| barbattttt a întrebat:

Care este adevarata zi de inchinare sambata sau duminica?
Cum sa ajuns la aceasta?

Răspuns Câştigător
| FlorinnD a răspuns:

Sa nu uiti ca saptamana incepe cu Duminica.deci a saptea zi e Sambata. daca o luam asa cum scrie la carte(biblie) e Sambata(Sabatul) pentru ca in nici un verset din biblie nu scrie ca Duminica e ziua de odihna.
Importantt e sa ai o zi de odihna.nu conteaza care ii.

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu.

| barbattttt explică (pentru EmaS):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare!

| EmaS a răspuns (pentru barbattttt):

Trebuia sa tragi singur concluzia. Daca ai incredintarea in inima ta nu este pacat oricare zi ai inchina-o lui Dumnezeu.Nici nu ai dreptul sa judeci pe cel care o tine, caci pentru Domnul o tine.

| Rapunzell a răspuns:

In vechime, sambata era cinstita pentru ca intr-o zi de sambata evreii au scapat de sub stapanirea egiptenilor. Acum noi cinstim ziua in care a inviat Hristos si ne-a eliberat de puterea si stapanirea celui rau, adica duminica.

| negru30 a răspuns:

Cati ani ai? Daca esti mic de varsta - haide merge si mare de varsta citeste si tu macar o data Biblia

| xname23 a răspuns:

Dumnezeu a facut lumea in sase zile si a sapte-a s-a odihnit. in cazul nostru a sapte-a zi e Duminica.

| xname23 a răspuns (pentru FlorinnD):

Da ai dreptate.greseala mea!

| FlorinnD a răspuns (pentru xname23):

Sa nu uiti ca saptamana incepe cu Duminica.deci a saptea zi e Sambata. daca o luam asa cum scrie la carte(biblie) e Sambata(Sabatul) pentru ca in nici un verset din biblie nu scrie ca Duminica e ziua de odihna.
Importantt e sa ai o zi de odihna.nu conteaza care ii.

| secretsisecret a răspuns:

Duminica pentru ca atunci a inviat Iisus Hristos. Sambata este numai pentru adormiti s-au cum vorbim noi,, morti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De luni pana vineri e zi de odihna sambata ne amintim de luni iar dumnica oboseala ne paste iar ne odihnim o saptamana

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Sa stii ca fara bou nu exista lapte nu ma simt jignit bou e un animal sfant india

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Eu nu fac secte tu gresesti persoana

Răspuns utilizator avertizat
| badea11 a răspuns:

Duminica, fiindca, cum scrie si-n biblie:
"..., iar a saptea zi s-a odihnit."
Nu-i asculta pe astia de la stiri ( nu in totdeauna).

| alex8878 a răspuns:

Sambata este adevarata zii de inchinare cum o zis si florin saptamana incepe cu duminica sambata e sigiliul domnului iar duminica e inchnarea la soare obicei pagan