| OctavianDanielMaria a întrebat:

Care erau cele 10 porunci de pe cel de al doilea set de tablite date lui Moise?

9 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Cele 613 porunci (în ebraică תרי"ג מצוות‎ „TARIAG" (613) mițvot), conform tradiției iudaice, au fost date de Dumnezeu poporului evreu în Tora (Vechiul Testament, Pentateuch) și reluate și comentate în Talmud și Ghemara. Tradiția evreiască consideră că cine nu este evreu este obligat să respecte minimum 7 porunci („cele șapte porunci ale fiilor lui Noe").
https://www.jmu.edu/......zvot.shtml

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si astazi evreii trebuie sa respecte cele 613 porunci.

| chuckmanson a răspuns:

Îmi aduc aminte că ultima era să nu fierbi un ied în laptele propriei mame. De celelalte nu mai știu și pe bune de vreau să le recitesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Amimanera a răspuns:

Erau aceleasi. Dumnezeu a facut doar o copie de backup in cazul in care Moise se impiedica si spargea o tabla.

Răspuns utilizator avertizat