| soimos a întrebat:

Este oare Biblia cuvantul lui Dumnezeu?

Intrebarea este legitimata prin faptul ca Biblia este compusa din doua carti ambele fiind scrise de oameni!

Prima, Vechiului Testament (in original Tanach) este scriptura religiei mozaice, scrisa ca o cronica istorica a poporului evreu, de catre rabinii acestei religii, aceste texte au fost ulterior furate de "parintii bisericii crestine " care le-au schimbat denumirea si intelesul printr-o interpretare in interesul lor.

Iar a l doilea text este Noul Testament, text care nu cuprinde adevaratele evanghelii ale ucenicilor lui Isus, ca de ex. Evanghelia lui Petru!,
Acel Petru ucenic si apostol al lui Isus, pomenit in Biblie, mai ales pentru faptul ca Isus i-a lasat numai acestui Petru "mostenirea de a lega si dezlega in numele sau atat in ceruri cat si pe pamant"!
Si culmea tocmai aceasta Evanghelie nu si-a gasit locul in Biblie, desi ar fi trebuit sa fie principalul manual al crestinului!
In schimb vedem Evangheliile unor ucenici ai falsului apsol Pavel!
Vi se pare asta ceva corect?
Ce valoare sfanta poate avea o asemenea compilatie facuta de niste interesati,?

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul imutabil al lui Dumnezeu.Vechiul Testament cuprinde Legea si proorocii, iar Noul Testament, mantuirea prin Jertfa Domnului nostru Isus.Cuvantul nu este lipsit de putere.

Avem documentele Vechiului Testament, scrise cu sute de ani in urma, care prezic ca va veni Mesia- un om care de fapt va fi Dumnezeu- ca El va fi ucis la un moment dat ca jertfa pentru omenirea pacatoasa si ca va invia din morti. Exista documente scrise de martori oculari atestati istoric. Multe dintre aceste documente contin declaratii confirmate istoric ale unor martori oculari, care merg inapoi in timp pana la momentul respectivelor evenimente, si dovezile atesta ca minunile sunt adevarate. 1. Sunt timpurii (majoritatea au fost scrise la 15-40 de ani 2. Contin declaratii ale martorilor oculari. 3. Contin declaratii de la dupa evenimente, incadrandu-se in primele doua generatii de la respectivele evenimente) .3.Contin declaratii independente ale martorilor oculari provenind din surse multiple. 4. Sunt scrise de oameni credibili care au trait si au propovaduit dupa cele mai inalte standardeetice si care au murit pentru marturia lor. 5. Prezinta evenimente, locuri si persoane confirmate de descoperirile arheologice si de alti scriitori. 6. Prezinta evenimente pe care dusmanii le recunosc tacit (atestarea dusmanilor). 7. Prezinta evenimente si detalii ce sunt stanjenitoare pentru autori si chiar pentru Isus. Exista profetii mesianice care s-au implinit. 1 Samanta a unei femei. 2. Samanta a lui Avraam. 3. Tribul lui Iuda. 4. Fiul lui David 5. Este Dumnezeu. 6. Nascut in Betleem. 7. Moare in 33 d.Hristos. 8. Invie din morti. Daca doresti iti dau si trimiterile.

| MMihai a răspuns:

Chiar nu mă interesează teribil de mult.
Asta este Biblia și gata.
Poți să îți faci tu, pentru tine altă Biblie, cu ce texte vrei tu.

| soimos explică (pentru MMihai):

Esti cumva adeptul lozincii: Noi citim si nu gandim?

| sandra2012 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa iti mai raspund, pentru ca orice ti-ar spune oricine nu crezi. Toma necredinciosul

| soimos explică (pentru sandra2012):

Da, exact asa este, eu nu cred decat ceea ce este clar dovedit.
Oricum lumea a mai evoluat si iata ca azi traim in lumea informatiei, iar informatiile pe care le luam si acceptam trebuie sa fie adevarate si clar demonstrate, nu ca in evul mediu obscur in care erai obligat sa crezi totul a proasta, ca altfel riscai sa fi ars pe rug.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Sfanta Scriptura este alcatuita din mai multe scrieri nu cuprinde doar Noul si Vechiul Testament. Oamenii ce au realizat aceste lucrari au primit harul Duhul Sfant pentru a le putea scrie. Deci se poate spune ca Dumnezeu le-a scris, prin intermediul unor oameni.

| soimos explică (pentru Catalinnna):

De la cine au primit acel "har"?
De la care Dumnezeu? ...de la cel fara copii care si astazi este slavit in sinagoga, sau de la "dumnezeul" care nu a fost capabil sa inspire o scriptura a sa motiv pentru care a furat niste texte scrise de oameni si le declara ca fiint Cuvantul Sau?
Si cand zic asta ma refer la "dumnezeul" care a facut un copil cu o femeie... uitand pesemne ca detinea aparatul de presat oameni din noroi si ca nu avea rost sa se compromita cu o femeie!
Cum se poate ca un Dumnezeu sa fie tata intr-o religie ...si sa nu aibe copii in alta religie?

| Catalinnna a răspuns (pentru soimos):

Cand spui Dumnezeu, te referi la Sfanta Treime ce este alcatuita din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant, este un intreg compus din trei parti. E ca si cum tu ai desena un mar, desi ceea ce se vede este doar coaja, interiorul nu. Insa, tu stii, impreuna cu ceilalti care iti vor vedea deseul, ca marul pe care l-ai desenat are fruct si seminte, chiar daca se vede doar invelisul, coaja.
Fiecare religie il are in centru pe Dumnezeu, insa sub alta forma, se bazeaza pe niste temeiuri diferite (din punctul meu de vedere religia ortodoxa este singura Adevara).

| soimos explică (pentru Catalinnna):

Nici pe departe!
Tu esti liber sa spui ce vrei...dar asta nu inseamna ca aai spus un lucru adevarat!
Iar faptul ca afirmatia ta este o minciuna este dovedita chiar in "sfanta ta scriptura" in care nu gasesti nici un randulet despre Treimea de care vorbesti tu!
Sau poate ma insel si totusi imi dai un link catre acel text din scriptura referitor la Treime, care sa ne dovedeasca ca tu nu esti habarnist sau mincinos, ci vorbesti sustinut de versete din Biblie!
Nu uita astept linkul, sau te las repetent si te trec in grupa mica a piticilor care nu stiu nimic dar cred multe!

