| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintr-un crestin si pocait

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pocăiții sunt creștini neoprotestanți.
Mulțimea creștinilor conține /include și mulțimea pocăiților.

| 4b a răspuns:

Iti spun asemanarea: ambii pot fi doar cu numelewinking

| RaduMD a răspuns:

Termenul de "creştin" trebuie dezambiguizat. Astfel, sunt răspândite trei accepţiuni:
-creştinul este un om care s-a botezat în numele Sfintei Treimi
-creştinul este un om care crede că Isus este Dumnezeu
-creştinul este un om hotărât să Îl urmeze pe Isus.

Termenul de "pocăit" este încă şi mai ambiguu. El poate însemna:
-un om care aparţine unei comunităţi ecleziale neoprotestante
-un om căruia îi pare rău pentru păcatele făcute, este hotărât să nu le repete şi să ofere, pentru ele, iertarea lui Dumnezeu.

Ca regulă generală, cam toţi pocăiţii se cred creştini şi toţi creştinii socotesc că s-au pocăit. Ceea ce nu este întotdeauna adevărat.