| tHeAnGeLoFwOrLd a întrebat:

Care e diferenta dintre a te pocaii si a fii pocait? Stiu ca pocait inseamna sa nu bei sa nu fumezi sa nu injuri si mai multe.big grin

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pocainta inseamna schimbarea mintii, gandirii, atitudinii. Inseamna sa identifici pacatul, sa te lasi de el si sa il parasesti. Pocainta este un proces continuu care dureaza toata viata.

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ca sa fii pocait si smerit cu adevarat respecti litera si spiritul bibliei intocmai si a ritualurilor fara nicio abatere si te asigur ca te vei curata foarte de tanar si de duci langa GOD.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Acolo nu vor mai fi lacrimi si nici dureri ci bucurie si pace in Duhul Sfant!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Acolo nu vor mai fi lacrimi si nici dureri ci bucurie si pace in Duhul Sfant!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Bine Ema vesnica placa, pardon... pomenire. Amin.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu te bucura, nu scapi asa usor de mine! O sa vii cu flori?!

| Toluk19 a răspuns:

A te pocai inseamna a iti cere iertare de pacatele facute, a fii pocait inseamna a trai in sfintenie a pazi cele zece porunci pina la moarte!

| danay72 a răspuns:

A te pocai inseamna a te cai de pacate si a nu le mai face. Daca o persoana se tot caieste de ceva ce tot greseste inseamna ca nu esti hotarat sa aiba o relatie buna cu Dumnezeu. Lozinca ca Domnul te iarta daca tot faci aceeasi greseala, e total eronata. Iacov4; 8 arata cum priveste Dumnezeu lucrurile.

| danay72 a răspuns:

A te pocai inseamna a te cai de pacate si a nu le mai face. Daca o persoana se tot caieste de ceva ce tot greseste inseamna ca nu esti hotarat sa aiba o relatie buna cu Dumnezeu. Lozinca ca Domnul te iarta daca tot faci aceeasi greseala, e total eronata. Iacov4; 8 arata cum priveste Dumnezeu lucrurile. Daca vrei sa fii un crestin adevarat trebuie ca inainte sa studiezi Biblia si sa aplici ce inveti, adica sa nu mai faci lucrurile pe care Biblia le condamna, abia apoi poti sa ai o relatie buna de prietenie cu el.Iar salvarea noastra depinde de faptele pe care le facem inca de pe acum, nu un botez ne salveaza ci repet faptele.Matei7:15-23

| tHeAnGeLoFwOrLd explică:

Si mai am o intrebare:Ce ar trebui sa faca un om cand i se spune asa :pocait?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

Să fie MANDRU!

| RAY a răspuns (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

Nu conteaza cum ti se spune important e daca tu esti cu adevarat cea ce spui

| RAY a răspuns:

Inseamna sa citesti capitolu 4, 5, 6 din noul testament si sa le respecti cu sfintentie nu sa fi crestin cu numele ca 99% din userii de aici, ema e singura care cred ca e cu adevarat crestina restul cu numele, poti sa bei dar isi distrugi ficatul, fumatul isi ucide plamanii, faza cu injuratul tine de educatia primita, deci ea o carte citeste ce tiam spus eu si urmeazale prin fapte ca cu vorbe totii putem putem

Răspuns utilizator avertizat
| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Nu ai de unde sa stii ce-i in sufletul omului... deci nu mai judeca.Cu judecata cu care vei judeca si Altcineva te va judeca.

| martzian a răspuns:

Termenul de "pocait" nu apare in Biblie, pentru ca indica o actiune incheiata. El m-ar onora, pe mine unul, dar nu ar fi pe drept. Stii cum e vorba aia: "Iarta-l Doamne, ca nu stie ce spune! Iarta-ma si pe mine ca imi face placere..." happy

Cred ca pocainta, poruncita de Dumnezeu, este un proces care trebuie sa dureze toata viata, putand fi sintetizata prin 4"R"-uri, daca imi permiti: Recunoastere (a pacatelor), Regret, Rugaciune si (foarte important) Renuntare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in urma.cauta pocait,nascut din nou, omul nou prin pocainta, si vei sti atat de multe incat te vei minuna de omul nou care vrei sa fii dar nu vei reusi decat cu credinta in Dumnezeu, tatal, fiul si cu ajutorul duhului sfant.

| 1Mihai1 a răspuns:

thinking A fii pocăit înseamnă să nu bei, să nu fumezi etc. Deci eşti mantuit.
A te pocaii înseamnă că în viitorul apropiat nu vei mai bea, nu vei mai fuma etc. Deci vei fii mantuit.
Nu ştiu dacă ai înţeles...

| tHeAnGeLoFwOrLd explică (pentru 1Mihai1):

Am inteles. Mulumeschappy

| 1Mihai1 a răspuns (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

Mă bucur! O zi bună să ai!winking

| Hombre a răspuns (pentru 1Mihai1):

Si nici macar sa se masturbeze cand ii fierbe sangele ca e mare pacat sa ucida spermatozoizi dar nici sa faca sex pana la casatorie ca il/o bate God la popou cand se duce la judecata de apoi si ii trimite in tărâmul cazanelor.

| irrumator30 a răspuns:

A te pocai inseamna sa identifici pacatul si sa-ti para rau de comiterea lui, cu promisiunea sa nu mai infaptuiesti acel pacat.

A fi pocait inseamna sa apartii unei religii protestante sau neo-protestante.

| popm3 a răspuns:

Buna,sunt un fost teolog si as vrea sa iti explic aceasta nentelegere:
Cuvantul ''pocait'' nu e vorba de o religie ci de o stare a sufletului tau.Cei ce isi zic ''pocaiti'' fac o eroare pentru ca Dumnezeu a lasat tot pe pamant ca sa fie pentru om(cum e vinu)liar toate au un rost si fac bine dar nu consumate in exces.A te pocaii nu inseamna trecerea la o religie ci a-ti parea rau de pacatele tale, incercand sa nu le mai repeti pe cat posibil.

| teiubesclaura a răspuns:

Daca vrei sa te pocaesti numai trebuie sa faci toate astea happy odata ce esti pocait nu o sa le mai facihappy

| teiubesclaura a răspuns:

Da vei fi mantuit. te vei simtii altfel. si in plus vei fi si sanatos happy

| cata2387 a răspuns:

Foarte simplu

Pocait inseamna sa-ti iei adio de la placerile vietii, mai ales daca vrei sa faci asta cand esti tanar, dar daca auzi cuvantul acum fa-o

| cata2387 a răspuns:

Vorbeste cu un duhovnic cel mai bine, nu te du la sectari