| tamtamtam a răspuns:

Nu e compusa din doua carti ci mai mult din doua seturi de carti

| soimos explică (pentru tamtamtam):

Multumesc pentru corectura, asa este cum spui, de fapt Biblia este un text compus din 66 de carti.
Dar vezi ca totusi ai uitat sa-mi raspunzi la intrebare!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Biblia esteo carte scrisa de evreii antici, care au fost inspirati divin numai la pasajele etice. Creatorul Universului A inspirat scrierea acestor pasaje si porunci. Din acest motiv, Biblia trebuie abordata cu un ochi deosebit de critic si corectata atunci cand este necesar. Si este necesar. Daca Biblia nu este opera divina, nici Qur'anul nu are cum sa fie dictat de ingerul Jibrail. Toate textele religioase au fost scrise de oameni.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Biblia este o colectie de carti umane. Autorii ei au fost evreii unor anumite epoci, iar ei au fost inspirati divin numai la pasajele etice. Din acest motiv, Biblia trebuie analizata cu un ochi critic si corectata. Numai un naiv ignorant si cam prostut o poate crede opera divina. OK?

| vasilevasi a răspuns:

Vrei un raspuns, sau vrei sa impui o idee de a ta.ce usor e sa emiti ipoteze si pareri fara a fi documentat! te a interesat sa te documentezi inainte de a da o informatie anume? de unde faci asta, din pavel corut? sa ti spun de ce nu aparte evanghelia lui petru? ia...ghici,marele"stie tot"? caci el nu a scris niciodata o dvanghelie.si sti de ce? pentru ca,chiar el a recunoscut,spunindu i lui iisus ca el e bilbiit,se exprima greu,nu putea sa predice.dar nu numai ca era bilbiit,a spus si ca nu are carte deloc si nu stie sa mestesugeasca cuvintele. despre pavel,care,sti tu ceva,ca a fost ucigas de crestini,el,dupa ce i s a aratat iisus si l a intrebat:saule,de ce ma prigonesti?,intreaga viziune a acestuia s a schimbat si dintr un hulitor al crestinilor a devenit cel mai mare aparator al lor renuntind la slujba lui ce o avea in armata romana. despre crestinism, afla ca are ca fundament nasterea lui iisus, se bazeaza pe cele 10 porunci, nu are imprumutat nimic din alte religii.tot ceea ce domnul iisus a acceptat ca fiind bun si corect,crestinismul a pastrat,tot ceea ce iisus a corectat,sau a "intarit"cum spunea el crestinismul a preluat intocmai prin apostolii si ucenici si prin preoti unsi de acestia prin care se transmite harul de la mintuitorul nostru,iar noi,daca ne dezicem de ei ne dezicem de Hristos. spunea marele preot ilie cleopa ca chiar daca azi vezi in sunt un preot beat,ridica l du l acasa sa se culce,iar miine spovedestete la el,caci harul de la dumnezeu nu i se ia.dar nu stiu daca,tu care vezi totul doar din punct de vedere istoric poti intelege ce e acela har si cum se poate manifesta el.un sfat ce ti l pot da e ca,inainte de a studia biblia,sau orice carte sfinta,roaga te o clipa la dumnezeu ca sa te ilumineze pe parcursul lecturii, sa poti vedea adevarul exact cum e el, nu interpretabil.sa cauti, putin adevarul si cu inima, nu doar precum un istoric.biblia nu e orice carte si nu poate fi inteleasa usor si nici de oricine,chiar daca are o inteligenta ridicata.te am sfatuit toate astea,dar fi linistit,nu sunt preot si nici un fanatic al vreunei religii.dar sunt sigur ca nu gresesc,nu doar pentru ca sunt documentat,caci i mi place treaba facuta bine si adevarul, ci cred ca mai e ceva la mijloc, ce nu e doar omenesc.bafta

| vasilevasi a răspuns:

Vreti dovezi si iar dovezi,iar acestea le asteptati tot mereu de la oamenii de stiinta,care,saracii de abia se afla la inceputul milioanelor de ani de cercetari ce vor urma,de abia am descoperit planetele din sistemul nostru solar,in acest univers,infinit cu miliarde de sori,creat,poate prin metoda bigbang de catre Dumnezeu,sau prin alta metoda,cine stie daca se va descoperii vreodata cum,vreti certificat medical al decesului lui iisus,poate vreti sa l vedem si pe Dumnezeu care e invizibil omului caci noi ne aflam in timp,iar Domnul in afara lui.dovezi?si toma necredinciosul,apostolul lui iisus a vrut dovezi,iar acesta i a dat.citind biblia se va observa ca aceasta fiind scrisa de diversi oameni ce au trait in timpuri diferite,de fapt ea e formata din acumularea tuturor cartilor scrise de acestia,ei,necomunicind intre ei(informatia nu circula ca azi),nici nu stiai unii de existenta celorlalti,totusi au relatat toti despre evenimente in acelasi fel.mai mult,prorocii care au prorocit,au prorocit la fel si s a intimplat exact cum au prevazut acestia,pina si intrarea lui iisus in israel calare pe magarus.sti ca asta era scris in biblii cu mi de ani inainte,ca va intra pe magarus.sti ca asa a fost,sti ca iisus a trimis un ucenic de al lui la un anumit cetatean care avea locuinta in israel spunindu i ca acesta il va intimpina si i va da magarusul caci asa e scris?asa a fost,de unde stia cetateanu ca vine ucenicul sa ceara magarusul,nu vorbisera inainte.abia atunci venea iisus in israel prima oara.totul era facut de Dumnezeu,oamenii erau doar executanti.sti ca tatal lui ioan botezatorul a ramas mut pina s a nascut ioan,asa cum i a spus ingerul Domnului.vreti dovezi?cu ce puteri a inviat iisus si vindecat atitia bolnavi?sunt toate povesti,de ce s au potrivit exact cum au relatat oameni ce nu se cunosteau intre ei ca sa se puna de acord?ce,era internet ca acum,sau telefoane?asteptati dovezi de la stiinta,cind nu s a cazut de acord nici daca ne tragem din maimuta,daca avem doar stramos comun cu aceasta,daca viata a iesit din mare sau a venit pe pamint din univers cu ajutorul meteoritilor sau ne au creat extraterestrii sau suntem urmasi din acestia?stiinta e tot de la dumnezeu lasata si poate cindva vor intelege si jumatatea cealalta a oamenilor de stiinta ca tot universul nu a putut lua nastere haotic ci o inteligenta anume a creat lucrurile si le a pus intr o ordine miscatoare si evolutiva.pe acela il numim dumnezeu,iar fiul lui este iisus care s a nascut din tatal,o altfel de nastere decit cum e la noi oamenii.pe acesta l a trimis sa ne mintuiasca,sa refaca legatura ce s a stricat intre om si divinitate prin pacatul stramosesc,spunind ca tot cel ce crede in el se va mintui.sa credem in el,caci el a spus:'eu sunt calea,adevarul si viata si fara mine nu veti putea face nimic'.sa nu negam stiinta care a stabilit adevaruri clare,dar sa credem in Dumnezeu.

