| IoanieCriminalul a întrebat:

Care e diferenta dintre Dumnezeul din biblie si cel real?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cel din Biblie este o entitate putin cam prea badarana, subiectiva si lipsita de orice gratie pe care inteligenta infinita si cunoasterea ar trebui sa i-o furnizeze.
L-as asocia ca intelect cu primii oameni, gandire groteasca si abominabila.

Cel din realitatea, presupunand ca exista, ar trebui sa fie atat de complex incat nici sa nu existe, dar nici sa existe. Nu e existenta o limitare a inexistentei?

| danay72 a răspuns:

Cel din Biblie e cel real, Creatorul, sub numele de Iehova.

| Musique a răspuns:

Primul e personificat.

| mODIN a răspuns:

In Biblie el exista
In realitate nu

| RAY a răspuns:

Unde e dumnezeu ala real?

| milan9 a răspuns:

Mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus,
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cauta - le ca eu nu am gasit

| sublime89 a răspuns:

Nu se impaca prea bine cuvintele "dumnezeu" si "real".

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu din Biblie e personificat, cum zice colegul, cel 'real' este ce percepi tu ca ateu sau credincios. Adica daca esti ateu, cum percepe un caine. Desi si ala are ceva dumnezeesc in el. Un ateu...e mai prejos decat un caine.

| Felys a răspuns:

Prima varianta este povestea, a doua nu exista

| CinevaNou a răspuns:

In realitate dumnezeu nu e un tufis in flacari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu vezi o diferenta fiindca vezi doi Dumnezei.eu stiu de unul singur intreit si unic in fiinta, dumnezeu tatal, fiul si duhul sfant.

| Ichnat a răspuns:

In realitate nu vrea sa se arate! happy

| Genesis2014 a răspuns:

Uite,,rezultatul''Dumnezeului din biblie
http://www.youtube.com/watch?v=a-yKEWPG3j0

| celmaibun1 a răspuns:

Nu e nici una