| xxxSecretDiscretxxx a întrebat:

Care e diferenta dintre ortodoxsi si adventisti?

Răspuns Câştigător
| 1libercugetator1 a răspuns:

Adventisti au sabatul sambata
nu au sfinti
nu cred in rai, iad
nu isi fac cruce
nu considera pe fecioara maria ca fiind sfanta si corpul ei dus spre cer
nu cred ca exista sufletul ciudat dar nu cred
nu se roaga in genunchi si in picioare
despre isus cred ca este fiul lui dumnezeu
cotizatia este a zecea parte din venit
cred in divinitate, dumnezeu

5 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

E o diferenta chiar intre ortodocsi, fiecare crede intr-un dumnezeu personal, dapai dintre ortodocsi si adventisti...

| 4b a răspuns:

Se disting prin păstrarea sâmbetei, a șaptea zi a săptămânii iudeo-creștine, ca fiind Sabatul; Botezul se face printr-o singură scufundare; nu prin stropire, turnare apei, sau scufundare de trei ori atunci cand Omul este liber să aleagă sau să respingă oferta salvării venită prin Hristos; nu există un iad veșnic în care sufletele sunt chinuite fără sfârșit; Principiul zecimii este planul lui Dumnezeu pentru a susține biserica Sa; Abținerea de la practicile în care se folosesc alcoolul, tutunul, carne de porc; prin folosirea acestor lucruri caracterul lui Dumnezeu nu este corect exemplificat; Trebuie să aibă loc o judecată de cercetare, în care soarta tuturor oamenilor să fie hotărâtă înainte de venirea Lui Hristos, în glorie; Spiritul profeției, sau darul profetic, este unul dintre darurile Duhului, promis bisericii, în zilele din urmă, și acest dar a fost manifestat în Biserica Adventistă de ziua a șaptea prin lucrarea și scrierile lui Ellen White...cam astea-s in top.
Salutwinking

| sunrises a răspuns:

Ortodoxia a mers pe linia preoţiei şi a transmiterii harului, de la Dumnezeu Fiul şi de la apostoli.

Adventiştii au apărut târziu, în secolul 19.

| sunrises a răspuns:

Nici preotii Noului Testament nu semanau toti sau intru totul cu apostolii, pentru ca, incepând chiar de atunci, unii mai erau avertizati in privinta vredniciei. Mantuitorul nu putea sa nu ştie asta, dar cu toate acestea, a confirmat preotia Bisericii, de la un capat la celalalt al Noului Testament!

| tom190 a răspuns:

"Toate-s la fel"