| vasilevasi a răspuns:

S a compromis Dumnezeu ca s a nascut din femeie? asa crezi? de ce vezi lucrurile facute de Domnul,doar din pozitia ta de om si nu incerci sa vezi totul prin ochii lui dumnezeu? Dar ce,Dumnezeu are mindria ticaloasa ce o avem noi oamenii si orgoliul nostru ce ne duce la moarte? Din iubire, el se poate cobori din maretia si slava sa astrala sub mimicimea noastra ce o avem ca oameni, pentru a si duce lucrarea sa la bun sfirsit.desi l a pedepsit pe om si l a izgonit din rai pentru pacat si neascultare, nu l a urit definitiv si a avut, inca de atunci in vedere iertarea acestuia.prin faptul ca,dupa ce a spus prin proroci ca va veni sa mintuiasca pe om,s a coborit si s a zamislit din fecioara,stabilind astfel din nou legatura intre om si divinitate,adica,dumnezeu s a nascut,desi el era deja,din femeie,ca sa fie si om si sa poata rezolva toate problemele din pozitia de om.e oare,chiar asa greu de inteles,sau tu nu ai vointa deloc ca sa faci asta? trebuie sa mai intelegem si ca in latura opusa,ca dusman a acestei lucrari de impacare si mintuire a omului e satan, care nu vrea asta, cel care te indeamna si pe tine acum sa l negi pe iisus.satana il uraste si uraste pe toti cei ce cred si fac voia domnului si incearca cu toate mijloacele inteligente sa l discrediteze.trebuie inteles ca si Dumnezeu a trebuit sa foloseasca o anumita strategie pentru a l invinga pe diavol.e ca pe front unde se folosesc strategii.el ar putea sa l distruga intr o clipita pe diavol,caci tot el l a creat(ti as putea spune si,de ce)dar el nu vrea asa,el nu vrea sa impuna cu forta ceva,ci totul sa se dovedeasca adevarat, ca e bine asa cum doreste domnul sa faca, deci prin argumente.domnul vrea sa arate ca diavolul greseste si nu e bine sa l urmam,de aceea face lucrarea sa lucrare care are sens si pentru noi oamenii pe pamint, dar si in ceruri intre puterile ceresti, deci e un razboi intre bine si rau.nu mai privi totul doar din pozitie istorica si doar cu ochii unui om.crezi ca la Dumnezeu e la fel ca la oameni? nu el a spus oare ca "dreptatea omului e ca o cirpa in fata mea"? tu judeci acum dupa acea dreptate a omului? cauta dreptatea lui dumnezeu si,poate atunci vei intelege ca apostolul pavel"apostolul neamurilor"nu e nici sarlatan,nici mincinos,ci un mare apostol si ca,asa cum cinci degete la o mina nu sunt la fel,tot asa nici caracterul apostolului petru nu poate fi la fel cu a lui petru,dar au predicat aceiasi credinta in iisus hristos,iar ca oameni,cu siguranta ca au mai existat unele divergente intre ei,de aceea suntem oameni si nu roboti,nu suntem toti la fel,iar Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel,asa diferiti cum suntem,cu ideile noastre contadictorii,uneori,iar,asa cum un parinte iubeste la fel pe toti copii,dar uneori are unul mai preferat, tot asa a avut si dumnezeu uneori si, probabil mai are.asta nu inseamna ca nu l cearta pe cel ce l iubeste. dumnezeu e perfect,dar nu trebuie sa l vedem ca un robot sau ca un rigid, legat de niste legi, precum o justitie oarba.noi suntem dupa chipul si asemanarea lui,deci este cumva si el asemenea omului,iubeste,are sentimente,poate sa se minie,spune chiar biblia,poate sa ierte,sa distruga, sa omoare copii, deci e viu.trebuie sa intelegi din asta si de ce a ordonat uciderea pruncilor despre care se relateaza in biblie, nu ma refer la cei omoriti de irod, ci la ceilalti.deci,Dumnezeu nu e un rigid,el e viu si are sentimente ca si noi,e chiar gelos uneori(relatare din biblie).cu toate astea trebuie sa intelegem ca e bun,atotputernic si nu urmareste decit binele nostru, dar nu neaparat doar aici pe pamint, ci si pentru viata vesnica.pentru acest bine general pentru care e intr o lupta continua cu satan,pe care l a creat pentru o opozitie a lui,Dumnezeu a folosit strategii si a lucrat in diverse moduri cu oameni inperfecti fata de care a trebuit sa adopte anumite atitudini si pentru a i face sa inteleaga voia sa pe cei care lucrau cu dinsul,dar si pentru a tine piept celor minati de satana care lucrau contra voii lui. iar biblia ai vrea sa fie scrisa de dumnezeu insusi si sa o arunce printre oameni? a insuflat omului tot ce e scris in ea,iar acesta a scris. apostolii cind au inceput sa vorbeasca in mai multe limbi,dupa ce au primit duh sfint de sus,crezi ca au stat sa invete limbi straine cum ne chinuim acum sa studiem engleza,etc? nu, peste noapte au stiut sa vorbeasca in dialecte diverse, incit cind i au auzit ucenicii lor au crezut ca s au imbatat de vin de vorbesc asa.si fiecare apostol a primit misiunea sa,pavel ca apostol al neamurilor,petre cheile inparatiei,lui ioan i a incredintat o pe mama sa maria, caci aceasta nu mai avea alti copii, etc.petre a fost putin mai nationalist, iar pavel avea o deschidere mai mare spre toata omenirea.crezi ca asta poate fi motiv ca sa fie vreunul acuzat ca nu detin adevarul?

