (sau cel putin crezute ca au fost scrise de ei, vezi Forged de Bart Ehrman) si sa fie populare ca material de invatatura in biserici. Bart Ehrman care zice ca doar opt carti din Noul Testament sunt atribuite corect celui care le-a scris (adica se cunoaste numele autorului si coincide cu cel atribuit in mod traditional), recunoaste ca toate cartile care candidau la includere in Noul Testament dar n-au fost incluse in el sunt in mod real apocrife.

| relian a răspuns:

Petru asta de fapt na vazut pe nimeni, adica nici un din asta care a scris ceva despre Isus nu l-a vazut vreodata.Pur si simplu fiecare a scris ce ia tunat, sau cum i s-a parut lui mai bine, mai frumos.Ca urmare probabil Petru asta o fi scris ceva mai pamintesc referitor la Isus, ceva mai realistic si normal n-a fost selectat pentru ca bibliei ii trebuia o aura de mister, ceva divin ca sa poata prinde la prostime, scuze la multime voiam sa zic.Deci in biblie au fost bagate doar texte din astea gen fat frumos si harap alb, nu chestii reale ca de bagi chestii reale nu mai este nimeni interesat de acea carte.Crestii tu crezi ca cred ei ceva? Sau stiu ei ceva despre ce tu vorbesti pe aici? Stai cuminte ca 99% din crestini nici nau deschis vreodata vreo biblie in viata lor. Daca o au o tin acolo, are prafu pe ea de 2 degete.Deci nu stiu daca dintre cei 1% crestini sint pe aici unia sati poata da un raspuns.

| Moisie explică (pentru relian):

Evident ca ai dreptate, astia care au inventat crestinismul, habar nu au ce a predicat rabinul Isus, ei si-au propovaduit interesele punandu-le pe seama lui Isus, care era mort si nu se mai putea apara, si au facut-o pe seama lui pentru ca sa fie mai usor inghitite de fraieri.
Religia s-a nascut atunci cand primul om destept s-a intalnit cu primul prost pe seama caruia putea traii.
Sunt convins ca nici macar 0, 01% nu pot sa-mi raspunda la problemele pe care le ridic, pentru ca nu au argumente si se stie ca minciuna are picioare scurte, iar adevarul iasa ca uleiul la suprafata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca un observator neutru, am examinat si eu textele indicate de tine si incerc un mic comentariu. Mai intai, tu spui "a scos din Biblie evanghelia lui Petru". De unde stii ca a existat o evanghelie a lui Petru? E o presupunere probabil, ca dovezi nu sunt. Poate ca nu toti cei 12 apostoli au scris fiecare cate o evanghelie. Daca ar fi fost asa, ar fi trebuit sa existe 12 evanghelii. Deci poate ca Petru pur si simplu nu a scris o evanghelie. Poate zic, nu stim. Apoi, nu vad despre ce dovada zici de la Galateni. Acolo apare intr-adevar expresia "evanghelia incredintata lui Petru", dar apare si "evanghelia incredintata lui Pavel". Or, niciuna, nicialta nu sunt in Biblie. Daca Pavel o scotea pe a lui Petru, trebuia sa si-o puna pe a lui. Dar nu exista in Biblie "evanghelie a lui Pavel". E posibil ca in textul de la Galateni sa se fi folosit termenul evanghelie in sensul lui direct, adica veste buna. Unuia i-a fost incredintat sa duca vestea buna la evrei, iar celuilalt la neevrei. Pavel a scris doar scrisori (epistole). Petru a scris si el scrisori. Si unele, si altele sunt in Biblie.
Asta este ce am inteles eu. S-ar putea sa ma insel, sau nu am inteles bine intrebarea ta. Te rog sa ma corectezi daca e asa.

| HowdidIgethere a răspuns:

Pai si care este Evanghelia Sf Ap Petru? Poti sa ne dai un link? Eu stiam ca Evanghelia lui Marcu a fost dictata de Sf Ap Petru.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Nu! Nu pot!
Evanghelia lui Petru este apocrifa, Pavel se refera la ea in versetul din intrebare!