| Moisie a întrebat:

Care este diferenta intre un ateu si intre un crestin... tinand cont de faptul ca nici crestinii, la fel ca si ateii, NU au niciun Dumnezeu?
Mai grav decat atat este faptul ca scriptura pe care o urmeaza crestinii nu numai ca nu vine de la niciun Dumnezeu, ci este o scriptura FURATA de la o alta religie, deci nici aia nu este a crestinilor?
Asa ca repet intrebarea: care este de fapt diferenta intre un ateu si crestin, pemntru ca amandoi nu au nici scriptura si nici Dumnezeu?
Oare faptul ca ateul nu se lasa nici pacalit si nici furat, il face sa devina un personaj negativ?
Sau cu alte cuvinte, a fi prost este placut unui Dumnezeu care a dat oamenilor RATIUNEA tocmai ca sa nu fie prosti?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Ateii:Nu cred orice spune un om,acestia mai intai vad daca afirmatia este corecta sau nu,daca are logica sau nu,daca are dovezi sau nu.
Crestiniibig grinaca un ateu le spune ceva,fie corecta sau nu acea informatie, fara sa incerce s-o judece sa vada daca e corecta sau nu, daca popa spune ca e gresita clar e gresita.(doar nu stiati ca popa e sfanta, el nu poate gresi, nu este om...)

| Moisie explică (pentru zurick):

Felicitari pentru capacitatea ta de analiza!

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E o diferenta ateu gandeste rational e sincer cu el insuti,nu crede in basme,stie ca nu trebuie sa se roage si sa faca ceva munceste strange nu pupa moaste,deci sunt diferente ateii din suedia sunt bogati,prosperi,ateii din danemarca, Germania, peste tot unde vei merge, deci sunt diferente, desigur daca te referi la a crede in dumnezeu crestinul multi din ei cred doar la rau si atat

| Moisie explică:

Ma piele rosie ce esti (probabil de atata frecat) tu ma TROLLEZI?
Pai daca ai avea macar atata minte cata materie cenusie are hartia cu care ma sterg la fund, ai stii raspunde la intrebari, ma analfabet structural ce esti care nu stii decat sa jignesti pentru ca nu te duce mintea sa raspunzi la intrebari!
TROLLULE!

| Kalla a răspuns:

Ai niste teorii...

Dumnezeu exista, pentru crestini, evrei si musulmani El exista si tu nu ai nici un drept sa spui unei persoane "Tu esti si ateu si prost pentru ca te rogi la ceva care nu exista". Esti un ipocrit daca spui ca cine crede in Dumnezeu este prost!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Eu spun asta mereu. Mă duc să-mi leg ștreangul de gât.
Și eu sunt proastă. straight face

| casablanca40 a răspuns (pentru Kalla):

Ateu>crestin

| Maxim96 a răspuns:

Spune-mi intai tu ce esti!?

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Poi ce sa fiu altceva decat OM?
Am scris cu litere mari pentru ca sunt un om cu CONSTIINTA si nu o oaie din turma, cu aspect uman!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soimos, dă-mi mie ăia doi lei pe care nu ar trebui să îi dai, dar îi dai deja. :)
Uită-te la imaginile astea și lasă întrebările provocatoare la Religie că răspunsul va fi același mereu, drept dovadă ce s-a spus înaintea mea, stârnești furtună când toți avem convingeri diferite și alte filosofii de viață care nu trebuie impuse.
http://imgur.com/a/8AceC#0