| vasilevasi a răspuns:

Te as ruga sa te mai gindesti la un lucra, daca tot mai esti convins ca pavel e un excroc.hai sa facem abstractie totala de pavel ca si cum nu ar fi existat.ce alte evanghelii mai avem? oare crestinii nu au ca ghid si evanngheliile lui luca,ioan, marcu? acestia au fost tot excroci si mincinosi? deci tot crezi ca crestinismul urmeaza o pista falsa? sa inteleg ca tu respecti vechea religie mozaica, cea in care era ochi pentru ochi si dinte pentru dinte.atunci dupa acesta lege te va judeca dumnezeu,exact in cea in care ai crezut,nu va mai exista iertarea prin iisus si mijlocirea sa, ci vei primi o pedeapsa sau o rasplata exact ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, adica razbunare.asta vrei,sau vrei iertare de la dumnezeu,deoarece nimeni nu e vrednic in fata sa,iar biserica si sfintii sai, prin rugaciunile sale sa indulceasca dreapta judecata a lui dumnezeu.ce vei face atunci, vei veni cu argumente cum ca religia crestina e a diavolului.vei tine astfel de teorii absurde si in fata lui dumnezeu? gindeste te omule la asta, caci creierasul tau te inseala amarnic si daca continui tot asa esti vrednic de mila.caci orice pacat se va putea ierta, dar cel impotriva duhului sfint, greu sau deloc.studiaza tot ceea ce vrei, multi facem asta, dar cauta adevarul si cu inima.astfel,cu siguranta il vei gasi.pa

| Valentin1914 a răspuns:

Draga prietene Soimos, putem avea incredere ca Biblia ca intreg este Cuvantul lui Dumnezeu din mai multe motive. 1 chiar daca redactarea ei a inceput in orientul mijlociu, ea are un mesaj pentru intreaga omenire. Daca vei studia atent istoria Biblica vei intelege motivul de ce Israel nu mai este poporul ales al lui Dumnezeu, pentru a-i purta numele. Biblia a fost scrisa pe o perioada de 1600 de ani, incepand cu cele 5 carti,(TORAH) care cuprindea legi si decrete primite prin Moise, cat si exocul din egipt, si peste 600 de decrete, unele valabile pentru acea perioada, altele universal valabile. Multe dintre ele, nu s-au anulat, ci s-au inbunatatit. Isus a implinit legea, nu a desfiintat-o. 2. Din cartea Geneza pana la Apocalipsa, sau Revelatia lui Isus, Biblia are un singur mesaj, prin urmare putem afirma ca are un singur autor. De ce? `Pentru ca chiar Biblia Afirma in 2 Tim 3.16, 17 ca este Inspirat de Dumnezeu. Dar daca nu te convinge acest raspuns, poti sa te gandesti la urmatorul rationament logic. Un director al unei firme, doreste sa trimita un mesaj unei alte persoane, dar in redactarea mesajului, el se foloseste de o secretata pentru a asterna in scris ce are de comunicat. El dicteaza, secretara scrie, si apoi este trimis mesajul. Acum, persoana care primeste mesajul sau scrisoarea, scrisoarea cui o primeste el? a directorului, sau a secretarei? Chiar daca a fost scrisa cu mana pe hartie de secretara, scrisoarea apartine Directorului, deoarece contine gandurile si instructiunile lui, el fiind cel care raspunde pentru ce s-a scris acolo. In mod asemanator, Dumnezeu nu a scris Biblia personal, dar s-a folosit de 40 de,, secretari'' numiti profeti, care au asternut gandurile si instructiunile lui in scris.Prin urmare, ce apare in Biblie nu sunt gandurile oamenilor, ci ale lui Dumnezeu.De aceea acei 40 de oameni, unii pastori, alti regi, altii medici, au putut scrie o carte care sa nu se contrazica si sa aiba acelasi mesaj de la prima carte pana la ultima. 3 Biblia contine adevaruri fudamentale, care in trecut nu s-au acceptat, fiind considreate eretice.Cu 3000ani in urma, in cartea Iov, se spune ca pamantul este rotund.Stiinta a dovedit acest lucru doar dupa calatoriile lui Marco pOLO, Vespuci, si Columb, cu descoperirea Americii. In Isaia se spune ca suspendat pe nimic. total diferit de filozofiile asiatice. Aceste informatii erau mult prea avansate pentru acea perioada, dar nu sunt unicele. Se dau instructiuni clare in carteaLeviticul, despre propagarea virusilor, si carantina, lucruri despre care nu se stiau pana la inventarea microscopului, cu atat imi putin sa le previna sau vindece. 4. Noul Testament, a fost supus nenumeroaselor critici, dar care ulterior s-au dovedit a fi fara fundament.Pavel,dupa ce a fost numit Apostol al Natiunilor, a ajutat la infiintarea multor congregatii, in Asia, si Europa, prin calatoriile misionare de predicare. Este exact porunca lui Isus. Faptele 1:8, Matei 24.14 Matei 28:19, 20 chiar nu vad de ce ar fi fals apostol.Aceste lucruri au fost amintite cu sute de ani, in Isaia Tefania, Ieremia, ca oamenii din natiuni il vor cunoaste pe Adevaratul Dumnezeu, si ca Israelul carnal va fi respins dupa ce ei il vor respinge pe Mesia, omorandu-l. Daca doresti, pot sa iti trimit versetele incauza, cu toto contextul lor. Eu personal cred ca o asemenea compilatie cum este Biblia, are o foarte mare valoare, cu conditia sa fie studiata, si pusa in practica. Multe religii care pretind a fi crestine, inabusa mesajul Bibliei, si il imopvareaza cu traditii, si obiceiuri care nici macar nu apar in Biblie. In plus de asta sunt multe alte dovezi ale paternitatii Bibliei, si daca accepti, le putem considera impreuna. Multumesc

| soimos explică (pentru Valentin1914):

