| Inferno a întrebat:

Poate fi Dumnezeu ales ca sistem referential pentru umanitate?

12 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

A fost si este. Daca ateii ar fi scris si ei o carte sau mai multe care sa reziste mii de ani am fi putut sa alegem ateismul, dar asa neavand traditie nu prezinta nicio garantie.S-au trezit si ei vorbind singuri.

| Dorugar a răspuns (pentru Angel0):

C red ca nu stii ce vorbesti!
Biblia nu este scrisa de religiosii crestini ci este o carte FURATA de la o alta religie!
De ce a supravietuit un asemenea furt intelectual atatia ani?
Pentru ca cei care isi permiteau sa se indoiasca de adevarul ei, au fost ucisi in cele mai bicisnice chinuri.
Este o adevarata rusine pentru umanitate faptul ca uni oameni au aderat benevol in cea mai diabolica institutie din istoria umanitatii, institutie numita Biserica Crestina!

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru Dorugar):

Tu nu stii despre ce vorbesti, deoarece nimeni nu a adus in discutie Biblia.

| Dorugar a răspuns (pentru Angel0):

Eu cred ca esti tuns pe creier!
Poi de unde stii tu despre Dumnezeu daca nu din Biblie?
Exista cumva vreun program la televiziunea prin cablu in care vorbeste Dumnezeu?

| Angel0 a răspuns (pentru Dorugar):

Allah de exemplu inseamna Dumnezeul.Si nu din Biblie. Pricepi sau trebuie sa-ti desenez?

| RAY a răspuns:

Nu

| Alphawolf a răspuns:

Nu. Morala biblica este confuza si contradictorie(parerea mea).

| Dorugar a răspuns:

Doamne feri!
Cum sa pui ca sistem de referinta pentru umanitate un ucigas de bebelusi a carui biserica crestina s-a dovedit a fi cea mai bestiala institutie din istoria umanitatii?

| AnicaiAlin a răspuns:

Ca sa alegi un model de referinta, in cazul nostru, in primul rand el trebuie sa fie om, dupa aceea trebuie sa existe iar la final faptele si realizarile lui trebuie sa fie demne pentru a putea fi luat drept un model referential.
Concluzia mea, ce nu exista nu poate fi comparat cu noi, cei care existam.

| Inferno explică (pentru AnicaiAlin):

Esti sigur ca trebuie sa existe?
In fizica sunt alese modele perfecte inexistente ca sisteme de referinta, cum ar fi gazul perfect de exemplu.
Un lucru nu trebuie sa existe pentru a ne putea ajuta sa intelegem lumea.

| AnicaiAlin a răspuns (pentru Inferno):

Da sunt sigur ca trebuie sa existe. In exemplul tau cu gazul. Este ales drept referinta gazul perfect, dar exista gaz.
Nu poti sa iei etalon ceva ce nu exista deloc.
La fel e si cu temperatura, gravitatia... ai inteles tu!