| LupusDei1993 a întrebat:

Care e "planul maret" al lui Dumnezeu (crestin) pentru umanitate?

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai aflat încă? Ceea ce ai trăit personal până acum face parte din planul lui Dumnezeu cu lumea. După cum ai constatat, este un plan măreț, n-ai observat?

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Probabil are nevoie de o armata de zombi happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Mantuirea a unui numar cat mai mare de oameni. In functie de vointa fiecarui individ.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Din cele peste 30.000 de confesiuni crestine numai una e cea "corecta", restul trimisi in iad cu ceilalalti din religii diferite.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Numai Dumnezeu stie cine va fi mantuit si cine nu.
Da, doar o confesiune e cea corecta, dar asta nu inseamna ca toti cei care adera la ea sunt mantuiti. Asta ar fi doar primul pas.
In ceea ce priveste ereticii si cei de religii diferite doar Dumnezeu stie care e soarta lor ultima.
In orice caz judecata nu va fi la fel pentru toata lumea. Dumnezeu va hotari pentru fiecare om in parte daca vointa lui a fost sincera si buna sau nu...
Nu zice nimeni ca cei de alte religii 100% vor arde in iad. Asta ar insemna sa ne punem noi judecatori in locul lui Dumnezeu. Dar nici mantuirea nu le putem asigura...

| User252426 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dumnezeu Creștin Nu există.
Trinitatea este falsă.
Este doar Zeul Suprem Creator.

| User252426 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Doamneeee, nu există Dumnezeul creștin.

| User252426 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dumnezeul creștin este fals. Nu exista. În schimb există Zeul Suprem Creator, adevăratul Dumnezeu. De ce? Fiindcă biblia este falsă și plină de chestii malefice.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru User252426):

Si cine ti-a zis ca exista zeul suprem creator? El insusi?

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci recunosti ca 99% din toti oamenii ce au existat vor merge in iad. Halal Creator capabil de empatie, care se arata doar catorva alesi. Nu e capabil deloc de empatie.

Deci cum am mai spus, daca exista cat mai mica posibilitate de existenta a unui Creator, e fie Demiurg sau Deist.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

N-a spus nimeni ca 99% din oamenii care au existat vor merge in iad. Cei care au trait inainte sa se nasca Hristos sau care n-au auzit inca de Hristos sunt judecati dupa legea firii lor, dupa constiinta fiecaruia si dupa cum o asculta.
Dupa cum a spus si apostolul Pavel, cine a trait in lege e judecat potrivit legii, cine n-a trait in lege e judecat potrivit firii.

Nu ai niciun motiv sa crezi ca Dumnezeu e nedrept sau lipsit de empatie sau de dragoste pentru om. Judecata Lui pentru fiecare fiinta umana ce a trait vreodata este dreapta si ia in considerare circumstantele in care a trait acea persoana.
Asta trebuie sa intelegi ca vom fi judecati dupa circumstantele vietii noastre.

Hai sa-ti dau un exemplu.
Un om necivilizat de pe cine stie ce insula din Pacific va fi judecat complet diferit fața de tine care traiesti intr-o țară Ortodoxă și ai acces la o multitudine de cărți și la internet și la informare și la sfaturi de la oameni binevoitori.
Tu cum o sa te justifici în fața lui Dumnezeu atunci? Ce scuză o să ai?

Dar acel om necivlizat din Pacific va avea toate scuzele din lume, iar el va fi judecat dupa bunatatea inimii lui.

| ania a răspuns (pentru LupusDei1993):

Sunt asa de multe confesiuni crestine care accentueaza diferite adevaruri biblice pentru ca lui Dumnezeu ii place varietatea, majoritarea au convingerile de baza la fel, sumarizate in crezul de la Niceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia si indoctrinarea cu dogmele sale pentru a face oameni sclavi, pe placul lui, fix ca un dictator care vrea sclavi prosti dar eficienti pentru ordinele sale. Nu degeaba Dumnezeu este cel mai mare criminal al omenirii, mai rau decat toti dicatorii la un loc iar religiosii in general, dupa zeci de studii certificate facute, mai putin morali decat ateii.

| User252426 a răspuns (pentru anonim_4396):

Boss, Dumnezeu nu este criminal, fiindcă Dzeu-ul creștin nu există. Există Zeul Suprem Creator care este bun.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru User252426):

Eu nu cred ca exista dar potrivit bibliei, Dumnezeu e cel mai mare criminal care l.a avut aceasta planeta. A omorat tot ce se putea. Femei, barbati, copii, prin toate metodele si chinurile, prin toate motivele bune si stupide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mântuirea.

| h379m3973423 a răspuns:

Citește Biblia, ea este schița planului.
Rezultatul dorit este salvarea oamenilor din robia păcatului.

| LupusDei1993 explică (pentru h379m3973423):

Face o treaba destul de proasta, si pentru asta miliarde vor merge in iad pentru ca au crezut in zeul gresit.

| h379m3973423 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Definește iad pentru că în Biblie focul simbolizează judecata.
Într-adevăr, nu vor primi beneficiile(răsplata) oamenilor ce au demonstrat întregului Cer și dracilor că sunt vrednici, dar vor primi în funcție de ce au demonstrat prin acțiunile lor.

| LupusDei1993 explică (pentru h379m3973423):

Oricat de bun esti si nu crezi in Dumnezeu tot vei fi pedepsit la fel si cu criminalii, violatorii, dictatorii etc.

| AndrElle a răspuns:

Iubire necondiționată, iubirea de seamăn. Să iubești omul și să-l asculți.

| User252426 a răspuns:

Dumnezeu Creștin este cel fals, Zeul Suprem Creator este cel adevărat