Foarte gresit!
Legea a fost desfintata prin Christos conform Romani 10.4 "4. Căci sfârşitul Legii este Hristos,"... si acest fapt este unul deosebit de periculos pentru ca nimic nu este mai periculos decat sa renunti la Legea lui Dumnezeu si sa accepti legile unuia ca Pavel care impune legi noi pe motivul ca Legea lui Dumnezeu este GUNOI!
Pavel a fost un sarlatan care infinta "congregatii" pe acest principiu:
Faptele apostolilor 4
34 Si nimeni intre ei nu era lipsit, pentru ca toti cati aveau tarini sau case le vindeau si aduceau pretul celor vandute
35 si-l puneau la picioarele apostolilor.
adica prostea si belea lumea pentru propria lor imbogatire!
care mesaj al Bibliei fratello valentin 1914?
Cumva acela impus de Constantin la Niceea ...adica de a indoctrina si manipula prostimea pana se comporta ca niste oi blande si smerite. sau acela de a se spovedi pentru a spiona tot ce se intampla in societate ...sau acela de a tine posturi cu scopul de a economisi produse pe care sa le daruiasca clerului?
Biblia nu are absolut nicio valoare pentru ca ea este un FURT INTELECTUAL continuat cu o minciuna a unor neaveniti!

| Valentin1914 a răspuns (pentru soimos):

Sincer imi pare rau de tine, si ca gandesti asa. Legea lui Dumnezeu, prin sistemul mozaic, a avut scopul de a scoate in evidenta pacatul. Pana atunci un om nu stia pe deplin ce este pacatul, pentru ca nu era o lege care sa o scoata in evidenta. Legea era prea grea, deoarece se aplila unor oameni IMPERFECTI, care au mostenit pacatul Adamic.Isus a fost sfarsitul legi, a sistemului mozaic, ( de aia nu imi trebuie sa mergi sa tai berbeci si tauri pentru pacatele tale) ca o ai prin Moartea lui Cristos. NBoua congregatie care nu imi era sub Legea Mozaica, fara jertfe fara circumcizie, fara obligatiunea sabatuluio, etc, avea nevoie de o noua indrumare, pentru a urca pe o treapta mai sus, fata de legea care scotea in evidenta pacatul. Legea ochi pentru ochi, s-a schimbat, pe,, cine iti da o plama intoarce-i celalalt obraz'' si asa mai departe.din niste salbatici, care omorau oameni cu pietre, au ajuns sa excluda din biserica, si lasau judecata pe seama lui Dumnezeu, nu isi mai aduceau vina de sange asupra lor. Dar iti spun ceva:: daca marea crestinatate care a devenit apostata, si a creat razboaue si diziviuni religioase pentru bani, nu inseamna ca adevaratii crestini nu imi exista in prezent.( ortodocsii, si catolicii s-au usic intre ei ca niste salbatici, chiar si de aceeasi religie in primul si al doilea razbo i modnial, neglijand tot ce au spus Isus si Pavel. Tu crezi ca daca s-ar pune in practica ce au zis ei, se ajungea aici? da sau nu?
Degeaba te iei de ajutoarele care le-au primit apostolii, si in trecut se strangeau zeciuieli, pentru leviti, ei asa e normal. ce nu e normai este ce se face in prezent, de exemplu ortodixia care fura mai ceva ca hotii de cai, si catolicii, care au facut din Vatican, cel imi bogat oras din lume din ce zici, tu. din oameni creduli, care au dat tot. DAR NU BIBLIA LE-A CERUT, CI EI AU FOST CREDULI, SI AU PLATITI INDULGENTELE PAPALE. nu face confuzie, nu da vina pe Biblie, pentru ce fac oamenii fara scrupule si care se FOLOSESC, DE MULELE DE CRESTINI, Ei sunt Apostatii din zilele din urma.( profetia de distrugere a Babilonului Cel mare, Mama Prostituatelor se refera la ei- religiile false) si va fi desavarsuta de catre puterile politice. cand se va intampla asta, si vei vedea marile religii ale planetei distruse, iti vei aminti de mine, si acest mesaj. e o profetie in curs de inplinire. multumesc

| soimos explică (pentru Valentin1914):

Cum sa nu gandesti Legea lui Dumnezeu prin sistemul mozaic cand acele Legi au fost date lui Moise si nu falsului apostol Pavel care spune ca Legile lui Dumnezeu sunt un GUNOI!?
Mai degraba ai intelege tu ca acele Legi si chiaar Dumnezeul religiei mozaice este tot pentru mozaici si nu pentru crestini.
Sau tu ai vreo dovada ca Dumnezeu si-a tradat propria sa Lege si a trecut de partea celor care considera legea Sa ca fiind GUNOI?
Lasa tu prostia cu pacatul ca cel mai mare pacat este sa nu iti folosesti creierul si sa crezi totul a proasta fara sa stii macar ceea ce crezi!
Mai degraba ti-ar fi mila chiar de de tine pentru ca tu urmezi o religie care nu numai ca considera Legea lui Dumnezeu ca fiind un GUNOI, dar se pare ca nu intelegi ca "dumnezeul" tau Christos se lauda ca este stapanul cheilor MORTII si al Iadului ...tocmai in religia si Noul testament care l-a adus si la impus pe Diavol, fac pariu ca nici macaar atat nu stii ca in Vechiul Testament (in denumirea originala Tanach) nu exista nici Diavol si nici Iad, si asta este dovada ca religia crestina este religia Diavolului care se da drept Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

,,Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile.,,

| soimos explică (pentru EmaS):

Poi aia a spus Isus, dar Isus nu avea de unde sa stie ca dupa el va veni un fals apostol numit Pavel care a schimbat Legea chiar in numele lui Isus si socoteste Legea ca fiind un GUNOI!
Acesta este si motivul pentru care crestinii nu mai respecta LEGEA lui Yahwe care le cerea sa se circumcizeze si sa nu manance carne de porc!
Oricum ma bucur ca ai observat ca este o diferenta URIASA intre ce a zis Isus, si ce a ajuns azi Crestinismul datorita sarlatanului Pavel si a criminalului in serie Constantin cel Mare!

| Valentin1914 a răspuns (pentru soimos):