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Eu nu v-am vorbit despre ceea ce cred sau despre ceea ce sunt convins, eu spun doar ce am aflat din documentatii care nu tin de convingerile cuiva ci numai de realitate nemijlocita.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Da pozele recomandate sunt foarte dragute, din fericire am si eu un catelus si nevasta-mea 4 pisicute, una mai draguta ca cealalta. si deseori ne distram pe seama lor si ne minunam cat de dragute pot fi!
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca trebuie sa ne lasam de sarlatanii care ne conduc... catre distrugerea totala, si una dintre aceste cai este religia si modelul ortodox!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Știu ce zici. Și eu am probleme din cauza religiei cu ceilalți, mai ales cu familia. Totuși, am încredere în ceea ce cred și nu încerc să schimb pe nimeni, lumea alege în ceea ce vrea să creadă unde informația este pe orice panou (nu degeaba suntem în 2013). Fiecare trăiește cum vrea, ar fi frumos să se trezească la realitate, să lase basmele la o parte. Dar după cum zic, o furtună nu prea prinde bine, și mai ales nu pe TPU, nu aici. Așa făceam și eu și m-am oprit.
E ok. Și eu am un pui de motan de vreo lună. big grin

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ce dragut trebuie sa fie!
Sa te bucuri cat mai mult de el si sa-l rasfeti!

| casablanca40 a răspuns:

Nu exista diferenta intre un ateu si un crestin decat la nivel de opinie religioasa.

| Moisie explică (pentru casablanca40):

Depinde de cat de fanaticreligios este acel crestin!
Daca este doar unul "cultural", adica unu care isi aduce aminte ca apartine crestinismului doar de Pasti si de Craciun, da, atunci acela e om normal, in timp ce unu care risipeste banii pe slujbe, pe preoti pe pelerinaje sau alte chestii bisericesti, ala musai ca e un fraier!

| PVAAVU a răspuns:

Prima propozitie este total eronata! Deoarece crestinii au un Dumnezeu si in acelasi timp biserici.
A doua intrebare e inventata.Gresesti 100%.
A treia:Au acelasi comportament, dar crestinii macar cred in ceva (nu ca ateii)
Penultima:Normal ca da.Toti avem ceva negativ.
Ultima:Nu.A invata e un scop pentru care ne-a dat Domnul pe Pamant.Neimplinindu-i voia, facem un pacat in fata Lui, lucru care nu-I place.

| Moisie explică (pentru PVAAVU):

Ce dracu am de-a face numai cu analfabeti structurali care nu stiu ce vorbesc?
- Crestinii nu au un Dumnezeu... ci doar CRED ca au un Dumnezeu... si asta este cu totul altceva!
- La fel ca si biserici, exista Case de Cultura in fiecare sat, doar ca si in ele lipseste CULTURA, la fel cum in biserici mlipseste Dumnezeu!
- Faptul ca crestinii doar CRED dar nu STIU ii face inferiori fata de atei pentru ca traim intr-o lume in care oamenii sunt apreciati dupa cat si ce STIU si nu dupa ce si cat CRED!
- Fals, scopul pentru care ai fost creat este acela sa STII si sa iti folosesti tie si societatiile STIINTA pe care ai dobandit-o... si nu sa crezi asa a proasta, iar daca inveti toate prostiile in care crezi, inseamna ca ti-ai cakt viata!
In concluzie:
Raman consternat de cat de prost si retrograd este tineretul in Romania secolului 21!

| Moisie explică (pentru Moisie):

Pentru KALLA
FALS!
Conform definitiei si intelesul cuvantului A EXISTA, NU exista niciun Dumnezeu, pentru ca daca ar exista ar putea fi cercetat asa cum este cercetat absolut tot ce exista, dar daca NU exista, iata ca din cauza asta vorbim doar de CREDINTA si nu despre EXISTENTA lui Dumnezeu!
Deci nu mai vorbi prostii si las-o mai moale cu remarcile la persoana mea ca acusi te spurc de nu te mai spala nici ploaia.
Invata sa vorbesti civilizat ca aici esti pe un forum public si nu in cocina de porci de acasa din tarla lu tactu!

| PVAAVU a răspuns (pentru Moisie):

Ce prostie.

| Moisie explică (pentru PVAAVU):

Poi nu te mira, crestinismul traieste doar pe seama prostilor!

Întrebări recente