In primul rand tu nu stii ce religie am, si in ce cred. Sau poate ca ti-ai dat seama, dar cunosti putine lucruri despre ea.Nu credem in IAD, la fel ca evreii din antichitate, Isus nu este Dumnezeul meu, Dumnezeul meu este dumnezeul care a dat legea lui Moise. Dar accept si invataturile lui Isus. Vreau sa intelegi ce am inteles si eu, pentru a privi din alta prisma lucrurile. Legea lui Dumnezeu nu este un Gunoi, cum zici, tu, dar Dumnezeu si-a schimbat legile. El este cel care nu s-a schimbat. Acum, este o diferenta foarte mare intre O PORUNCA, O LEGE, UN PRiNCIPIU, O NORMA, SI O REGULA. nu sunt acelasi lucru. O porunca nu se poate schimba sub nici o forma, ramanand universal valabila. (ca porunca unui rege, sau a cuiva cu autoritate, Ca Dumnezeu) ca si cele 10 porunci. una dintre ele este sa nu ucizi. dumnezeu a distrus de multe ori oameni,( inseamna asta ca e criminal? NU) deoarece a ucide nu este tot una cu a asasina sau a omori. a omori este cand ai greptul Legal, de a o face, si a ucide, cand nu il ai( cain si abel) David si Goliat. LEGEA- este interschimbabila-- se poate schimba, anula, imbunatati. la fel ca legea circulatiei, care a fost schimbata pentru a fi imbunatatita. Legea nu este porunca. Legea s-a terminat cu CRISTOS. Un principiu nu este nici o lege, nici o porunca, ci este un etalon dupa care te ghidezi,, de exemplu in Biblie nu scrie,, SA NU FUMEZI, SAU SA NU INJECTEZI HEROINA`` nu e o lege sau o porunca, dar e un principiu care spune sa nu murdaresti carnea( pe din afara sau dinauntru ( 2Corinteni7:1) Principiile sunt valabile pentru orice epoca, rasa si sex, pentru totdeauna. Norma, - e ceva care trebuie indeplinit, dar nu neaparat cu riscul de a fi pedepsit. de ex, la fabrica trebuie sa faci 3000 de pantofi pe luna - este o norma. poti face mai multi sau mai putini. dar nu e o lege sau o porunca. Si regula, deseori apare inainte sa se fi cerut. prin repetarea voita sau nevoita a unui lucru, se poate transforma intr-o regula, care apoi poate fi acceptata sau nu. Deci Legea, nu a fost considerata un Gunoi, dar a fost un lucru pe care Dumnezeu a putut sa o schimbe daca a vrut, si a facut-o. Pavel chiar a murit pentru aceste lurcuri, si in numele lui Cristos a acceptat sa fie persecutat. ( te rog spune-mi daca ti-ai dat seama, ce religie am, si in ce cred) mersi

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dupa Domnul Isus, Apostolul Pavel este cel pe care il iubesc, il respect il admir. El a fost un prigonitor al Bisericii, si in momentul cand L-a intalnit pe Domnul Isus, El s-a lasat transformat de Dumnezeu, a fost prigonit, batut, chinuit, a fost aruncat in temnita, a suferit pentru numele lui Dumnezeu.El a ramas credincios pana la moarte.A socotit ca un gunoi bogatia si faptul ca era printre cei mai invatati din vremea aceea, fata de pretul nespus de mare al mantuirii.El a fost rapit pana la al trei-lea cer.

| soimos explică (pentru EmaS):

Ce spui tu s-a intamplat doar in credinta ta, nicidecum in realitate!
In primul rand ucigasul de crestini, si sarlatanul Pavel, nu l-a intalnit pe Isus niciodata!
El nu a fost un prigonitor al Bisericii ci un prigonitor al iudeilor care urmandu-l pe Isus Nazariteanul (retine nu Christos) au creat o SECTA a religiei Iudaice, secta numita a Nazariteanului!
El a schimbat invataturile lui Dumnezeu dupa la indicatiile Diavolului, pentru ca a primit indicatii de la Chrsistos care se afla deja in Imaparatia sa pe ale carui chei le detine si se lauda singur detine Cheile IADULUI!
Pavel a fost prigonit si aruncat in temnita de romani, pentru tradarea pe care a savarsit-o fata de acestia, el ca "agent de influenta" avea datoria sa indeparteze iudeii de invataturile lui Isus Nazariteanul, fapt pe care la inceput l-a facut chiar foarte bine, apoi cand a vazut cati bani se pot face atunci cand:
Faptele apostolilor 4
34 Şi nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute
35 şi-l puneau la picioarele apostolilor"

a luat-o pe linia sa proprie si a incurajat indepartarea iudeilor de credinta lor traditionala, atragandu-i catre un cult bisericesc, inventata de el insusi!
El a suferit pentru faptul ca si-a tradat stapanii, care erau stapanirea romana (pentru c Pavel era cetatean roman) si clerul iudeu (pentru ca pavel era de religie mozaica)
Explica-mi te rog unde este "cerul" in care a fost rapit Pavel?

| soimos explică (pentru EmaS):

Isus nu a fost Domn, si nici un Christos adevarat!
Pentru ca Christos inseamna UNSUL, iar ungerile se faceau numai in FUNCTII INALTE!
Isus desi a dorit sa devina REGE (adica sa fie UNS ca rege) nu a mai ajuns sa fie UNS pentru ca a fost arestat si crucificat inainte de a fi UNS!
Si astfel cuvantul de Rege/Domn a ramas numai ca bataaie de joc pe o tablita prinsa de cruce, pe care scria in batjocura INRI!

| soimos explică (pentru Valentin1914):

Halo, nu eu zic ca Legea lui Dumnezeu este GUNOI ci o zice chiar apostolul tau Pavel, si o zice chiar in Biblia ta, asa ca de ce ma acuzi tu pe mine s nu ii acuzi pe Pavel si Noul sau Testament?
Halo, cum sa isi schimbe Dumnezeu legile din 5 in 5 minute (1 an pentru tine este 1 secunda pentru Dumnezeu), pai Dumnezeul tau o fi vreun smecher tombonist fara cuvant?
sau nu stii ce zice in Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;
Poi unde am ajuns ca sa spunem si chiar sa sustinem ca Cuvantul lui Dumnezeu este un kk-maka si el isi schimba legile exact dupa interesul tau?
Poi cine te crezi tu pacatosule de il contrazici tu pe Dumnezeu?
Chiar nu ti-e frica de El?
Faptul ca nu exista nicio lege care sa interzica fumntul sau consumul de droguri poate fi pus tocmi pe seama lui Dumnezeu caruia poate ii convine ca cei care il slujesc sa consume droguri mistice!
Poi religia nu este tot un DROG?
Ia intreba-i pe marii filozofi ai omenirii despre tema asta!
Tu ai cumva impresia ca prin gura sarlatanului fals apostol pavel care zice ca Legile lui Dumnezeu sunt un GUNOI., a vorbit chiar Dumnezeu?
Poi eu zic mai degraba ca prin gura lui a vorbit Dracu, ca asta avea intentia sa se urineze pe legile lui Dumnezeu ca sa fie chiar el Diavolul crezut ca Dumnezeu!
Sau tu chiar nu stii cine este Dumnezeul vremurilor de acum?
Pavel a murit pentru ca i-a tras in piept pe romani vezi raspunsul pe care l-am dat anterior unei domnisoare

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Noi nu suntem mantuiti prin Lege, ci prin har, prin jertfa Domnului Isus. Pentru ca daca tineai Legea si calcai una din cele zece porunci, te faceai vinovat de toate cele zece. Tocmai de aceea Dumnezeu a dat pe Fiul Sau sa moara, ca sa primim iertarea prin sangele Lui.

| soimos explică (pentru EmaS):

Mda, asa zici tu si marele amagitor, ucigasul de crestini Pavel, cel care doreste sa va indeparteze de Calea lui Iisus si Legile lui Dumnezeu ca sa va atraga catre Iadul a carui stapan este Christos (si nu rabinul Isus nazariteanul) adica pe calea cea atat de amagitoare a Diavolului.

Din pacate pentru tine, Isus te invata exact inversul celor afirmate de tine,. versete gresite pe care le-ai preluat de la amagitorul Pavel!
Iata dovada:
Luca 10 25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând:
Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
27 Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
sau
Galateni 3.12 Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă ci ea zice:,, Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele`
si iata ce te invata Pavel a carui cale catre Iad o urmezi;
Romani 3.27. Deci, unde este pricina de laudă? A fost înlăturată. Prin care Lege? Prin Legea faptelor? Nu, ci prin Legea credinţei.

Ar trebui sa te gandesti bine a cui cale alegi sa o urmezi?
Calea lui isus sau calea inversa a lui Pavel!
Ce crezi, a cui cale duce catre mantuire?
Calea a luiI isus sau cea a lui Pavel?
este cumva pavel mantuitorul?
Nu de alta dar eu nu am auzit ca Pavel sa fie vreun Mantuitor si cred in continuare ca Isus este mantuitorul!
Atunci cum iti permiti sa neglijezi invataturile lui Isus si sa le urmezi pe cele ale ucigasului Pavel?

2) Isus nu a murit pentru spalarea pacatelor omenirii, ci a murit doar pentru salvarea vacilor si junincilor a caror sacrificare a fost inlocuita cu eucharistia (daca stii ce este aceea?
Oamenii aveau destul "detergent" pentru spalararea pacatelor, si nu aveau nevoie de sangele lui Isus, pentru ca foloseau exact "detergentul" recomandat chiar de Dumnezeu, (sau Dumnezeu este prost si nu stie ce vorbeste?) dupa cum vedem si in acest verset biblic in care chiar Pavel recunoaste existenta detergentului divin pentru spalat pacatele oamenilor:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului,
14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

| Valentin1914 a răspuns (pentru soimos):

Intr-adevar Dumnezeul acestui Veac, e diavolul, 1 Ioasn 5:19 (noul testament) dar la fel e adevatar ca cea mai mare minciuna a lui, si inselatorie este sa ii faca pe cei cu mintea intuncecata, 2 Cor 4:4 sa creada ca el( satan) nu exista. Asta schimba un milion de lucruri. de aia nu apare direct in Versetele din Tanach. dar este o compilatie care include si parti din Toras, care are Geneza 3.15. fara acest text nu au sesn nici o religie, nici credinta, nici tu si eu. nici ateismul,. care fara Dumnezeu nici un ar exixta. Si in plus de asta, de cer atatia atei scriu pe sectiunea religie. oare nu o fac sa ii faca si pe altii tot atei? nu e si asta un fel de convertire la ceea ce cred altii¿?¿?¿

| soimos explică (pentru Valentin1914):

In prima parte ai mare dreptate, dar as mentiona ca in Tanach Diavolul este chiar Dumnezeu, adica Marele Zeu al Intunericului care pana la Geneza/Facere 1.4 habar nu avea ca Lumina este buna, si asta este doar una din dovezile ca El este un Zeu al Intunericului care a trait/vietuit mereu doar in bezna, ba chiar se supara pe sarpe (simbolul intelepciunii si nu Diavol ca in crestinism) cand in gradina Edenului ii spune lui Adam sa guste din fructul oprit al CUNOASTERII BINELUI si a RAULUI, dovada ca omului era interzis accesul la "lumina cunoasterii"!

Partea inn care faceai referiri la o compilatie care include parti din Torah. nu am inteles-o, poate iti faci timp sa-mi-o explici mai clar cand vei avea timp si bunavointa.
Atei scriu pe sectiunea religie doar pentru ca religiosii nu pot pricepe ca religia si credinta lor este ceva ce tine de intimitatea lor, si astfel ei iasa pe net/forumuri publice, sa le umple de smacul fetid care le-a fost lor strecurat in capetele lor trepanate prin studiul bibliei si acceptarea DOCTRINEI in timp ce ratiunea lor motaie fiind adormita de drogul care se cheama religie.
Noi ateii suntem un fel de copii din povestea cu hainele imparatului care le arata adevarul celor care cred totul a proasta, adica la fel ca in povestea in care imparatul umbla in curu gol atat vreme cat nu a fost un copil sa demaste acest lucru!

| Valentin1914 a răspuns (pentru soimos):

Bine, totusi, tu in ce crezi ca se poate gasi adevarul?¿ eu la fel am cautat adevarul si studiind Biblia, scopul meu era sa dovedesc ca nu au dreptate. acum am 4 ani de scoala Biblica continua, chiar daca am 22 de ani. Am inceput cu Coranul, in Spania am sutdiat intr-o moschee marocana.Am vazut multe contradictii, si nu m-au convins.in ungaria, Reformatismul, caruia ii cunosc toate detaliile. Tatal meu e protestant, si de mic am cresctu cu asta, dar nu practic religia respectiva, de aceea am si schimbat. Mama e ortodoxa, dar vazand ipocrizia ce e acolo, am renuntat sa mai vorbesc cu preoti, si sa imi zica ca caile Domnului sunt incurcate. Acum, dupa ce am pus intrebari despre Dinozauri, extraterestrii antici, care vizitau omenirea primitiva, dandu-se dumnezei, piramidele care sunt pe toate continentele,uriasii de odinioara, cercetarea stiintei si evolutiei,ascultand discursurile lui Davkins si Hopkins, preferatul meu fiind Michio Kaku, cautand printre ce a facut Edvard Ledskalnin, cu Coral Castle-ul lui, Raelineni, singurii care au putut da raspunsuri satisfacatoare, au fost cei care onoreaza si in prezent-Dumnezeu lui Avraam Isaac si Iacov, Si Dumnezeul lui Moise, care nu cred in Iadul Vesnic, nu se implica in nici un razboi, nici in politica, si care pentru multi par ciudati, dat te asigur ca nu sunt( sunt prejudecati si aparente), sunt Martorii lui Iehova. Daca nu aveau raspunsuri logice, si dovezi istorice, prezente, nu credeam. Pe Google sunt o gramada de apostati care scriu tot felul de tampenii despre noi, dar sincer-- tu crezi ca google -ul este o sursa sigura de informatii reale? este o sursa unde fiecare scrie ce vrea, si cand cauti ceva, e foarte putin probabil sa gasesti adevarul despre acel lucru cautat( la fel e si cand cauti info despre Tanach) gasesti tot felul de lucruri, care cred ca nu sunt tocmai asa, cum scrie pe Google. Eu iubesc stiinta, dar vreau si dovezi ale evolutiei, nu doar teorii care se bat cap in cap, si dovezi ca nu sunte singuri in univers. sunt rezonabil, daca chiar exixta, le-as vrea...

| soimos explică (pentru Valentin1914):

Adevarul il gasesti numai in REALITATE.
Asa ca nu cauta adevarul chiar in inima minciunii,(adica in religii) cand el este chiar in jurul tau!
Important este sa intelegi bine realitatea, si asta se face INVATAND si cultivandu-te, si renuntand la credinta pentru STIINTA!

Faptul ca tu nu vrei sa accepti dovezi ale evolutiei nu inseamna ca evolutia nu este cea mai profund documentata teorie stiintifica, dar pozitia ta scoate in evidenta faptul ca nu judeci cu aceeasi unitate de masura, si anume la faptul ca nu ceri si dovezi care sa adevereasca ca tocmai Yahwe a creat Lumea si Viata si numai cu 6 000 de ani in urma!

| Florin_3300 a răspuns:

Ce tea determinat sa ajungi la concluzia asta?
Vechiului Testament se refera la vechiul legământ care la făcut Dumnezeu cu Avraam si cu poporul Israel Exodul 19:5, 6
Israelul nu a fost fidel de si au existat israeliţi care au dat dovadă de o credinţă remarcabilă Evrei 11:32—12:1. Totuşi, de nenumărate ori naţiunea s-a îndreptat spre zei păgâni, sperând să obţină avantaje materiale Ieremia 34:8–16; 44:15–18. Unii israeliţi aplicau greşit Legea sau, pur şi simplu, nu ţineau seama de ea Neemia 5:1–5; Isaia 59:2–8; Maleahi 1:12–14). După moartea lui Solomon, Israelul s-a divizat în regatul de nord şi regatul de sud. Când răzvrătirea regatului de nord a ajuns la culme, Dumnezeu a declarat următoarele: „Fiindcă ai lepădat cunoaşterea, şi Eu te voi lepăda şi nu Îmi vei mai fi preot" Osea 4:6.
Regatul de sud a fost şi el aspru pedepsit deoarece s-a dovedit neloial faţă de legământ Ieremia 5:29–31. Când iudeii l-au respins pe Isus în calitatea lui de Mesia, şi Dumnezeu i-a respins pe ei Faptele 3:13–15; Romani 9:31—10:4. În cele din urmă, Dumnezeu a făcut o nouă rânduială pentru a împlini în mod complet legământul avraamic. — Romani 3:20.
Noul Testament
Noua rânduială era noul legământ. Dumnezeu prezisese lucrul acesta când a spus: „«Iată, vin zile», zice DOMNUL, «când voi face cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda un legământ nou»... Iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel, după zilele acelea,» zice DOMNUL: «Voi pune Legea Mea în lăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; şi Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu»". — Ieremia 31:31–33.
Acesta este noul legământ la care s-a referit Isus la data de 14 Nisan a anului 33 e.n. Cu acea ocazie, el a dezvăluit faptul că promisul legământ era pe punctul de a fi încheiat între discipolii săi şi Dumnezeu, Isus fiind mediatorul 1 Corinteni 11:25; 1 Timotei 2:5; Evrei 12:24. Prin intermediul acestui nou legământ, promisiunea pe care i-a făcut-o Dumnezeu lui Avraam urma să aibă o împlinire mai glorioasă şi permanentă

| soimos explică (pentru Florin_3300):

Chiar afirmatia lui Dumnezeu din Maleahi 3.6 unde scrie asta „ Eu Sunt Domnul, si Eu nu Mă schimb" aceasta afirmatie m-a determinat sa cred asta!
Sau cumva vorbele rostite chiar de Dumnezeu nu au nicio valoare?
Legea lui Dumnezeu nu se poate schimba doar pentru ca niste evrei s-au indreptat catre zei pagani sau din cauza ca unii israeliti au aplicat gresit Legea!
Nu exista nici un nou legamant, decat in fantezia unora, exact din cauza aceasta vedem ca in Sinagoga la fel azi ca si in trecut evreii i se inchina tot lui Dumnezeu si tot dupa Legea Lui.
Noul testament este un text fara absolut nicio valoare pentru ca evangheliile nu sunt scrise de adevaratii Apostoli ai lui isus, ci de niste martafoi fara nume si valoare.
Adevarata Evanghelie trebuia sa aiba la baza Evanghelia lui Petru pentru ca exact Petru este executorul testamentar desemnat de Isus (vezi Biblia la Matei 16.17)
Unde ai vazut tu ca Isus ii desemneaza ca executori testamentari pe niste neica nimeni ca Luca si Marcu?